Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć - OŚWIETLENIE - BEŁCHATÓW - SZKOŁA - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - PHILIPS LIGHTING - SCHOOLVISION
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć

Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć

Inne światło rano, aby obudzić uczniów i inne w południe, kiedy najbardziej chce im się pracować. Oświetlenie może zmieniać się też w zależności od tego czy klasa pisze klasówkę lub pracuje w grupach. Technikum Energetyczne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie bierze udział w programie Philips SchoolVision, dzięki któremu młodzież w czasie zajęć stymulowana jest oświetleniem. To pierwsza szkoła w Polsce, która ma taką możliwość.

Oświetleniem steruje nauczyciel za pomocą panelu dotykowego. Podczas pracy w grupach oświetlenie w klasie ustawione będzie w trybie "energia", w czasie kartkówki bardziej efektywną pracę zapewni tryb "skupienie", a po południu, kiedy młodzież jest już zmęczona, lepiej będzie wybrać jeszcze inny typ oświetlenia. Dużo zależy też od pory dnia, pogody i w ogóle usposobienia uczniów. 

- Badania przeprowadzone w Hamburgu wykazały, że uczniowie, którzy pracują przy tym oświetleniu, mają o wiele lepszą koncentrację - mówi Wojciech Kuc z Philipsa, który jest partnerem starostwa w realizacji programu SchoolVision. - Liczby mówią same za siebie. To o 45% mniej popełnionych błędów, szybkość czytania wzrasta o 35%, a nadpobudliwość uczniów zmniejsza się aż o 77%.

Sterowanie systemem sprowadza się do zmieniania (zależnie od okoliczności) dawki tzw. światła niebieskiego. Według naukowców, to właśnie ono ma decydujący wpływ na nasz nastrój. Na razie specjalista Philipsa uczył nauczycieli z popularnego energetyka, kiedy stosować poszczególne tryby oświetlenia. W przyszłym tygodniu uczniowie na własnej skórze będą mogli sprawdzić skuteczność SchoolVision.

- Zostaliśmy wybrani przez Philipsa do udziału w tym projekcie ze względu na współpracę sprzed dwóch lat, gdy w innej klasie montowaliśmy energooszczędne oświetlenie - mówi Krzysztof Borowski, rzecznik starostwa w Bełchatowie. Jeśli okaże się, że SchoolVision rzeczywiście działa, starostwo pomyśli o montażu systemu w kolejnych klasach.

Karta katalogowa SchoolVision

SchoolVision w holenderskiej szkole:

Źródło: Ewa Drzazga/naszemiasto.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl