W czwartek 19 września zakończyła się 37. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2024. Podczas trzydniowych targów 474 wystawców z 17 krajów Europy i Azji zaprezentowało pełną gamę najnowszych urządzeń, aparatów, pojazdów i technologii zarówno dla energetyki zawodowej i przemysłowej jak i drobnego prosumenta.
Był to też czas w którym wiele miejscowości na południu Polski zmagało się z klęską powodzi, kilkaset brygad pracowników TAURON Dystrybucja dzielnie walczyło aby uchronić od zniszczeń infrastrukturę energetyczną na zalewanych terenach oraz jak najszybciej przywrócić dostawy energii elektrycznej. Na szczęście urokliwie położone u stóp Dębowca i Szyndzielni tereny ekspozycyjne cieszyły się dobrą pogodą i odwiedzający targi mogli się także zapoznać z technologiami które w takich sytuacjach nadzwyczajnych są niezwykle przydatne.
Podczas oficjalnej ceremonii otwarcia targów licznie zgromadzonych gości powitał prezes ZIAD Bielsko-Biała SA - pan Dariusz Mrzygłód, życząc obecnym na targach spełnienia oczekiwań, jakie wiążą z tym wydarzeniem. Przypomniał, że ZIAD obchodzi 50-lecie i zapewnił, że ENERGETAB to najlepsze miejsce i czas na prezentowanie innowacyjnych rozwiązań dla energetyki. Następnie powitano gości honorowych, wśród których byli m.in.: poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, członkini Zarządu Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk, przedstawiciele TAURON Dystrybucja SA, prezes SEP Sławomir Cieślik, dyrektor IEN-BIP Jakub Kupecki, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki Janusz Nowastowski czy prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej Krzysztof Jamróz.
Uroczystego otwarcia targów dokonał zastępca prezydenta Bielska-Białej – Piotr Kucia, który podziękował wystawcom i gościom uroczystości, którzy przybyli w tak trudnym momencie oraz życzył sukcesów biznesowych uczestnikom targów, po czym nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Podczas uroczystej inauguracji wręczono także wyróżnienia w konkursie targowym na szczególnie wyróżniający się produkt, przyznane przez Komisję Konkursową, której przewodniczył prof. Jakub Kupecki, Dyrektor IEN-BIP (lista laureatów jest dostępna na portalu www.energetab.pl). Natomiast firma PSI wręczyła nagrody laureatom Konkusu pn.
Targi ENERGETAB były doskonałą okazją, aby móc poznać lub porównać całe spektrum prezentowanych specjalistycznych maszyn i urządzeń elektroenergetycznych, aparaturę rozdzielczą i łączeniową, kontrolno – pomiarową, automatyki i sterowania, osprzęt sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, energooszczędne oświetlenie przemysłowe i drogowe, systemy informatyczne i telekomunikacyjne stosowane w energetyce czy innowacyjne technologie sieciowe. Z roku na rok szybko wzrasta na targach gama urządzeń i technologii informatycznych związanych z odnawialnymi źródłami energii czy elektromobilnością. Znacząca była liczba oferentów różnej wielkości bateryjnych magazynów energii, nierzadko oferowanych łącznie z punktami ładowania samochodów elektrycznych czy uzupełniającym zasilaniem z OZE. Najnowsze rozwiązania prezentowali dostawcy paneli fotowoltaicznych w tym, na przykład, scalonych z dachówkami ceramicznymi.
Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje organizowane przez partnerów branżowych targów. I tak pierwszego dnia targów PTPiREE zorganizowało Forum Dystrybutorów Energii poświęcone roli OSD w procesie transformacji energetycznej oraz wyzwaniom wynikającym z wdrażania nowych technologii wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. W trakcie Forum Gabriela Szczepanik-Zdun z TAURON Dystrybucji przedstawiła pierwsze wyniki prowadzonych kontroli mikroinstalacji, które wskazują na dosyć częste przekraczanie przez prosumentów zadeklarowanej mocy swoich instalacji. Natomiast Piotr Ordyna (dyrektor Dep. Transformacji w TAURON Dystrybucja) mówił o usługach elastyczności w sieciach dystrybucyjnych. Uczestnicy Forum podkreślali konieczność znacznego zwiększenia nakładów na rozwój sieci przez OSD. Dyskutowano też o tym, jak – stosując szeroko rozumianą automatyzację procesów zarządzania siecią – można bardziej efektywnie wykorzystywać infrastrukturę elektroenergetyczną.
Podczas dwudniowego Forum Profesjonalistów Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii Barbara Adamska (prezeska PSME) mówiła o obecnych regulacjach, modelach biznesowych i planowanych zmianach w branży, która może stać się prężną gałęzią gospodarki. Kolejni prelegenci zastanawiali się nad przyszłością rynku wodorowego w Polsce a także aspektami technicznymi i biznesowymi magazynów energii instalowanych przez przemysł. Nie zabrakło też rozmów o współpracy OSD z samorządami w obszarze energetyki rozproszonej, usługach elastyczności sieci i roli magazynów energii w systemie a także stosowaniem ME w społecznościach energetycznych.
Interesującą konferencję zatytułowaną „Energia Dziś i Jutro” zorganizował drugiego dnia targów Oddział Bielsko-Bialskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich wraz z firmą ZIAD Bielsko Biała SA, organizatorem Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB. Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – prof. Sławomir Cieślik przedstawił na niej konkluzje z bardzo bogatego w wydarzenia, czerwcowego Kongresu Elektryki Polskiej. Następnie odbyła się debata ekspertów poświęcona takim zagadnieniom, jak: alternatywne źródła finansowania transformacji energetycznej, kształcenie kadr w obliczu zmian rynku energii, rola samorządów w transformacji energetycznej, cyberbezpieczeństwo energetyki, przemysł w obliczu transformacji energetyki. Natomiast w holu przed salą konferencyjną w hotelu Szyndzielnia, w której odbyła się konferencja, była czynna wystawa „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP”. Wystawa ta na 24 planszach ukazuje wkład Polaków w rozwój cywilizacyjny szeroko rozumianej elektryki, a z drugiej strony promuje, szerzej nieznaną, historię udziału elektryków w walce o niepodległość i budowę suwerennego państwa polskiego.
W „Strefie OZE” odbywały się pokazy przyjaznych dla środowiska urządzeń i rozwiązań związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej - głównie paneli fotowoltaicznych, konstrukcji mocujących, magazynów energii, itp. W „Strefie Elektromobilności” promowali się producenci różnorodnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz dostawcy nowych wersji samochodów elektrycznych oraz autobus testowany przez MZK w Bielsku-Białej napędzany wodorem.
Bardzo wielu zainteresowanych gromadziły w tym roku pokazy w strefie SPP, gdzie odbywały się pokazy technologii energetycznych. Brygada Tauron Dystrybucji prezentowała wymianę mostków na rozłączalne metodą „z odległości" na linii 15 kV w technologii prac pod napięciem, firma CELLPACK prezentowała instalacje najnowszych muf przelotowych i głowic, była też prezentowana mufa zimnokurczliwa nowej generacji firmy Nexans. Z kolei firma XBEST umożliwiła zwiedzającym próby zespawania światłowodów oraz omawiała zasady i metody organizacji kabli i włókien w mufach oraz przełącznicach, natomiast firma DOLMAX zademonstrowała mobilne pole 110 kV.
Stało się już zwyczajem, że wieloletni wystawcy targów ENERGETAB także podczas ich trwania chcą zaznaczyć swój jubileusz. Kierownictwo targów przekazało „jubilatom”, podziękowania za wieloletnią współpracę i życzenia sukcesów biznesowych. Pierwszego dnia targów na stoisku Polsko – Szwajcarskiej Izby Gospodarczej gościł Pan Fabrice Filliez - Ambasador Szwajcarii w Polsce, który podkreślił znaczenie targów ENERGETAB dla promocji wysokiej jakości produktów firm szwajcarskich, szczególnie przydatnych polskiej transformacji energetycznej. Izba już po raz 15–ty przygotowała interesującą ofertę firm szwajcarskich na targach ENERGETAB.
W tym miejscu wypada skromnie poinformować, że organizator targów ENERGETAB - ZIAD BIELSKO-BIAŁA SA właśnie w przeddzień targów uroczyście świętował 50-lecie swojej działalności. Krótkie wspomnienia utrwalone na fotografiach z tego półwiecza współpracy z energetyką (i nie tylko), można było obejrzeć na wystawie zlokalizowanej w holu wejściowym do budynku administracyjnego.
Dziękując wszystkim wystawcom i zwiedzającym oraz uczestnikom konferencji i biznesowych spotkań za udział w tegorocznych targach, życzymy wspaniałych efektów tego uczestnictwa i zapraszamy za rok, na kolejne 38. targi ENERGETAB, które odbędą się w dniach 16 – 18 września 2025 roku.
Puchar Ministra Klimatu i Środowiska
za produkt: TFPowerPack
zgłoszony przez firmę: TELE-FONIKA KABLE S.A.
Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej
za produkt: Monitor Energii Elektrycznej MEW-02 ETH
zgłoszony przez firmę: ZAMEL Sp. z o.o.
Medal Prezesa SEP
za produkt: System Integrujący Urządzenia Przeciwpożarowe ROTA
zgłoszony przez firmę: Voltar System Sp. z o.o.
Medale 37. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2024:
Złoty Medal targów ENERGETAB 2024
za produkt: EV-CME150 (60kW/142kWh), Stacja ładowania pojazdów elektrycznych z magazynem energii
zgłoszony przez firmę: ZPUE S.A.
Srebrny Medal targów ENERGETAB 2024
za produkt: Ogranicznik przepięć typ: DACN1 - 25CVGS-31- 275/SC
zgłoszony przez firmę: JEAN MUELLER POLSKA Sp. z o.o.
Brązowy Medal targów ENERGETAB 2024
za produkt: Akustyczno - optyczny wskaźnik napięcia AOWN-7
zgłoszony przez firmę: Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy
Statuetka „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego
za produkt: Układ detekcji i eliminacji zjawiska ferrorezonansu w sterownikach polowych e2TANGO i rozdzielnicach SN
zgłoszony przez firmę: ELEKTROMETAL ENERGETYKA SA
Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
za produkt: Odłącznik napowietrzny sieczny Typ OSR-420/4000
wraz z napędem silnikowym NSO-100
zgłoszony przez firmę: Fabryka Aparatów Elektrycznych i Napędów Sp. z o.o.
Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej
za produkt: Licznik energii elektrycznej LE-23
zgłoszony przez firmę: Zakład Elektronicznych Urządzeń Pomiarowych POZYTON Sp. z o.o.
Puchar Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska
za produkt: Automat przełączania zasilań APZplus na platformie EPROTECT
zgłoszony przez firmę: SPIE Energotest Sp. z o.o.
Statuetka „Złoty Volt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki
za produkt: Energooszczędne bistabilne przekaźniki przemysłowe serii R2B, R3B, R4B
zgłoszony przez firmę: Relpol S.A.
Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej
za produkt: Lokalizator kabli i infrastruktur podziemnych - LKZ-2500
zgłoszony przez firmę: SONEL S.A.
Statuetka Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
za produkt: Prefabrykowane pale wbijane
zgłoszony przez firmę: Aarsleff sp. z o.o.
Wyróżnienia Honorowe
37. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2024
1. za produkt: Zewnętrzna szafa sterownicza GALVAR
zgłoszony przez firmę: Radiolex Sp. z o.o.
2. za produkt: Pry-Cam devices for partial discharge monitoring
zgłoszony przez firmę: PRYSMIAN POLAND Sp. z o.o.
3. za produkt: Fotowoltaiczna Dachówka Ceramiczna PHOTONROOF
zgłoszony przez firmę: ML SYSTEM S.A.
4. za produkt: TMR-11 Terminal monitoringu rozdzielnic potrzeb własnych
zgłoszony przez firmę: ZPrAE Sp. z o.o.
5. za produkt: Dwufunkcyjna oprawa oświetleniowa INS390LED dedykowana dla przemysłu farmaceutycznego
zgłoszony przez firmę: ATM Lighting Sp. z o.o.
6. za produkt: System PI
zgłoszony przez firmę: HUBIX Sp. z o.o.
7. za produkt: Akredytowany system badań i certyfikacji jednostek wytwórczych zgodnie z kodeksem sieci NC RfG
zgłoszony przez firmę: Instytut Techniki Górniczej KOMAG
Puchar redakcji miesięcznika Energetyka za najciekawszą prezentację targową stoiska
dla firmy: ZAMEL Sp. z o.o.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |