Japończycy chcą przekształcić Księżyc w olbrzymią farmę słoneczną - ENERGIA - MIKROFALE - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - OZE - PANELE SŁONECZNE - ZIEMIA - SŁOŃCE - KSIĘŻYC - SHIMIZU CORPORATION - LUNA RING
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Japończycy chcą przekształcić Księżyc w olbrzymią farmę słoneczną
drukuj stronę
poleć znajomemu

Japończycy chcą przekształcić Księżyc w olbrzymią farmę słoneczną

Japończycy chcą przekształcić Księżyc w olbrzymią farmę słoneczną
fot. Shimizu Corporation

Japońska firma Shimizu Corporation zaproponowała plan wykorzystania energii słonecznej na skalę znacznie większą niż wszystkie wcześniejsze koncepcje. Plan ten zakłada budowę pasa ogniw słonecznych wzdłuż równika na Księżycu (11 000 km). Energia elektryczna byłaby konwertowana na potężne mikrofale i za pomocą laserów zestrzeliwana wiązkami w kierunku Ziemi, gdzie następowałby proces ponownej konwersji na energię elektryczną w odpowiednio dostosowanych stacjach.Taki pas mógłby zaspokoić całkowite potrzeby energetyczne Ziemi.

Shimizu zakłada, że roboty odegrałyby bardzo istotną rolę w budowaniu pasa słonecznego. Wysłane na księżyc maszyny przez 24 godziny na dobę zajmowałyby się wyrównywaniem powierzchni, montowaniem maszyn i urządzeń budowlanych. Maszyny byłyby wspierane przez zespół astronautów.

 

 

 

Ze względu na olbrzymie ilości paneli słonecznych oraz innych materiałów potrzebnych do realizacji projektu, Shimizu proponuje aby w jak największym stopniu wykorzystać zasoby Księżyca. Plany spółki dotyczą również produkcji wody na księżycu za pomocą wodoru importowanego z Ziemi. Zasoby księżycowe mogłyby być również wykorzystane w przemyśle cementowym i betonowym.

Szerokość pasa słonecznego na Księżycu początkowo sięgałaby kilku kilometrów, ale mogłaby być rozszerzona nawet do 400 km. Energia elektryczna generowana w panelach transportowana byłaby kablami do stacji transmitujących znajdujących się na widocznej stronie Księżyca, stale skierowanej do Ziemi. Po konwersji energii na mikrofale anteny o średnicy 20 km wysyłałyby wiązkę do odbiorników na Ziemi. Otrzymany sygnał byłby konwertowany z powrotem na energię elektryczną i wpuszczony do sieci energetycznej bądź zmagazynowany.

Shimizu zaznacza, że największą zaletą księżycowego pierścienia jest to, że Księżyc nie posiada atmosfery. Nie ma tam niekorzystnych warunków pogodowych (deszczu, chmur, itd.), które mógłby obniżać wydajność paneli.

Daje to otwartą drogę do źródła stałej energii 24/7.

Potencjalnie byłby to koniec zależności od limitowanych naturalnych źródeł energii.

 

 

 

PhysOrg 

shimz.co.jp

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (22)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
kątowych :)
No avatar
szymon
To jakiś całkowicie poraniony pomysł. Wystarczy że promień przesunie się o kilka minut kontowych i jakieś miasto szlag trafi. Mnie bardziej interesują fotoogniwa z grafenu, tysiące razy bardziej wydajne niż obecne. 2-3m^2 wystarczyło by na pokrycie potrzeb domowych całego gospodarstwa domowego. A z księżyca to raczej Hel3 proszę sprowadzać niż panele tam wysyłać (swoją drogą ile energii się zużyje do transportu tam ponad 4 milionów km^2 paneli ?
No avatar
drac
Bardzo ambitna koncepcja. Prawdopodobnie zanim stanie się realna i wykonalna w sensownym wymiarze czasowym i finansowym, to już będziemy korzystać z reaktorów termojądrowych.
No avatar
iryss
a meteoryty?
No avatar
Dami
Już coś kiedyś podobnego słyszałem. Obecnie w krajach azjatyckich jakiś koncern wynalazł bardzo wydajne ogniwa słoneczne(przeźroczyste). Jedno takie 5cm2 mogło zasilić spokojnie czajnik elektryczny. Ogniwa o wielkości obecnych małowydajnych mogłyby zasilić cały dom w prąd elektryczny. Niestety koncerny energetyczne nie pozwalają na wprowadzenie tej technologii.. Tak samo będzie z pomysłem w temacie..
No avatar
antyPIS
wow
No avatar
marcel
Przyszłość to antymateria, musimy ją tylko ogarnąć i skończą się wszystkie problemy.
No avatar
Jaho
Przyszłlość to nowe rodzaje energii. - to co wiemy teraz jest mało efektywne . energia jest wszędzie tylko na to trzeba inaczej spojrzeć . Przykład wykorzystanie grawitacji Ziemii. Drugi przykład to SILNIKI STRUMIENIOWE / tu właśnie jest przyszłośc . /to silniki które same wytwarzają energię do poruszania się i co ciekawe grawitacja nie jest ograniczeniem . -taki pojazd może się poruszać w dowolnym kierunku / powinniśmy odchodzić od energii spalania .Co ciekawe - wiedzę już mamy - PROBLEM JAK ZWYKLE Z TYMI MONOPOLISTAMI -co trują niszczą i chcą dalej decydować.
No avatar
realista
nie uda się , kasa rządzi wszsytkim , lobby energetyczne we wszystkich krajach zabiją pomysł, po prostu podatkiem można kontrolować absolutnie wszytko.
ale pomysł jest piękny
No avatar
@analityk: "Co za bzdurna koncepcja."

Mylisz się. Koncepcja jest genialna!
Ktoś wymyślił, jak skonstuować potężne działo mikrofalowe, umieścić tak, żeby miało wszystkie ważniejsze cele w zasięgu i jeszcze ubrać to w modne ostatnio hasła ekologii i odnawialnych źródeł energii. Może nawet jakąś gigantyczną ekodotację dostanie.
A my, szarzy ludzie, będziemy żyć w strachu, czy temu geniuszowi nie przyjdzie nagle do głowy odparować naszych czterech liter...
No avatar
were
kto by to myl z kurzu?
No avatar
lolo
Proponuję wszystkich idiotów wsadzić do takich bieżni jak mają chomiczki - gwarantuję, że energii będzie!! że ho ho
No avatar
wloski
Jedna dekalibracja/desynchronizacja systemu ksiezycowy nadajnik-ziemski odbiornik i emitowana wiazka mikrofal przeslizgujac sie po ziemi robi 20km pas wolny od jakiegokolwiek zycia... Taki Zwrotnik Hamburgera...
No avatar
analityk
Co za bzdurna koncepcja. Zanim to zbudują, będziemy mieć elektrownie termojądrowe. A poza tym jest powód dlaczego powierzchnię Księżyca pokrywa pył. Mikrometeoryty atakują Księżyc non-stop ponieważ nie ma na nim atmosfery która by je zniszczyła. Firma tworzy szum medialny wokół siebie i nic poza tym.
No avatar
razor
jest za to deszcz meteorytow
No avatar
Michał
Pewnie księżyc nam to oszpeci. Ciekawe, czy przez te panele będzie dało się na niego patrzeć gołym okiem. Ale mimo wszystko lepsze to, niź kolejne wiatraki i elektrownie węglowe. Ziemia, na której nie ma praktycznie żadnych elektrowni, to byłby ekologiczny raj ;-) Można by fabryki wywieść na Wenus a Marsa sobie sterraformujmy ;D
No avatar
~Mikrofalówka
mikrofale jak wiemy powodują podgrzewanie różnych elementów .... prowadząc do np. odparowania wody z pożywienia....

skoro już baju baju o atakach można pomyśleć wstronę:
- osuszymy tereny zalane lub popowodziowe, stopimy górę lodową. Usmażymy kilku terrorystów.
No avatar
"Energia elektryczna byłaby konwertowana na potężne mikrofale i za pomocą laserów zestrzeliwana wiązkami w kierunku Ziemi, gdzie następowałby proces ponownej konwersji na energię elektryczną w odpowiednio dostosowanych stacjach."

W razie potrzeby wiązkę można skierować na inne strategiczne cele. A każdy odpowiednio uzdolniony informatyk może zawładnąć światem :-D
Brak obrazka
Wizja dość futurystyczna ale... kiedyś bano się samolotów a dzisiejsi inżynierowie są czasem nieobliczalni ;)
No avatar
ostre sci fi ....
ciekawe jaki był by koszt odpalenia fabryki ogniw słonecznych na księżycu
Brak obrazka
istne science fiction!
Brak obrazka
Szkoda że nie podają kosztów inwestycji. Ciekawe ile na tym jeszcze zarobią.

Korzyści:
1.Darmowa jazda samochodem elektrycznym.
2.Mógłbym w końcu mieć komputer z zasilaczem 1,5kW i nie przejmować się rachunkami
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl