Hiszpania może wytwarzać około 7 proc. energii ze śmieci - ENERGIA - ENERGETYKA - HISZPANIA - ŚMIECI
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Hiszpania może wytwarzać około 7 proc. energii ze śmieci
drukuj stronę
poleć znajomemu

Hiszpania może wytwarzać około 7 proc. energii ze śmieci

Hiszpania może wytwarzać około 7 proc. energii ze śmieci
fot. Chiara Marra/Flickr
Badacze z Uniwersytetu Saragossy wyliczyli, że Hiszpania ma duże możliwości wytwarzania energii elektrycznej z miejskich odpadów, osadów z obróbki roślin oraz szlamu z hodowli stad. Energia pozyskiwana z tych źródeł jest bardziej przyjazna dla środowiska niż surowce kopalne - informuje Hiszpańska Fundacja Nauki i Technologii.

Wykorzystanie śmieci do produkcji energii elektrycznej ma swoje zalety. Mogą być postrzegane jako alternatywne źródło do produkcji paliw - powiedział główny autor badania Norberto Fueyo z Uniwersytetu Saragossy.
Odpady gromadzone na kontrolowanych składowiskach uwalniają metan i inne gazy cieplarniane. Wykorzystanie tych śmieci zmniejszy ilość emisji.

W badaniu opublikowanym w najnowszym wydaniu pisma "Renewable Energy" wykazano, że ze śmieci w Hiszpanii można wyprodukować od 8,13 do 20,95 terawatogodzin. "Taka ilość energii elektrycznej stanowiła 7,2 proc. zapotrzebowania na energię w 2008 r." - powiedział Fueyo.

Dodał, że ilość metanu wytwarzanego z różnego rodzaju odpadów stanowi równowartość 7,6 proc. konsumpcji gazu w 2008 r.

Odpadki komunalne są najtańsze, ponieważ za ich wywóz płacą mieszkańcy, a za składowanie - władze lokalne. Tanie są również technologie do spalania i zgazowywania śmieci. Poza tym pozostałości ze spalania mogą być wykorzystane w rolnictwie jako nawóz - napisano w badaniu.

By oszacować potencjalne koszty wytwarzania energii elektrycznej badacze zainstalowali swoją technologię spalania w miastach i na wsiach na terenie całej Hiszpanii. Dzięki temu obliczyli, że centralna część kraju, południe Półwyspu Iberyjskiego, Wyspy Kanaryjskie i Baleary są najbardziej zainteresowane zastosowaniem technologii do spalania odpadów komunalnych.

Do wykorzystania technologii spalania osadów z wodnej obróbki roślin i szlamu z hodowli zwierząt najlepsze warunki mają: hiszpański region Galicja, Walencja, prowincja Alicante i południowa część Hiszpanii. Szlam może być także wykorzystywany w Aragonii, Kastylii, Andaluzji i w rejonie Estremadura.

Badanie przeprowadzono w odpowiedzi na postulaty Unii Europejskiej dotyczące wypełnienia przez kraje członkowskie tzw. pakietu 20-20-20 do roku 2020. Zakłada on wykorzystanie 20 proc. energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii elektrycznej danego kraju, redukcję o 20 proc. emisji dwutlenku węgla w porównaniu z emisjami w 1990 r. i osiągnięcie 20 proc. oszczędności zużycia energii elektrycznej. "Dla Hiszpanii każdy z tych celów jest wyzwaniem, które staje się bardzo duże jeśli połączy się je w jedno" - podsumowali naukowcy. KRF

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl