Specustawa przyspieszy inwestycje w linie energetyczne - ENERGETYKA - PRĄD - USTAWA - INWESTYCJE - MINISTERSTWO GOSPODARKI - LINIE ENERGETYCZNE - SPECUSTAWA - KORYTARZ PRZESYŁOWY - ZNIŻKI NA PRĄD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Specustawa przyspieszy inwestycje w linie energetyczne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Specustawa przyspieszy inwestycje w linie energetyczne

Specustawa przyspieszy inwestycje w linie energetyczne
fot. motumboe/CC/Flickr

Możliwe, że jeszcze w tym roku Rada Ministrów przyjmie ustawę skracającą co najmniej o połowę proces inwestycyjny m.in. w linie energetyczne - donosi PAP powołując się na informacje z resortu gospodarki. Równocześnie może zapaść decyzja o zniżkach na prąd dla ubogich.

Projekt ustawy dotyczy korytarzy przesyłowych dla inwestycji celu publicznego.
- Zakończyliśmy pracę nad tym projektem, jest on już po uzgodnieniach międzyresortowych. To będzie specustawa, jej założenia będą podobne do ustawy o zasadach inwestycji w zakresie dróg publicznych - powiedziała PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Korytarz przesyłowy jest drogą przebiegu m.in. linii energetycznej, gdzie inwestor ma prawo do budowy i dostępu do instalacji, koniecznego np. podczas późniejszej modernizacji. Specustawa ma ułatwić realizację wszystkich inwestycji liniowych celu publicznego. Nie chodzi tylko o linie elektroenergetyczne. Mogą to być także gazociągi, rurociągi z paliwem, rury ciepłownicze, kanalizacja, a nawet gazociągi dla przesyłu dwutlenku węgla w przyszłych instalacjach do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS).

O specustawę ułatwiającą budowę sieci elektroenergetycznych na wzór takich, jakie powstały dla dróg i linii kolejowych apelował PSE Operator, który od wielu lat narzekał na utrudnienia ze strony właścicieli gruntów przy modernizacji oraz budowie nowych linii przesyłowych.

Przygotowywany projekt zakłada duże uproszczenia proceduralne. Korytarze przesyłowe ustanawiane będą na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego. Jednostką decyzyjną zostanie starosta gminy lub wojewoda.

- Jak najwięcej decyzji będzie zebranych w jednym akcie. Do jego ustanowienia nie będzie wymagane umieszczenie w planie zagospodarowania przestrzennego ani decyzja lokalizacyjna - powiedziała Strzelec-Łobodzińska w rozmowie z PAP.

Obecnie procedury administracyjne przed rozpoczęciem inwestycji mogą trwać ok. 56 miesięcy. Ponadto niektóre sprawy sądowe związane z własnością gruntów, które blokują inwestycje elektroenergetyczne, trwają nawet kilka lat. Po wejściu specustawy na rozpoczęcie inwestycji pozwoli już samo ustanowienie korytarza przesyłowego.

- Z chwilą ustanowienia takiego korytarza wszystkie tereny, przez które będzie on przebiegał, zostaną z mocy prawa obciążone służebnością przesyłu, a nie wywłaszczeniem - dodała wiceminister. Oznacza to, że właściciel gruntu będzie musiał udostępnić inwestorowi teren do budowy i modernizacji, ale otrzyma za to odszkodowanie.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Energetyk
Już o obietnicach trąbiono pare dni temu. A ciekawe jak z ich wypełnieniem

http://www.cire.pl/item,50276,1,0,0,0,0,0,ustawa-o-korytarzach-przesylowych-jeszcze-w-tym-roku-pod-obrady-rzadu.html
Brak obrazka
@Gość: kiełbasa przedwyborcza?
No avatar
Gość
rozumiem potzeby przyspieszenia najdłuższych chyba w europie procedur przy tworzeniu i modernizacji sieci,a le co do cholery ma z tym wspólnego i czemu ma służyć obniżka cen prądu na "ubogich"?

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl