UKE: małe wykorzystanie unijnych funduszy na teleinformatykę - UNIA EUROPEJSKA - UKE - TELEINFORMATYKA - REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY - URZĄD KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności UKE: małe wykorzystanie unijnych funduszy na teleinformatykę
drukuj stronę
poleć znajomemu

UKE: małe wykorzystanie unijnych funduszy na teleinformatykę

Z prawie 5,6 mld zł, które Polska może uzyskać z funduszy unijnych na rozwój infrastruktury teleinformatycznej na lata 2007-2013, wydaliśmy zaledwie kilka procent. To niewiele - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W budżecie Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej przewidziano 3 mld 395 mln zł.

W innym programie, Innowacyjna Gospodarka, środki na rozwój teleinformatyki podzielone są na dwie części. 1 mld 406 mln zł przeznaczone jest na "przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu" m.in. poprzez dostarczanie sprzętu teleinformatycznego i budowę infrastruktury szerokopasmowej, 772 mln zł - na budowę sieci internetu szerokopasmowego.

Łącznie jest to 5 mld 573 mln zł.

UKE podał, że całkowite nakłady na rozwój cyfrowy, w tym na budowę sieci szerokopasmowej, będą jednak większe niż ta kwota, bo do wykorzystania środków z UE niezbędne jest współfinansowanie projektów ze środków własnych.

Maksymalne dofinansowanie ze środków UE może wynosi 85 proc. i zakładając 15 proc. wkład własny, całkowite nakłady wyniosłyby wtedy 6 mld 556 mln zł.

Zaplanowane środki w ramach RPO i PO RPW pozwolą na wybudowanie sieci światłowodowej o łącznej długości około 28 tys. km. Pozwoli to na objęcie zasięgiem około 90 proc. odbiorców indywidualnych i biznesowych, właściwie w każdej gminie. Zgodnie z planami każdy z odbiorców będących w zasięgu nowej sieci będzie mógł skorzystać z dostępu szerokopasmowego do internetu z prędkością od 2 Mb/s do 10 Mb/s.

Dla Programów Operacyjnych RPO i PO RPW podpisano umowy o dofinansowaniu budowy infrastruktury telekomunikacyjnej na kwotę 131 mln zł, co stanowi 4 proc. całości budżetu (dane z 12 kwietnia br.), dla działania 8.3. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na kwotę 110 mln zł (8 proc. całości budżetu), a dla działania 8.4. na kwotę 5,4 mln zł (1 proc.).

"Stan zaawansowania prac jest stosunkowo niewielki i jest to tym bardziej znaczące, że minęły już trzy lata z przewidzianego działania tych programów" - podano w raporcie UKE. Urząd dodał, że w przypadku części województw (lubuskie, opolskie, śląskie, pomorskie) niezbędne jest przyspieszenie tempa prac tak, aby podpisanie umów o dofinansowanie nastąpiło do końca 2013 roku, a wydanie i rozliczenie wydatków do końca 2015 roku.

Najbardziej zaawansowana jest realizacja projektów prowadzonych w ramach PO RPW oraz tych w województwach małopolskim, wielkopolskim i mazowieckim. Natomiast w PO IG najbardziej zaawansowanymi województwami są: mazowieckie, wielkopolskie i małopolskie. LUO

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl