Świetlówki kompaktowe Philips najwyżej ocenione przez niemiecki magazyn konsumencki „Test” - OŚWIETLENIE - PHILIPS - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - SOFTONE - TORNADA - DIMMABLE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Świetlówki kompaktowe Philips najwyżej ocenione przez niemiecki magazyn konsumencki „Test”
drukuj stronę
poleć znajomemu

Świetlówki kompaktowe Philips najwyżej ocenione przez niemiecki magazyn konsumencki „Test”

Świetlówki kompaktowe Philips najwyżej ocenione przez niemiecki magazyn konsumencki „Test”
źródło: Philips

Znany niemiecki magazyn konsumencki „Test” przeprowadził badanie kompaktowych świetlówek energooszczędnych dostępnych na tamtejszym rynku. W trzech z czterech testowanych kategorii najwyższe oceny uzyskały świetlówki Philips, a produkty Philips Softone T60 oraz Philips Tornado Dimmable uzyskały rekomendację „dobra i godna polecenia”.

W teście wzięło w sumie udział 28 kompaktowych świetlówek energooszczędnych, zakupionych w styczniu i lutym ubiegłego roku.

Na trzynaście zbadanych świetlówek kompaktowych na trzonku E27, o strumieniu świetlnym od 500 do 900 lm najwyżej oceniona została Philips Softone T60. W grupie źródeł światła o najwyższym strumieniu świetlnym (900-1300 lm), najlepiej wypadł w testach inny produkt Philips - świetlówka Philips Tornado Dimmable (z możliwością regulacji strumienia światła), a na trzecim miejscu znalazł się kolejny produkt Philips – G120 Softwhite. Wśród przebadanych źródeł światła o strumieniu świetlnym 100-500 lm, na trzonku E14, najwyżej oceniono świetlówki kompaktowe Philips Softone oraz Philips Genie.

Redakcja magazynu „Test” podkreśla, że świetlówka kompaktowa Philips Tornado Dimmable (oraz kolejny w tej kategorii rankingu konkurencyjny produkt, o wyższej cenie) są jedynymi „dobrymi“ żarówkami energooszczędnymi w grupie o strumieniu światła od 900 do 1300 lumenów. „Obie żarówki działają bardzo długo, są bardzo odporne na częste wyłączanie i regulacje strumienia świetlnego. W grupie świetlówek o strumieniu od 500 do 900 lumenów jedynie Philips T60 Softone na trzonku E27 uzyskała ocenę „dobrą i jest godna polecenia” – zauważają autorzy badania.

Podczas testów badano cztery podstawowe parametry świetlówek:

• Właściwości techniczne światła (40% całkowitej oceny)
Oddawanie barw oceniano za pomocą wskaźnika oddawania barw R1 do R9 zgodnie z normą DIN 6169. Za pomocą oscylogramów badano zachowanie świetlówek po włączeniu (z lub bez wstępnego podgrzania elektrod) oraz czas zapłonu do początku rozbłyśnięcia, jak również czas do osiągnięcia 50 oraz 80% pełnej jasności. Pomiary wykonywano w komorze klimatyzacyjnej w temperaturach -10°C, 0°C oraz +50°C, oceniając strumienia światła w danej temperaturze wobec strumienia w temperaturze 25°C.

• Próby długotrwałe (30 % całkowitej oceny)
Okres użytkowania ustalano w cyklu włączania/wyłączania zgodnie z normą DIN EN 60969 (świetlówka włączona przez 165 minut i wyłączona przez 15) przez ponad 6 000 godzin pracy. Badano malejący z biegiem czasu strumień światła oraz ustalano czas, po którym osiągał on wartość 80% wartości początkowej. Poza tym ustalano liczbę godzin pracy, po których świetlówka ulegała przepaleniu.

• Środowisko i zdrowie (25 % całkowitej oceny)
Skuteczność świetlna (efektywność energetyczna) ustalana była za pomocą pomiarów strumienia świetlnego oraz pobieranej mocy (przyjmowano wartość średnią z całego okresu użytkowania). Zawartość rtęci obliczano na podstawie zmierzonej zawartości rtęci w świetlówce, zmierzonej długości okresu użytkowania oraz odsetka wyrobów poddawanych recyklingowi (10%), a następnie odnoszono tę wartość do ilości światła wygenerowanego w całym okresie użytkowania. Stężenie lotnych związków organicznych określano po godzinie pracy żarówki w komorze badawczej i przeliczano na typową wielkość pokoju. Ilość energii potrzebnej do wyprodukowania, pracy w okresie użytkowania oraz utylizacji żarówki obliczono za pomocą bilansu ekologicznego Ecoinvent oraz współczynnika energii pierwotnej w wysokości 2,5 dla prądu elektrycznego, a następnie odnoszono tą wartości do całej ilości światła wyemitowanego w okresie użytkowania.

• Deklaracja (5% całkowitej oceny)
W teście oceniono również procentowe odchylenie wartości zmierzonych od zadeklarowanych przez producentów: pobieraną moc, okres użytkowania, strumień świetlny, wytrzymałość na włączanie oraz prawidłowe oznaczenie klasy energetycznej.

Wyniki testu dostępne są na stronach internetowych magazynu „Test”.

 

Philips

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl