Naukowcy z Idaho USA twierdzą, że udało się im opracować nowy typ paneli słonecznych, zdolnych do produkowania energii nawet w nocy, co skutkować ma powstaniem nowej formy energii odnawialnej.
- Krytycznym czynnikiem technologii jest zdolność do przechwytywania promieniowania podczerwonego i światła widzialnego - mówi Steven Novack z laboratorium Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w Idaho.
Około połowa dostępnej energii promieniowania słonecznego zawarta jest w pasmie podczerwonym. Co więcej energia ta jest reemitowana jako promieniowanie cieplne planety po zachodzie słońca, co z kolei potwierdza możliwość przechwytywania tej energii w nocy.
Novack oszacował, że kompletny system wykorzystujący nowe panele posiadałby wydajność na poziomie 46% w porównaniu do 25% najbardziej wydajnych współczesnych paneli słonecznych.
Co istotne, współczesne panele zdolne są do generowania energii na maksymalnym poziomie jedynie w wąskim zakresie odpowiednich warunków, głównie atmosferycznych. Przykładowo wydajność spada, gdy promienie słoneczne nie padają prostopadle na powierzchnię ogniwa.
- Nowe panele mają zbierać energię słoneczną z promieni padających pod różnymi kątami - zapewniają naukowcy.
tgdaily.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |