Kilkanaście polskich uczelni wyższych czeka na uczennice szkół ponadgimnazjalnych podczas "Dnia otwartego tylko dla dziewczyn". Odbędzie się on w czwartek, 22 kwietnia, i będzie kulminacyjnym punktem ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki" oraz jego nowego modułu - "Dziewczyny do ścisłych".
Program "Dziewczyny na Politechniki" ma zachęcić ma uczennice szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych. Organizatorami akcji są: Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
W dniu otwartym na przyszłe studentki czeka 12 uczelni technicznych: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.
W ramach nowego modułu "Dziewczyny do ścisłych!" do akcji przyłączyły się: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas czwartkowych spotkań pracujące na uczelniach kobiety, a także studentki i absolwentki szkół wyższych spotkają się z uczennicami i opowiedzą im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zaproszą dziewczyny do zwiedzania uczelnianych pracowni i laboratoriów.
"Uczestniczki pokazów wezmą udział w doświadczeniach, od studentek dowiedzą się o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą pierwiastka męskiego" - zapowiada Blanka Siwińska, kierownik projektu "Dziewczyny na politechniki".
Jak podają organizatorzy akcji, na podjęcie decyzji o studiach na kierunkach inżynierskich wciąż decyduje się niewiele uczennic. Dziewczyny wybierają chętniej studia humanizujące, uznawane za bardziej "kobiece", niekoniecznie zapewniające dobrą pozycję na rynku pracy, niekoniecznie też kluczowe dla rozwoju państwa i budowania gospodarki opartej na wiedzy.
To, że kobiety - zwłaszcza na wydziałach stricte inżynierskich - wciąż stanowią mniejszość, pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Bardzo mało kobiet decyduje się na karierę naukową w uczelniach technicznych, a już tylko "rodzynki" trafiają do władz takich uczelni.
Doświadczenia innych krajów europejskich ("Girls' Day" - Niemcy, Austria, Szwajcaria) i Stanów Zjednoczonych (m.in. "Women in Engineering") pokazują, że promowanie studiów na uczelniach technicznych wśród kobiet wyraźnie wpływa na ich wybory edukacyjne i zwiększa zainteresowanie studiami technicznymi.
Tę tezę potwierdzają wyniki drugiej edycji akcji "Dziewczyny na politechniki!". "W ostatniej rekrutacji - na rok akademicki 2009/2010 - widzimy wyraźny przyrost liczby studentek na uczelniach biorących udział w akcji - w niektórych przypadkach nawet o ponad 6 proc. Żeby jednak osiągnąć trwałe efekty akcja musi być prowadzona systematycznie przez dłuższy czas" - zaznaczają organizatorzy.
W komitecie honorowym akcji znalazły się: pełnomocnik rządu ds. równego traktowania - Elżbieta Radziszewska, minister nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Barbara Kudrycka, Katarzyna Hall - minister edukacji narodowej, minister pracy i polityki społecznej - Jolanta Fedak i dr Alicja Adamczak - prezes Urzędu Patentowego RP.
Szczegółowe informacje na temat dnia otwartego i całej akcji są dostępne na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl EKR
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |