Dr Mariusz Swora, prezes URE wziął udział w sesji plenarnej otwierającej V Forum Energetyczne, organizowane przez Miasto Sopot i Fundację Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie - organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Sesję Strategia energetyczna w Europie - biznes i polityka. poprowadził Paweł Lisicki, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita. Nad związkiem między polityką a biznesem w nowej Strategii Energetycznej Unii Europejskiej podczas sopockiego spotkania obok Prezesa Swory dyskutowali Mirek Topolanek, były premier Czech (2006-2009) oraz Luis Fernando Mira Amaral, portugalski minister przemysłu i energii w latach 1987-95.
Szwecja, Czechy, Austria - połączenia transgraniczne już wkrótce
W trakcie dyskusji Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wskazywał, że współpraca krajów UE w zakresie energetyki jest konieczna i jest już prowadzona. I choć nie ma jeszcze wspólnego, europejskiego rynku energetycznego to budowane są rynki regionalne, w których uczestniczy także Polska. - W grudniu otwieramy połączenie ze Szwecją. Energia będzie mogła płynąć z kraju, w którym jest tańsza. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie podobnych połączeń z Czechami i z Austrią - dodał.
Regulacja oparta na jakości to przyszłość rynku
Odnosząc się do wypowiedzi portugalskiego ministra Prezes Swora wskazał, że w kontekście półwyspu iberyjskiego należy przede wszystkim wspomnieć o bardzo ciekawym rynku z dużym udziałem giełdy oraz o rozwijanym przez regulatora portugalskiego modelu regulacji opartej na jakości. Oba kierunki - zdaniem polskiego regulatora - wyznaczają w pewnym sensie przyszłość rynku. Rynki regionalne w Europie będą się rozwijać dzięki połączeniom transgranicznym i giełdom. Jakość regulacji i innowacje powinny zaś wyznaczać kierunki regulacji przedsiębiorstw sieciowych - mówił Prezes URE.
Efektywność energetyczna - tak. Zeroenergetyczny wzrost gospodarczy - nie.
Zabierając głos po wypowiedzi premiera Mirka Opolanka, który mówił o efektywności energetycznej prezes Swora wyraził swoją opinię: - Popieram efektywność energetyczną, ale nie wierzę w zeroenergetyczny wzrost gospodarczy. Wzrostowi gospodarczemu zawsze towarzyszyło wzrastające zapotrzebowanie na energię i nie potrafię sobie wyobrazić, aby ten wzrost w sposób sztuczny dławić. Europa potrzebuje dzisiaj przede wszystkim konkurencji i innowacji. Restrykcyjna polityka klimatyczna dławi rynek i osłabia konkurencyjność gospodarek państw członkowskich.
Niezależny regulator lekiem na market failure
Portugalski gość panelu, Luis Fernando Mira Amaral, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę niezależnych regulatorów, których istnienie jest odpowiedzią na tzw. market failure i opowiedział się za ograniczeniem zadań przypisanych regulatorom tylko do tego obszaru, z wyłączeniem polityki redukcji emisji CO2. Z takim poglądem zgodził się w pełni prezes Mariusz Swora. - Regulatorzy muszą być niezależni od bieżącej polityki i od rynku; ich celem powinno być promowanie konkurencji dla dobra odbiorców końcowych. Jeżeli chodzi o politykę klimatyczną, to buduje ona niebezpieczny rodzaj więzi pomiędzy politykami a przedsiębiorstwami. Dla dobra rynku te związki trzeba przeciąć, a najlepszym lekarstwem jest tutaj deregulacja.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |