Doroczne Regionalne Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) jest jednym
z najważniejszych wydarzeń gospodarczych organizowanych przez międzynarodowe instytucje finansowe. Poświęcone bieżącym wyzwaniom stojącym przed społecznością europejską, przyciąga najważniejszych decydentów politycznych, przedsiębiorców i przedstawicieli największych europejskich instytucji finansowych. Tematem tegorocznego spotkania, które odbędzie się 23 kwietnia 2010 r. będzie „Różnorodność energii i transportu: zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby”. Polska, jako największy beneficjent środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego spośród nowych państw członkowskich, będzie po raz pierwszy gospodarzem Forum w formule regionalnej.
„Dywersyfikacja źródeł dostaw energii, wdrażanie technologii przyjaznych środowisku oraz rozwój transportowych sieci infrastrukturalnych, które pobudzałyby rozwój gospodarczy, to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego cieszę się, że tegoroczne Forum odbędzie się w Warszawie” – powiedziała Marta Gajęcka, wiceprezes EBI odpowiedzialna za kredyty udzielane w Europie Środkowo – Wschodniej oraz za transeuropejskie sieci transportowe i energetyczne. Jakie strategie przyjmą w tym zakresie kraje członkowskie i jak sprostają stojącym przed nimi problemom w związku z kryzysem finansowym, który spowodował silne napięcia w budżetach publicznych? Na te i inne pytania, będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy Regionalnego Forum EBI 2010 już 23 kwietnia 2010 r. w warszawskim Hotelu Hilton.
Uroczystego otwarcia Forum „Różnorodność energii i transportu: zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby” dokona sam Philippe Maystadt, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Udział
w spotkaniu potwierdził także Premier Donald Tusk, który swoim przemówieniem otworzy dyskusję dotyczącą polityki energetycznej i gospodarczej.
Całodniowe obrady zostały podzielone na trzy sesje dyskusyjne: „Dywersyfikacja dostaw energii: znaczenie, perspektywy i ograniczenia”, „Dywersyfikacja w dziedzinie transportu: spójne połączenia” i „Finansowanie energetyki i transportu: potrzeby i rozwiązania”. Każda z nich będzie okazją do wysłuchania propozycji rozwiązań najważniejszych decydentów politycznych, jak i przedstawicieli sektora prywatnego w branży energetycznej i transportowej. Wśród nich obecni będą m.in.: Günter Oettinger, europejski komisarz ds. energii; Tuomo Hatakka, prezes zarządu spółki Vattenfall Europe AG, Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. transportu, Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu Zrównoważonego Rozwoju, Armand Toubol, wiceprezes Europejskiego Forum Liderów Transportu i Logistyki, Jacek Rostowski, minister finansów i gubernator Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Reinhard Mitschek, dyrektor zarządzający firmy Nabucco Gas Pipeline International oraz Enrique Fuentes, członek zarządu EIC, dyrektor ds. analiz rynku i rozwoju w grupie Ferrovial. Nad przebiegiem całego spotkania czuwać będzie przewodniczący konferencji: Stefan Wagstyl, wydawca dziennika „Financial Times” na region Europy Środkowo-Wschodniej.
Forum Regionalne będzie również okazją do porozmawiania z pracownikami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którzy w ramach „Kącika Klienta” będą odpowiadać na pytania dotyczące działalności EBI. Możliwe będzie również zorganizowanie spotkania i szczegółowego omówienia konkretnego zagadnienia. W tym celu należy skontaktować się z przedstawicielem EBI Panią Olivią Saunders (o.saunders@eib.org; +352 4379 83331).
***
Misją Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który pełni funkcję banku Unii Europejskiej, jest przyczynianie się do integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójności gospodarczej i społecznej państw członkowskich UE poprzez finansowanie inwestycji.
W 2009 roku EBI zainwestowało w Europie w projekty energetyczne ponad 14 mld euro. Lista projektów energetycznych przewidzianych w najbliższym czasie do realizacji w Polsce
i w regionie obejmuje projekty dotyczące zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, modernizacji i ulepszenia urządzeń oraz instalacji służących do redukcji emisji CO2, badań i rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw energii.
EBI jest kluczową instytucją europejską współfinansującą projekty transportowe w Europie
W zeszłym roku Bank zainwestował prawie 12 mld euro w projekty transportowe. EBI jest jednym z filarów finansowych inwestycji transportowych realizowanych w Polsce i w regionie. Bank współfinansuje w Polsce budowę odcinków autostrad A1, A2, A4 oraz A6, a także głównych dróg krajowych przebiegających wzdłuż II, III i VI paneuropejskiego korytarza transportowego.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |