Rekord dokładności liczby Pi prawie dwukrotnie poprawiony - JAPONIA - USA - REKORD - FABRICE BELLARD - DOKŁADNOŚĆ - SHIGURO KONDO - LICZBA PI
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rekord dokładności liczby Pi prawie dwukrotnie poprawiony
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rekord dokładności liczby Pi prawie dwukrotnie poprawiony

Rekord dokładności liczby Pi prawie dwukrotnie poprawiony

Japończyk Shigeru Kondo wydał około 18 tys. dolarów na desktopowy komputer z systemem Windows, który następnie działał nieprzerwanie przez 3 miesiące wyliczając liczbę Pi z rekordową dokładnością.

Działając w mieszaniu 54-letniego inżyniera, gdzie mieszka z żoną i matką, komputer obliczył wartość liczby Pi z dokładnością 5 bilionów liczb dziesiętnych po przecinku. Jest to wynik, który prawie dwukrotnie poprawia dotychczasowy rekord dokładności wyliczenia liczby Pi, wynoszący 2,7 biliona liczb, osiągnięty w styczniu tego roku przez francuza Fabrice'a Bellarda.

Kondo współpracował przez e-mail z Alexandrem Yee, amerykańskim studentem nauk komputerowych w celu przeprowadzenia obliczeń. Yee zapewnił oprogramowanie o nazwie y-cruncher, które było wykonywane na maszynie Shigeru pracującej pod kontrolą Windows Server 2008R2. Komputer składał się z ogólnodostępnych części - procesora Intel i 20 dysków twardych.

Kondo powiedział dziennikarzom, że po północy, gdy wynik osiągnął dokładność 5 bilionów cyfr,  był w pokoju sam. Żona z matką dawno spały i pozostały niewzruszone, gdy ten oznajmił im swoje monumentalne osiągnięcie.

Weryfikacja wyniku zajęła 64 godziny.

popsci.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Konradwan
W czym masz problem? Mam płytę główną ASUS P5Q PRO TURBO, stara i słaba, mogę do niej podłączyć, eee, osiem? Do tego trzy porty PCI, do każdego kontroler SATA z dwoma portami, plus sześć dysków. Do tego 12 portów USB, do każdego można podpiąć do 127 dysków.

Dobra, głupi przykład, ale 20 dysków to naprawdę żaden wyczyn.
No avatar
Gość
Ile mu to prądu pobierało i JAK podłaczył 20 dyskow do jednego komputera??
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl