Powołano konsorcjum "Węglowe Ogniwa Paliwowe" - POLITECHNIKA WROCŁAWSKA - PGE - TAURON - POLITECHNIKA ŚLĄSKA - KONSORCJUM - WĘGLOWE OGNIWA PALIWOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Powołano konsorcjum "Węglowe Ogniwa Paliwowe"
drukuj stronę
poleć znajomemu

Powołano konsorcjum "Węglowe Ogniwa Paliwowe"

Budowa prototypu ogniwa paliwowego, zasilanego węglem kamiennym, brunatnym oraz węglem pozyskiwanym z biomasy i paliw odpadowych - to główne założenie programu "Węglowe Ogniwa Paliwowe". 16 czerwca w MG podpisano umowę ws. powołania konsorcjum, które zrealizuje projekt. 

Konsorcjum przemysłowo-naukowe złożone jest ze spółek energetycznych i węglowych oraz polskich uczelni. W jego skład wchodzą: Grupa Tauron, Katowicki Holding Węglowy, Kompania Węglowa, Polska Grupa Energetyczna (członkowie finansujący) oraz Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska (członkowie realizujący).

Konsorcjum powstało z inicjatywy i pod patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Ogniwo paliwowe to ogniwo generujące energię elektryczną z reakcji utleniania stale dostarczanego do niego paliwa.

Pawlak powiedział, że jest to przedsięwzięcie, które może zaowocować rozwiązaniami odmieniającymi energetykę i efektywne wykorzystywanie węgla w Polsce. "Ogniwo paliwowe, można powiedzieć, to taka skrzynka, w którą wkłada się węgiel, a otrzymuje się elektryczność. (...) Co ciekawe, można sobie wyobrazić, że można sobie taką skrzyneczkę postawić koło domu. Ogniwa paliwowe mogą funkcjonować w mikroskali" - powiedział wicepremier.

Zgodnie z umową powołującą konsorcjum, jego członkowie będą wspólnie działać na rzecz zwiększenia sprawności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez rozwijanie technologii węglowych ogniw paliwowych. Korzyścią dla członków finansujących będzie zmniejszenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oraz obniżenie kosztów związanych z emisją CO2 i innych zanieczyszczeń.

Projekt podzielony został na trzy etapy, a każdy z nich będzie realizowany przez 18 miesięcy. Pierwszy etap to ustalenie koncepcji oraz czynników wpływających na pracę ogniwa. Etap zakończony zostanie budową jednostki demonstracyjnej.

Kolejny etap - to opracowanie założeń technologii produkcji oraz eksploatacji ogniw, zakończone budową prototypu; ostatni to wdrożenie technologii przemysłowej produkcji węglowych ogniw paliwowych. LUO

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl