Zaawansowane robo-ramię sterowane myślami - ROBOTYKA - EKSPERYMENT - INTELIGENTNA PROTEZA - UNIVERSITY OF PITTSBURGH - MAŁPA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Zaawansowane robo-ramię sterowane myślami
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zaawansowane robo-ramię sterowane myślami

Zaawansowane robo-ramię sterowane myślami
fot. University of Pittsburgh

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu nauczyli małpę sterować zaawansowanym robo-ramieniem używając jej myśli. W eksperymencie przeprowadzonym przez profesora neurobiologii Andrew Schwartza zastosowano nowoczesne robo-ramię, które charakteryzowało się wysokim poziomem kontroli i złożonością sterowania.

Pierwszy raz czujniki w mózgu małpy, służące do sterowania ramieniem, zostały wszczepione w 2008 r. Były to badania przeprowadzone przy użyciu prostszego ramienia posiadającego tylko 4 stopnie swobody.

Poniższe materiały wideo prezentują efekty prowadzonych prac. Małpa sterując ramieniem przy pomocy swoich myśli była w stanie nakarmić się podawanym pożywieniem.

W eksperymencie przeprowadzonym w tym roku, w mózgu zwierzęcia zaimplementowano 2 czujniki. Jeden został wszczepiony w obszarze odpowiedzialnym za sterowanie ręką, drugi w obszarze sterowania ramieniem. Sensory monitorowały pracę neuronów zbierając dane, które następnie były konwertowane w komendy wysyłane do ramienia.

 

W powyższym wideo małpa (po prawej stronie) używa prawego ramienia aby dotknąć przycisku, który uruchamia robo-manipulatora, który przekręca czarne pokrętło do dowolnej pozycji. Małpa kontroluje ramię tak aby zrozumieć pokrętło.

Po dotknięciu pokrętła małpa otrzymuje nagrodę w postaci napoju. Poprzez ciągłe powtarzanie małpa zaczyna chwytać ustami słomkę przed dotknięciem pokrętła ponieważ wie, że zostanie nagrodzona.

Zaawansowane robo ramię posiada siedem stopni swobody ruchu. Uruchomiono między innymi nadgarstek oraz umożliwiono jego obracanie i ściskanie.

Eksperymenty tego typu prowadzą do tworzenia wiedzy praktycznej w kierunku tworzenia zaawansowanych protez, aby pomagać sparaliżowanym ludziom w normalnym życiu.

PhysOrg

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
lady2903
a czy nikt nie pomyslał o okrucienstwie jakiego doswiadyczyły te biedne zwierzeta,jaki bol musza czuc,gdy elektrody sa podlaczone do ich mozgu,one maja usunieta gorna kopułe,bezposrednio do ich mozgu sa podlaczone elektrody,to nie nauka to maltretowanie zwierzat
No avatar
kaloryfer
żebym coś takiego miał to już wcale bym nie musiał wstawać z łóżka:D
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl