Naukowcy w Szwajcarii opracowują miniaturowe pojazdy, które potrafią samodzielnie się poskładać, a następnie wystartować pionowo i poruszać się w powietrzu.
System powstał w Institute of Dynamic Systems and Control w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii (ETH) w Zurychu i jest znany jako "Distributed Flight Array". System jest latającą platformą, zwierającą dowolną ilość autonomicznych elementów wyposażonych w śmigło. Każdy element ma swój własny silnik i zaimplementowanie sterowania lotem, posiada czujniki i system łączności bezprzewodowej.
Każdy z pojazdów może poruszać się w terenie w poszukiwaniu innych mu podobnych. Każdy z osobna może również latać, ale w sposób niekontrolowany i nieregularny. Połączenie kilku elementów zamienia je w skomplikowaną latającą platformę zdolną do skoordynowanego poruszania się dzięki szybko wymianie danych pomiędzy wszystkimi elementami.
Każdy pojazd ma swój system czujników, dzięki którym otrzymuje informacje z pozostałych pojazdów. Na podstawie tych danych oblicza parametry niezbędne do pionowego startu i utrzymania się w powietrzu oraz lotu. Jeśli poziom lotu jest zakłócony, odpowiednie elementy są zobowiązane do skorygowania lotu na podstawie położenia macierzy robotów i jej ruchu.
Zamiast lądowania, robot rozłamuje się na pojedyncze elementy, które opadają na ziemię i się rozjeżdżają.
Robot jest dopiero koncepcją dla przyszłych rozwiązań służących np. do podnoszenia ciężkich przedmiotów, w skład których wchodziłoby tyle pojedynczych modułów ile wymagałaby masa obciążenia.
ETH założone w 1855 roku jest jednym z wiodących uniwersytetów technologicznych na świecie.
Inne wybrane projekty ETH:
Tańczący Quadrocopter, synchronizujący swoje ruchy do muzyki:
Interaktywne odwracanie: osoba trzymająca "różdżkę" nakazuje robotowi odwracanie się w powietrzu i lądowanie.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |