Realizując projekt ‘Wydobywamy z mroku’, Vattenfall oświetlił secesyjny budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego przy placu Sikorskiego w Bytomiu. Uroczystą iluminację obiektu zaplanowano na 22-go października, o godzinie 19.00.
Gmach szkoły zbudowano w 1901 roku, według projektu architekta Karla Bruggera. Obiekt stanowi doskonały przykład stylu secesyjnego w architekturze Śląska. Od zewnątrz ściany pokryte są glazurowaną cegłą, fronton ozdobiony jest herbem Bytomia. Ponad dwuspadowym dachem krytym dachówką wznosi się wieżyczka zegarowa z dzwonem nakryta kopulasto zdobionymi szczytami o falistym konturze. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków woj. śląskiego. Do oświetlenia wykorzystano energooszczędne oprawy LED i wysokowydajne reflektory. Spektakularny efekt podświetlenia uzyskano dzięki zastosowaniu sześciu poziomów światła.
Łączna ilość opraw oświetleniowych wynosi 65, z czego 70% stanowią oprawy ledowe, a 30% oprawy wyładowcze. Moc potrzebna do efektownego oświetlenia gmachu wynosi 3,7 kW. Dla porównania, średnie dzienne zużycie energii elektrycznej przez czteroosobową rodzinę to 5,2 kW.
Prace prowadzono pod nadzorem konserwatorskim, w pełni dostosowując się do stanu technicznego zabytkowego i cennego obiektu. Inwestorem projektu iluminacyjnego jest Vattenfall Distribution Poland.
Dotychczas firma iluminowała: Rondo Sztuki w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Rybniku, Lampkę Vattenfall w Gliwicach, Szyb "Prezydent" w Chorzowie, Zabytkowy drewniany kościółek w Gliwicach i Urząd Gminy Kornowac.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |