Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara donoszą, że opracowali klej, który może być aktywowany i dezaktywowany przez magnetyzm - coś w rodzaju wyłącznika przyczepności materiału, który naśladuje właściwości kleju łapek gekona.
Badania są szczególne ze względu na ich interdyscyplinarny charakter, łączą biologię, nauki o materiałach, fizykę, chemię powierzchni, nanonauki i budowę maszyn. Sugerowane przez naukowców możliwe zastosowania tej technologii mogą być bardzo szerokie: począwszy od poprawy obsługi mikroprocesorów w fabrykach układów scalonych po lepsze możliwości transportu robotów kontrolujących rurociągi.
Wydaje się jednak, że naukowcy przeoczyli najbardziej oczywiste zastosowanie tej technologii: możliwość przemieszczania się w miejskiej zabudowie jak Spiderman.
Podczas gdy inne badania w tej dziedzinie koncentrują się tylko na jakości kleju, naukowcy z Santa Barbara jako pierwsi skupili się na możliwości „włączania” i „wyłączania” kleju.
A tak na marginesie: przez pewien czas naukowcy analizowali właśnie łapki gekona jako przykład tego jak włosy w nanoskali mogą być stosowane jako silny klej.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
proszę o szybką odpowiedz