Wybór rodzaju cyklu paliwowego i najlepszej w polskich warunkach metody składowania odpadów promieniotwórczych to główne tematy poruszane przez polskich i francuskich ekspertów podczas obrad Zespołu do opracowania projektu Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.Składowanie i przechowywanie odpadów promieniotwórczych jest jednym z głównych wyzwań stojących przed Pełnomocnikiem Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. Nad wyborem metod tego zagadnienia pracuje powołany przez Ministra Gospodarki międzyresortowy Zespół, który do końca 2010 r. ma przygotować i przedstawić Radzie Ministrów Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Postępowanie to obejmuje wszelkie działania związane z przetwarzaniem, przemieszczaniem, przechowywaniem lub składowaniem odpadów promieniotwórczych, włącznie z usuwaniem skażeń promieniotwórczych i likwidacją obiektu jądrowego.
Strona polska chce do tego celu wykorzystać rozwiązania, które sprawdziły się już w krajach o bogatych doświadczeniach w dziedzinie energii jądrowej. Swoją wiedzą na ten temat podzielili się z Polakami francuscy eksperci. Isabelle Leboucher zajmująca się tematami recyklingu wypalonego paliwa jądrowego w AREVA przedstawiła prezentację „Decyzje i technologie postępowania z wypalonym paliwem jądrowym". Uzupełnił ją Bernarda Robin - zastępca dyrektora w AREVA – omawiając problematykę postępowania z odpadami promieniotwórczymi we Francji.
Uczestnicy spotkania dyskutowali nad możliwościami zastosowania francuskich doświadczeń w polskich warunkach. Polska będzie musiała zdecydować o wyborze cyklu paliwowego, rodzaju przechowywania wypalonego paliwa jądrowego, określić rozmiar, metody, miejsca, termin uruchomienia i wielkość składowisk odpadów nisko- średnioaktywnych. Niezbędne jest także wyznaczenie terminu rozpoczęcia prac badawczych nad składowiskiem ostatecznym w głębokich warstwach geologicznych.
Ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej przewiduje budowę składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych do 2018 r., zaś budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej do końca 2020 r.
MG