Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu nauczyli małpę sterować zaawansowanym robo-ramieniem używając jej myśli. W eksperymencie przeprowadzonym przez profesora neurobiologii Andrew Schwartza zastosowano nowoczesne robo-ramię, które charakteryzowało się wysokim poziomem kontroli i złożonością sterowania.
Pierwszy raz czujniki w mózgu małpy, służące do sterowania ramieniem, zostały wszczepione w 2008 r. Były to badania przeprowadzone przy użyciu prostszego ramienia posiadającego tylko 4 stopnie swobody.
Poniższe materiały wideo prezentują efekty prowadzonych prac. Małpa sterując ramieniem przy pomocy swoich myśli była w stanie nakarmić się podawanym pożywieniem.
W eksperymencie przeprowadzonym w tym roku, w mózgu zwierzęcia zaimplementowano 2 czujniki. Jeden został wszczepiony w obszarze odpowiedzialnym za sterowanie ręką, drugi w obszarze sterowania ramieniem. Sensory monitorowały pracę neuronów zbierając dane, które następnie były konwertowane w komendy wysyłane do ramienia.
W powyższym wideo małpa (po prawej stronie) używa prawego ramienia aby dotknąć przycisku, który uruchamia robo-manipulatora, który przekręca czarne pokrętło do dowolnej pozycji. Małpa kontroluje ramię tak aby zrozumieć pokrętło.
Po dotknięciu pokrętła małpa otrzymuje nagrodę w postaci napoju. Poprzez ciągłe powtarzanie małpa zaczyna chwytać ustami słomkę przed dotknięciem pokrętła ponieważ wie, że zostanie nagrodzona.
Zaawansowane robo ramię posiada siedem stopni swobody ruchu. Uruchomiono między innymi nadgarstek oraz umożliwiono jego obracanie i ściskanie.
Eksperymenty tego typu prowadzą do tworzenia wiedzy praktycznej w kierunku tworzenia zaawansowanych protez, aby pomagać sparaliżowanym ludziom w normalnym życiu.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |