Naprawa słynnej anteny do komunikacji z sondami kosmicznymi - ANTENA - USA - MARS - NASA - KALIFORNIA - SONDA KOSMICZNA - GOLDSTONE - KSIĘŻYC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Naprawa słynnej anteny do komunikacji z sondami kosmicznymi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Naprawa słynnej anteny do komunikacji z sondami kosmicznymi

Rozpoczęła się naprawa wielkiej anteny radiowej przeznaczonej do śledzenia sond kosmicznych. 70-metrowa antena znajdująca się w Goldstone w Kalifornii będzie w naprawie do listopada.

Ważąca 4 tysiące ton konstrukcja zostanie delikatnie podniesiona na wysokość 5 milimetrów, tak aby można było wymienić stalowe elementy poruszające anteną, ściany i cement. Wymienione zostaną też łożyska pozwalające na ruch w elewacji (w górę i w dół). Operacja będzie kosztowała 1,25 miliona dolarów. Plany przedsięwzięcia opracowywano przez prawie dwa lata.
"Ponieważ wielka rotująca struktura pracowała prawie 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu przez ponad 40 lat, musimy wymienić niektóre elementy", tłumaczy Wayne Sible z JPL. Dodaje też, że po naprawie antena będzie pracować przez kolejne 20 lat.

70-metrowa antena należy do Deep Space Network (DSN), rozłożonej w różnych miejscach na świecie sieci dużych anten przeznaczonych do komunikacji z sondami kosmicznymi i do badań Układu Słonecznego. Sieć DSN należy do NASA Jet Propulsion Laboratory.

Antena w Goldstone pracowała dla NASA przez ponad 40 lat (od 1966 r.), początkowo jako antena 64-metrowa. W 1988 r. została powiększona do 70 metrów, aby móc śledzić sondę Voyager 2. Obiekt otrzymał nazwę "Mars", ponieważ pierwszym zadaniem dla anteny było śledzenie sondy kosmicznej Mariner 4, która po historycznym przelocie koło Marsa została zgubiona przez mniejsze anteny.

Antena "Mars" była używana w wielu misjach kosmicznych, m.in. Pioneer, Cassini, Mars Exploration Rovers. Przekazała też historyczne słowa Neila Armstronga z księżycowej misji Apollo 11: "To mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości", gdy jako pierwszy człowiek postawił stopę na powierzchni Księżyca. Antena pracowała też jako radar do badań planet, komet i asteroid. CZA

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl