Od wielu lat rozwijane są technologie, które używają energii lasera do niszczenia zagrożeń z dużych odległości. Obecnie techniki te są na etapie mobilności broni laserowych.
Lasery wysokiej energii są typem broni energetycznej, która może być instalowana na samolotach aby dostarczyć dużą ilość energii do odległego celu z prędkością światła skutkując zniszczeniem strukturalnym i zapłonem obiektu. Lasery są wystarczająco silne do niszczenia rakiet, pocisków artyleryjskich i innych obiektów.
Zanim jednak taka broń zostanie dopuszczona do użytku musi zostać przetestowana przez żołnierzy. Moc lasera, jaka dociera do celu, musi być dokładnie zmierzona w dziedzinie czasu i przestrzeni.
Badacze z Georgia Tech Research Institute (GTRI) opracowali system do pomiarów mocy lasera i charakterystyki dystrybucji energii w dziedzinie czasu i przestrzeni w sposób ciągły kierując wiązkę lasera na szklany obiekt, który zaprojektowali. Ostatecznie, wielorazowy cel i system diagnostyczny pomogą przyspieszyć postępy badań nad laserami dużej mocy i pozwolą zaoszczędzić czas, w którym powstaną nowe projekty systemów obrony narodowej.
"Laser wysokiej energii dostarcza energię do małego punktu na celu i średnicy zaledwie kilku cali. Koncentracja przesyłanej energii jest wystarczająco silna do stopienia stali"
- mówi David Robert naukowiec GTRI
"Naszym celem było opracowanie metody, za pomocą której mierzalne byłoby to, ile energii jest dostarczane do obiektu, oraz to jak zmieniają się właściwości wiązki w czasie. Wiadomości te pozwoliłyby na optymalizację broni."
Szkło które opracowali jest przezroczyste, unikalne właściwości to takie , że jest również światłoczułe co pozwala na zapisywanie hologramów i innych optycznych struktur w szkle a następnie można poddać próbki badaniom - wyjaśnia Robert
Naukowcy zmodyfikowali optyczną charakterystykę szkła w taki sposób, że jest czuła na wiązkę lasera, który powoduje wewnętrzne uszkodzenia warstwy szkła. OptiGrate musi również stworzyć nową metodę wytwarzania kawałków szkła ponieważ te wymagane w nowej metodzie powinny być rozmiaru 4x4 cale a dotychczasowe płytki badawcze nie były większe niż 1x1 cal.
Dzięki nowej technice możemy w sposób ciągły zbierać wyniki pomiarów mocy w funkcji czasu bez żadnego dodatkowego wyposażenia. Poprzednio takie badania wymagały wielu złożonych urządzeń i skomplikowanych procesów.
system badawczy został skutecznie zaprezentowany poprzez pomiary lasera o mocy 50kW i otrzymano wynik o wartości 10kW na cm2. Skalowalność systemu nie jest niczym praktycznie ograniczona - stwierdza Robert.
Georgia Institute of Technology.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |