Projekt farmy wiatrowej pokazuje możliwości współpracy Chin i USA - TURBINA - USA - ENERGIA ODNAWIALNA - CHINY - OZE - WIATRAK - FARMA WIATROWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Projekt farmy wiatrowej pokazuje możliwości współpracy Chin i USA
drukuj stronę
poleć znajomemu

Projekt farmy wiatrowej pokazuje możliwości współpracy Chin i USA

Projekt farmy wiatrowej pokazuje możliwości współpracy Chin i USA

Kiedy administracja USA zapowiedziała śledztwo w sprawie skarg na nieuczciwą politykę handlową Chin związaną z energią odnawialną, wzrosło napięcie między Pekinem i Waszyngtonem. Do załagodzenia stosunków może przyczynić się wspólny amerykańsko-chiński projekt farmy wiatrowej w Texasie. Współpraca będzie ograniczała się do wyprodukowania setek turbin wiatrowych, zaś produkcja podzielona będzie pomiędzy tymi państwami.

Projekt farmy wiatrowej w Texasie, której moc ma wynosić aż 600MW został zaprezentowany w ubiegłym roku przez inwestorów z Chin i USA. Konstrukcja będzie zawierała 300 turbin wiatrowych, których koszt produkcji będzie pokryty przez banki chińskie oraz ze środków zebranych w ramach amerykańskiego The Recovery Act - pakietu bodźców gospodarczych ustanowionych przez Kongres USA w lutym 2009 roku.

Część senatorów USA zgłaszało sprzeciw wobec projektu ze względu na fakt, iż większość prac konstrukcyjnych będzie wykonanych w Chinach, gdzie odbywać się będzie budowanie turbin. Napięcie pomiędzy USA i Chinami sięgnęło szczytu po zgłoszeniu przez United Steelworkers, największego przemysłowego związku zawodowego w Ameryce Północnej, faktu naruszenia postanowień WTO, które dotyczyło subsydiów wypłacanych chińskim firmom energetycznym. W odpowiedzi Chiny stwierdziły, że subsydia wypłacone w Chinach odpowiadają subsydiom przydzielonym przez rząd USA.

Pomimo skarg zgłoszonych przez United Steelworkers, pracowała ona również nad porozumieniem, które sugeruje, jak USA i Chiny mogą współpracować nad wielkoskalowymi projektami powiązanymi z energią odnawialną, redukując jednocześnie koszty projektów.

Plan zakładał produkcję turbin w Chinach, co przyczyniłoby się do stworzenia tam tysięcy miejsc pracy przy zaledwie kilkuset etatach w USA. Pomimo tego, że większość funduszy pochodzić będzie z Chin, liderzy projektu wyraźnie zaznaczyli, że sukces przedsięwzięcia zależy od środków z Recovery Act, które mają pokryć 30% inwestycji.

W ramach porozumienia chiński producent A-power zobowiązał się do zakupu 50 tys. ton stali od USA, która ma być wykorzystana do wykonania kluczowych części turbin. Dzięki temu projektowi A-power będzie miało dostęp do olbrzymiego rynku energetyki wiatrowej w USA.

W ślad za A-power inne chińskie firmy rozważają możliwość podobnej współpracy, otwierającej drogę na amerykański rynek energetyki. Ostatecznie wypracowany model współpracy pomiędzy United Steelworkers i A-power może być kopiowany przez inne firmy. Jednak szczegóły dotyczące podziału produkcji będą na pewno negocjowane indywidualnie.

technologyreview.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl