Oprogramowanie wydłużające czas pracy urządzeń bezprzewodowych - BATERIE - WI-FI - WIRELESS - OPROGRAMOWANIE - WIFI - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ - ZUŻYCIE ENERGII - POWER SAVING MODE - TELEFONY KOMÓRKOWE - URZĄDZENIA BEZPRZEWODOWE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Oprogramowanie wydłużające czas pracy urządzeń bezprzewodowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oprogramowanie wydłużające czas pracy urządzeń bezprzewodowych

Oprogramowanie wydłużające czas pracy urządzeń bezprzewodowych
fot. Marvin Kuo/CC/Flickr

Użycie punktu dostępowego Wi-Fi skraca o 60- 75 proc. czas pracy na bateriach w przypadku takich urządzeń jak: smartfony czy tablety oraz netbooki. Uczeni z USA i Indii opracowali oprogramowanie, które może wydłużyć czas działania na bateriach przy tym rodzaju dostępu - poinformował portal Technlogy Review. 

Zespół uczonych z University of Texas, University of Wisconsin-Madison i Microsoft Research India pod przewodnictwem dr Erica Roznera prowadził badania nad możliwościami zasilania zewnętrznego urządzeń używających protokołu komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi. Pierwsze eksperymenty dowiodły, że w przypadku rządzeń takich jak: smartfony, czyli zaawansowane telefony komórkowe, tablety PC czy netbooki, czas pracy na baterii w przypadku posługiwania się Wi-Fi spada o 60 proc.; w krańcowych przypadkach może to być nawet 75 proc. - napisał Technology Review.

Jak powiedział Rozner portalowi, "zaskakujące było, że Wi-Fi pożera tyle energii". Jego zespół próbował zastosować protokół dostępu urządzeń zwany Power Saving Mode do zmniejszenia zużycia energii, ale okazało się, że sam start protokołu oznacza użycie sporej ilości energii, a w dodatku uprzywilejowuje on dostęp dla jednych urządzeń kosztem innych.

Podstawowy problem z Power Saving Mode polega na tzw. czasie rozłączenia, kiedy urządzenie zachowuje energię. Kiedy radio internetowe wbudowane w telefon wysyła żądanie przesłania pliku do punktu dostępowego Wi-Fi (access point), przechodzi ono w tryb uśpienia na kilka sekund, oczekując na pakiet zwrotny od punktu dostępowego, który wysyła informację o rozpoczęciu przesyłania - wtedy telefon zaczyna pracować na pełnej mocy baterii. Ale kiedy wiele takich urządzeń pracuje w punktach dostępowych, punkty te kolejkują je losowo, więc telefon dostaje informacje o pliku bądź jego częściach, a sam plik nie jest szybko transmitowany. Stąd okres jałowej pracy na pełnej mocy wydłuża się, co skraca czas pracy na baterii. W niektórych punktach dostępowych urządzenia z włączonym Power Saving Mode mają pierwszeństwo obsługi. Ale jeśli jest ich wiele - problem się powtarza - pisze Technology Review.

Aby zminimalizować ten efekt, Rozner i jego zespół opracowali nowe oprogramowanie NAPman. Wymusza ono obsługę urządzeń z Power Saving Mode na zasadzie "pierwszy w kolejce, pierwszy obsługiwany". Oprogramowanie budzi telefon dopiero wtedy, kiedy żądane przezeń dane znajdą się na początku kolejki w punkcie dostępowym. NAPman tworzy też wirtualne kolejki w punktach dostępowych, co powoduje, że urządzenia nie rywalizują już bezpośrednio o dostęp do danego punktu.

Jak powiedział Rozner Technology Review, pierwsze próby wskazują iż udało się zwiększyć czas działania baterii w urządzeniu używającym Wi-Fi o około 70 proc. a ponadto wpłynąć przy pomocy NAPmana na uporządkowanie ruchu w każdym punkcie dostępowym Wi-Fi. W testowym smart fonie HP iPAQ z włączoną funkcją radia internetowego czas działania baterii przy dostępie Wi-Fi wydłużył się z 4,7 godz. do 10 godzin, choć Rozner przyznaje, że przy włączonym podświetleniu ekranu smart fonu bądź netbooka czas pracy na baterii spada.

Zmniejszenie zapotrzebowania Wi-Fi na energię jest tym istotniejsze, że wielu operatorów telekomunikacyjnych, chcąc uniknąć wad sieci 3G jak spadek szybkości transferu, uruchamia aplikacje korzystające z Wi-Fi tylko po to, aby klienci używali właśnie tej odmiany dostępu bezprzewodowego - twierdzi Technology Review. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl