System generujący energię z układu wydechowego pojazdów silnikowych - ENERGIA ELEKTRYCZNA - SILNIK - SAMOCHÓD - OSZCZĘDNOŚĆ - PURDUE UNIVERSITY - KATALIZATOR - SPALANIE - GENERATOR TERMOELEKTRYCZNY - TEG - UKŁAD WYDECHOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności System generujący energię z układu wydechowego pojazdów silnikowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

System generujący energię z układu wydechowego pojazdów silnikowych

System generujący energię z układu wydechowego pojazdów silnikowych

Naukowcy z Purdue University w USA pracują nad systemem zbierającym ciepło z rur wydechowych w celu generowania prądu, co pozwoliłoby na redukcję spalania paliwa. Badania rozpoczęto z budżetem 1,4 mln dolarów. 3-letnie dofinansowanie pochodzi z Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i rządowej agencji National Science Foundation (NSF).

Zespół z Purdue University współpracuje z General Motors, gdzie rozwijana jest technologia wykorzystująca generatory termoelektryczne (TEG). Prototyp generuje energię, która może służyć do ładowania baterii zasilających system elektryczny samochodu, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie silnika i ulega poprawie wartość parametru spalania jednostki napędowej. Urządzenie zainstalowane za katalizatorem w układzie wydechowym pojazdu zbiera ciepło z gazów o temperaturze około 700°C.

Obecne generatory termoelektryczne nie są zdolne do pracy wewnątrz katalizatora gdzie gazy mają ponad 1000°C. Jednak naukowcy już pracują nad elementami termoelektrycznymi, które byłyby w stanie pracować we wnętrzu katalizatora, co prowadziłoby do jeszcze większej oszczędności paliwa.

Pierwszy prototypowy model ogranicza spalanie o 5%, docelowo wartość ta ma wzrosnąć do 10%.

Purdue University 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
zeby sie miało co psuc...
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl