Według analiz oddziaływania na środowisko (PPEJ) Programu Polskiej Energetyki Jądrowej opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki wynika, że najkorzystniejszą lokalizacją dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest właśnie Żarnowiec.
Zdaniem ekspertów resortu gospodarki na ekologiczną atrakcyjność lokalizacji w Żarnowcu składa się kilka czynników, m.in.:
Wciąż problematyczna pozostaje kwestia wody do chłodzenia elektrowni. Analiza środowiskowa Ministerstwa Gospodarki została przekazana do konsultacji, a zainteresowane strony mogą zgłaszać do niej uwagi do końca stycznia.
Warto przypomnieć, że projekt budowanej w latach 1982-1990 Elektrowni Jądrowej Żarnowiec zakładał wykorzystanie tzw. otwartego układu chłodzenia, a po jego uruchomieniu temperatura wody w Jeziorze Żarnowieckim miała wzrosnąć o 10° C. Zaplanowano wtedy zarybienie jeziora gatunkami ciepłolubnymi, np. roślinożernym amurem, aby zapobiec zbytniemu rozrostowi flory. W tym celu zezwolono na masowy odłów gatunków drapieżnych, mogących zagrozić gatunkom roślinożernym. Po zamknięciu budowy nie zmieniono przepisów, co przyczyniło się do praktycznie całkowitego wytrzebienia fauny jeziora.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |