Warszawa gospodarzem Regionalnego Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego 2010 - ENERGIA - TRANSPORT - INWESTYCJE - WARSZAWA - EUROPEJSKI BANK INWESTYCYJNY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Warszawa gospodarzem Regionalnego Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego 2010
drukuj stronę
poleć znajomemu

Warszawa gospodarzem Regionalnego Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego 2010

Doroczne Regionalne Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) jest jednym
z najważniejszych wydarzeń gospodarczych organizowanych przez międzynarodowe instytucje finansowe. Poświęcone bieżącym wyzwaniom stojącym przed społecznością europejską, przyciąga najważniejszych decydentów politycznych, przedsiębiorców i przedstawicieli największych europejskich instytucji finansowych. Tematem tegorocznego spotkania, które odbędzie się 23 kwietnia 2010 r. będzie „Różnorodność energii i transportu: zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby”. Polska, jako największy beneficjent środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego spośród nowych państw członkowskich, będzie po raz pierwszy gospodarzem Forum w formule regionalnej.

„Dywersyfikacja źródeł dostaw energii, wdrażanie technologii przyjaznych środowisku oraz rozwój transportowych sieci infrastrukturalnych, które pobudzałyby rozwój gospodarczy, to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego cieszę się, że tegoroczne Forum odbędzie się w Warszawie” – powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes EBI odpowiedzialna za kredyty udzielane w Europie Środkowo – Wschodniej oraz za transeuropejskie sieci transportowe i energetyczne. Jakie strategie przyjmą w tym zakresie kraje członkowskie i jak sprostają stojącym przed nimi problemom w związku z kryzysem finansowym, który spowodował silne napięcia w budżetach publicznych? Na te i inne pytania, będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy Regionalnego Forum EBI 2010 już 23 kwietnia 2010 r. w warszawskim Hotelu Hilton.

Uroczystego otwarcia Forum „Różnorodność energii i transportu: zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby” dokona sam Philippe Maystadt, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Udział
w spotkaniu potwierdził także Premier Donald Tusk, który swoim przemówieniem otworzy dyskusję dotyczącą polityki energetycznej i gospodarczej.

Całodniowe obrady zostały podzielone na trzy sesje dyskusyjne: „Dywersyfikacja dostaw energii: znaczenie, perspektywy i ograniczenia”, „Dywersyfikacja w dziedzinie transportu: spójne połączenia” i „Finansowanie energetyki i transportu: potrzeby i rozwiązania”. Każda z nich będzie okazją do wysłuchania propozycji rozwiązań najważniejszych decydentów politycznych, jak i przedstawicieli sektora prywatnego w branży energetycznej i transportowej. Wśród nich obecni będą m.in.: Günter Oettinger, europejski komisarz ds. energii; Tuomo Hatakka, prezes zarządu spółki Vattenfall Europe AG, Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. transportu, Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu Zrównoważonego Rozwoju, Armand Toubol, wiceprezes Europejskiego Forum Liderów Transportu i Logistyki, Jacek Rostowski, minister finansów i gubernator Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Reinhard Mitschek, dyrektor zarządzający firmy Nabucco Gas Pipeline International oraz Enrique Fuentes, członek zarządu EIC, dyrektor ds. analiz rynku i rozwoju w grupie Ferrovial. Nad przebiegiem całego spotkania czuwać będzie przewodniczący konferencji: Stefan Wagstyl, wydawca dziennika „Financial Times” na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Forum Regionalne będzie również okazją do porozmawiania z pracownikami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którzy w ramach „Kącika Klienta” będą odpowiadać na pytania dotyczące działalności EBI. Możliwe będzie również zorganizowanie spotkania i szczegółowego omówienia konkretnego zagadnienia. W tym celu należy skontaktować się z przedstawicielem EBI Panią Olivią Saunders (o.saunders@eib.org; +352 4379 83331).

 

***


Misją Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który pełni funkcję banku Unii Europejskiej, jest przyczynianie się do integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójności gospodarczej i społecznej państw członkowskich UE poprzez finansowanie  inwestycji.

W 2009 roku EBI zainwestowało w Europie w projekty energetyczne ponad 14 mld euro. Lista projektów energetycznych przewidzianych w najbliższym czasie do realizacji w Polsce
i w regionie obejmuje projekty dotyczące zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, modernizacji i ulepszenia urządzeń oraz instalacji służących do redukcji emisji CO2, badań i rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw energii.

EBI jest kluczową instytucją europejską  współfinansującą projekty transportowe w Europie
W zeszłym roku Bank zainwestował prawie 12 mld euro w projekty transportowe. EBI jest jednym z filarów finansowych inwestycji transportowych realizowanych w Polsce i w regionie. Bank współfinansuje w Polsce budowę odcinków autostrad A1, A2, A4 oraz A6, a także głównych dróg krajowych przebiegających wzdłuż II, III i VI paneuropejskiego korytarza transportowego. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl