Naukowcy z Chalmers University of Technology w Gothenburgu (Szwecja) planują produkcję tanich paneli słonecznych z wykorzystaniem białek meduzy. Ogniwa fotowoltaiczne będą zbudowane w oparciu o zielone białko fluoryzujące (GFP, ang. Green Fluorescent Protein) meduzy Aequorea victoria.
Budowa ogniwa jest prosta: dwie aluminiowe elektrody z niewielką luką między nimi na podłożu krzemowym. Pomiędzy elektrody umieszczone jest białko GFP.
Podczas ekspozycji na promieniowanie UV białko GFP pochłania fotony do wytworzenia energii elektrycznej. Technologia jest podobna do produkcji energii za pomocą zwykłych ogniw krzemowych z tą różnicą, że do komórek GFP nie trzeba dodawać kosztownych komponentów, takich jak m.in. dwutlenek tytanu.
Ponadto wykorzystanie białek meduzy ma jeszcze jedną ważną zaletę: można ich używać do stworzenia biologicznych ogniw paliwowych, które do produkcji elektryczności nie potrzebują zewnętrznych źródeł światła. Dzięki temu do wytworzenia elektryczności naukowcy mogą wykorzystać światło emitowane z mieszaniny substancji chemicznych.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |