Telefony komórkowe zasilane rozmową? Im dłużej będziesz rozmawiał tym dłużej będzie 'trzymała' bateria w twoim telefonie wyposażonym w nowoczesną technologię polegającą na wytwarzaniu elektryczności z fal dźwiękowych.
Spędzający godziny na telefonie nastolatkowie mają szansę stać się kolejnym źródłem odnawialnej energii. Naukowcy z Korei dokonali znacznego postępu w badaniach nad materiałem, dzięki któremu możliwe jest konwertowanie fal dźwiękowych w energię elektryczną. Badania prowadzą do stworzenia paneli telefonów komórkowych ładujących baterię podczas rozmów lub podczas poruszania się w hałaśliwych miastach podczas godzin szczytu. Nadmiary energii mogą zostać upłynnione w sieci energetycznej.
- Podobnie jak głośnik konwertuje energię elektryczną w dźwięk tworzymy proces przebiegający w przeciwnym kierunku, co więcej to już funkcjonuje - mówią Young Jun Park i Sang-Woo Kim, autorzy najnowszego artykułu w tygodniku Advanced Materials.
- Energia dźwięku może być wykorzystywana w wielu urządzeniach, przykładowo telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach znajdujących się w pobliżu centrów miast, autostrad i obszarów o dużym natężeniu dźwięku jak lotniska, stacje kolejowe - kontynuują autorzy.
Zbieranie energii dźwięków opiera się na materiałach z grupy piezoelektryków. Wykorzystywane są trzcina cukrowa, kwarc, a nawet kości, które podczas zgniatania wytwarzają ładunki elektryczne. Przez dekady naukowcy stosowali materiały piezoelektryczne w rożnego rodzaju sensorach i czujnikach ulokowanych z dala od stałego i pewnego źródła zasilania.
Używając tlenku cynku jako głównego składnika naukowcy stworzyli płaszczyznę nanoprzewodów rozmieszczonych pomiędzy dwiema elektrodami. Fale dźwiękowe podczas rozmowy na poziomie 60-70dB (decybeli), charakterystycznym dla spokojnej wymiany zdań powodują powstanie różnicy potencjałów pomiędzy elektrodami o wartości 50mV. Standardowy telefon wymaga do pracy kilku woltów, co jest wynikiem znacznie wyższym niż to co nowy materiał może zaoferować na tym etapie rozwoju, jednak naukowcy pokładają spore nadzieje w technologii zapowiadając intensywne prace nad poprawieniem parametrów materiału i obiecują większe napięcie wyjściowe już niebawem.
news.discovery.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |