NASA gotowa do wysłania humanoidalnego robota w przestrzeń kosmiczną. - NASA - ROBOTYKA - ROBONAUTA - ROBONAUT 2
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności NASA gotowa do wysłania humanoidalnego robota w przestrzeń kosmiczną.
drukuj stronę
poleć znajomemu

NASA gotowa do wysłania humanoidalnego robota w przestrzeń kosmiczną.

NASA gotowa do wysłania humanoidalnego robota w przestrzeń kosmiczną.

Humanoid nazwany Robonaut2 (Robonauta 2) lub R2 jest przygotowany do wysłania w przestrzeń kosmiczną promem Discovery, którego start planowany jest na 1 listopada 2010. Prom dotrze do międzynarodowej stacji kosmicznej, gdzie zostanie stałym rezydentem i będzie współpracował z ludźmi jako pomocnik.

Robota wyposażono w zaawansowane technologicznie ramiona i ręce, dające mu zdolności manipulacyjne na poziomie sprawności ręki człowieka. Robonauci docelowo mają wspierać działania stacji. Wykorzystywani będą do takich zadań jak czyszczenie filtrów powietrza i pomocy przy pracach konserwacyjnych.

Głównym celem jest zbadanie tego, jak roboty zachowywać się będą w przestrzeni kosmicznej oraz 'wręczenie' załodze dodatkowej pary rąk do pracy. NASA ma nadzieję, że doświadczenia, jakie zdobędą w pracy z robotami w przestrzeni kosmicznej pozwolą zdobyć nowy zakres informacji, które posłużą do ulepszenia robotów wspierających astronautów w bardziej zaawansowanych zadaniach takich jak naprawy zewnętrzne stacji kosmicznej czy misje naukowe.

Przez większość czasu robot będzie otrzymywał instrukcje określające zadania do samodzielnego wykonania. NASA testowała również specjalny kombinezon wyposażony w czujniki, który dałby człowiekowi  możliwość operowania robotem jak narzędziem pracy, co w znacznym stopniu ułatwi i uczyni bezpieczniejszymi wiele misji poznawczych i naprawczych.

Pojawia się pytanie: Dlaczego nadano mu kształt humanoida? - Naukowcy w odpowiedzi podają szereg korzyści płynących z takiego a nie innego kształtu z czego najistotniejszą jest dostosowanie do większości systemów w stacji, które są zaprojektowane do obsługi przez człowieka.

Robonauta waży 150kg. Zbudowany został z aluminiowych i stalowych elementów wyposażonych w ponad 350 czujników. Każde ramię ma długość 80cm i jest w stanie utrzymać na wyprostowanym ramieniu ciężar 9kg i każde posiada 12 miejsc zgięcia. Dla porównania kciuk posiada 4 tylko stawy.

Pod maską robota znajdują się dwie kamery zapewniające przestrzenny obraz dla zdalnego operatora. Dodatkowe dwie pełnią rolę aparatów pomocniczych. Piąta ulokowana w dolnej części hełmu; używana będzie do prac precyzyjnych.

Wszyscy czekają z niecierpliwością na start promu Discovery i pierwsze dane z kosmosu na temat użyteczności robota.

spectrum.ieee.org

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl