Kuraray Co Ltd opracowało polimerowy czujnik generujący napięcie podczas wyginania jego obudowy. Wartość generowanego napięcia zmienia się w zależności od kąta gięcia. Napięcie wyjściowe pozostaje wręcz stałe podczas ciągłego wyginania czujnika. Oczywiście sam układ nie wymaga źródła zasilania.
Firma oczekuje zastosowań czujnika w rozwiązaniach medycznych oraz różnego rodzaju urządzeniach , których rynek szacowany jest na 1,2 mld $.
Polimerowy materiał, użyty do zbudowania czujnika został zaprojektowany dzięki przystosowaniu technologii Kuraray do projektowania i syntezy polimerowych molekuł. Charakteryzuje się on bardzo wysoką elastycznością, dzięki której kształt czujnika można dowolnie modyfikować w zależności od aplikacji w jakiej ma być zastosowany.
Czujnik wykrywa wartość kąta pod jakim został wygięty. Dodatkowo firma zapewnia, że może być on używany do wykrywania zmian w położeniu oraz nieregularności obiektów.
Głównym celem Kuraray jest włączenie czujnika do aplikacji medycznych. Firma planuje takie przystosowanie czujnika, aby mógł być instalowany bezpośrednio w ciele człowieka, a zintegrowane z ubraniami zapewniałoby monitoring i opiekę medyczną czy nawet rehabilitację.
Dodatkowo zastosowanie czujnika upatrywane jest w urządzeniach mobilnych, które mogą być kontrolowane dzięki wyginaniu i skręcaniu. Mogą być to przykładowo elastyczne gamepady, zabawki, komponenty samochodów.
Dodatkowo umieszczając zespół czujników w macierzy, można zbudować urządzenie wykrywające niedoskonałości powierzchni i tworzyć jej obraz. Otwiera to drogę do takich aplikacji jak powierzchnia "ciała" robotów, dzięki której będą w stanie odbierać więcej bodźców zewnętrznych.
Kuraray właśnie prezentuje czujnik na Sensor Expo Japan 2010, które kończą się jutro.
techon.nikkeibp.co.jp
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |