Rozpoczęła się trzecia edycja Akademii Techniki - SAMSUNG - WARSZAWA - CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rozpoczęła się trzecia edycja Akademii Techniki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rozpoczęła się trzecia edycja Akademii Techniki

Rozpoczęła się trzecia edycja Akademii Techniki
Jak działa kuchenka mikrofalowa, drukarka lub telewizor LCD - tego dowiedzą się gimnazjaliści podczas zajęć Akademii Techniki. Trzecią edycję programu, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) i firmę Samsung zainaugurowano we wtorek w Warszawie. Do czerwca 30 animatorów CNK odwiedzi ok. 80 szkół w całej Polsce, a z zajęć skorzysta w sumie ok. 3 tysięcy uczniów.

"Nowa podstawa programowa zakłada konieczność przeprowadzania doświadczeń w szkołach gimnazjalnych. Wiadomo, że nie wszyscy mogą sobie na przeprowadzenie takich zajęć pozwolić. Zajęcia Akademii Techniki umożliwią zrealizowanie programu w tym zakresie" - powiedziała Aneta Prymaka, rzecznik CNK.
W trzeciej edycji programu uczniowie będą mogli poznać zasady działania kuchenki mikrofalowej i telewizora LCD. "Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prawa fizyki, matematyki czy chemii, które dzieci poznają w szkole znajdują zastosowanie w najnowszych osiągnięciach techniki" - zauważyła Prymaka.

Zapowiedziała przy tym, że specjaliści już pracują nad tematami kolejnych pokazów.

"Tworząc Akademię Techniki chcieliśmy przybliżyć gimnazjalistom świat nowoczesnych technologii i pokazać, że fizyka czy chemia mogą być naprawdę fascynującymi zajęciami. Kluczem do zainteresowania uczniów jest jednak sposób opowiadania. Dlatego program został opracowany we współpracy ze specjalistami z CNK, którzy mają ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżą" - wyjaśniła Blanka Fijołek, rzecznik prasowy firmy Samsung.

Podczas pokazowej lekcji zaprezentowanej dla uczniów z Gimnazjum Integracyjnego nr. 12 w Warszawie animatorzy CNK tłumaczyli, w jaki sposób działa kuchenka mikrofalowa.

"Pierwsza kuchenka ważyła ponad 340 kilogramów i mierzyła ponad metr i osiemdziesiąt centymetrów" - wyjaśniali animatorzy. "Zasadę jej działania odkrył przez przypadek amerykański wynalazca Percy Spencer, który zauważył, że czekolada zbliżona do generującego fale magnetronu rozpuści się" - tłumaczyli.

Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób powstają fale mechaniczne - takie jak fala wody czy dźwięku - i czym różnią się one od fal elektromagnetycznych. Przekonali się również, że w czasie 30 sekund szybciej wyższą temperaturę osiągnie woda niż olej. Doświadczenie z tzw. klatką Faradaya pokazało, dlaczego kuchenki mikrofalowe są zbudowane z metalu.

Zajęcia prowadzone przez animatorów CNK trwają 90 minut i są bezpłatne. Do programu mogą zgłaszać się szkoły z całej Polski. "Jedyne co jest konieczne do przeprowadzenia zajęć to sala, w której będzie mogło swobodnie zmieścić się około 30 osób. Resztę zapewniają twórcy Akademii" - wyjaśniała Blanka Fijołek.

Zgłoszeń można dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego (dostępnego na stronie: www.akademiatechniki.pl) lub wysyłając zgłoszenie na adres: biuro@akademiatechniki.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl