W laboratoriach Fujitsu powstało nowe hybrydowe urządzenie do zbierania energii ze źródeł ciepła lub światła. Zbieranie energii jest procesem odzyskiwania traconej przez rożnego rodzaju urządzenia energii, która jest emitowana do środowiska najczęściej w postaci ciepła lub promieniowania świetlnego.
Konwencjonalnie, energia dostarczana jest przez elektrownie bądź akumulatory, natomiast w ostatnich latach bardzo popularne stają się źródła energii wtórnej. Są to np. generatory działające na zasadzie piezoelektryki - generujące energię dzięki drganiom elementów środowiska lub generatory termoelektryczne, w których energia generowana jest dzięki ciepłu otoczenia. Dodatkowo generatory te wykorzystywać mogą również światło, fale radiowe czy ruch. Rozwijanie tych technologii doprowadzić może do wyeliminowania konieczności używania baterii czy akumulatorów.
Prototypowe urządzenie hybrydowe do zbierania energii wyprodukowane na elastycznym podłożu
Problemem z jakim muszą się zmierzyć wspomniane technologie to fakt, że warunki atmosferyczne/ środowiskowe nie występują w sposób ciągły. W ciągu dnia zmienia się nasłonecznienie i temperatura, zmienne jest natężenie ruchu na drogach i torach kolejowych, zmienne są też wibracje urządzeń, ponieważ raz pracują na 100% wydajności, a w innym momencie mogą być wyłączone. Jedno urządzenie nie zawsze będzie w stanie zapewnić energię na stałe, dlatego projektowane są hybrydy, co z reguły wiąże się z dużymi kosztami.
W Laboratoriach Fujitsu powstało nowe hybrydowe urządzenie zbierające energię ze światła lub ciepła, które są najbardziej popularnymi źródłami energii odnawialnej. Pozwala ono na czerpanie energii ze wspominanych źródeł bez konieczności łączenia 2 modułów. Dodatkowo produkowane ma być z tanich materiałów organicznych, co powinno poskutkować niską ceną.
Hybrydowe urządzenie Fujitsu pracujące w trybie fotowoltaicznym (po lewej) i termoelektrycznym (po prawej)
Fujitsu będzie rozwijało technologię w celu zwiększenia wydajności generacji energii elektrycznej, która pozwoli na skuteczna komercjalizację w 2015 r.
FUJITSU
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |