Polska energetyka w Unii Europejskiej - UNIA EUROPEJSKA - BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE - GRUPA ENERGA - LOTOS - CEEP - POLITYKA GOSPODARCZA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polska energetyka w Unii Europejskiej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polska energetyka w Unii Europejskiej

Polska energetyka w Unii Europejskiej
źródło: flickr.com/woodleywonderworks

Integracja sektora energii w Europie Centralnej w ramach wspólnej polityki  Unii Europejskiej związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego -  to podstawowy cel działania Central Europe Energy Partners (CEEP).  Założycielami  stowarzyszenia zrzeszającego podmioty gospodarcze, naukowo-badawcze i inne organizacje z sektora energii w krajach Europy Centralnej, są polskie firmy energetyczne. 

4 maja  w Brukseli odbyła się uroczystość podpisania aktu założycielskiego. Uczestniczyli w niej  członkowie założyciele stowarzyszenia: Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, Grupa LOTOS S.A., Grupa ENERGA,  Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. oraz Kulczyk Investments S.A.

W ramach swoich prac CEEP – jako stowarzyszenie o charakterze „non-profit” -  będzie zajmował się sprawami takich nośników energii jak węgiel, gaz, ropa  naftowa i paliwa odnawialne, energią jądrową, konektorami gazowymi i związanymi z ropą naftową i paliwami , mostami energetycznymi, gazami cieplarnianymi, magazynowaniem gazów, ropy i paliw oraz innymi sprawami związanymi z sektorem energii. CEEP będzie włączał się w inicjowanie oraz opiniowanie dyrektyw unijnych, a także będzie prowadził prace analityczne, stając się wyrazicielem poglądów  swoich członków z Europy Centralnej. Inicjatywa jest tym istotniejsza, iż uruchamiana jest równolegle z bardzo ważnym dla UE projektem w ramach wspólnej polityki energetycznej.

5 maja Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i były szef Komisji Europejskiej Jacques Delors zaproponowali utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, proponując m.in. wspólne zakupy energii przez kilka państw członkowskich. Pomysłodawcy uważają, że UE potrzebuje silniejszej wspólnej polityki energetycznej. Takiej, która „gwarantując bezpieczeństwo dostaw energii dla wszystkich Europejczyków" "zapewni dostęp do energii po rozsądnych i stabilnych cenach, pozwoli utrzymać konkurencyjność naszego przemysłu i będzie wspierać trwały rozwój oraz stworzenie społeczeństwa niskoemisyjnego”.

CEEP ma   otwarty charakter. Wiele firm z Europy Środkowej już wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do tej organizacji. Oczekuje się, że po zarejestrowaniu statutu, CEEP będzie mógł oficjalnie rozpocząć działalność  ze znacznie  rozszerzoną listą członków.

Mając na względzie fakt, że priorytetem większości prezydencji w UE są sprawy związane z bezpieczeństwem w sektorze energii, można spodziewać się, że już pod koniec roku będzie można spodziewać się pierwszych efektów działalności CEEP w tym zakresie.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl