Sanok zaprezentował szczegóły projektu HydroSanok - ENERGETYKA - CIEPŁOWNICTWO - HYDRO - ZIELONY ŁAD - FIT FOR 55
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Sanok zaprezentował szczegóły projektu HydroSanok
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sanok zaprezentował szczegóły projektu HydroSanok

Sanok zaprezentował szczegóły projektu HydroSanok
fot. UM Sanok

23 marca podczas Wiosennego Pikniku Energii mieszkańcy Sanoka mieli okazję zapoznać się ze szczegółami transformacji swojej ciepłowni. Przedsięwzięcie, prowadzone przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) i realizowane przez pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową, ma na celu kompleksową transformację lokalnego systemu ciepłowniczego w kierunku zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego.

Prezentacja przedsięwzięcia przyniosła mieszkańcom pozytywne wieści. Potwierdziła techniczną wykonalność projektu, obejmującego między innymi wymianę źródeł ciepła na nisko- i zeroemisyjne oraz produkcję wodoru odnawialnego. Za realizację koncepcji odpowiadają renomowane firmy technologiczne i inżynieryjne oraz doradcze.

Jednym z elementów transformacji jest produkcja wodoru z elektrolizy, zasilanej energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych. Wodór ten będzie sprzedawany przez miasto na potrzeby przemysłu, a w przyszłości może posłużyć jako paliwo dla transportu miejskiego. Ciepło generowane przez elektrolizery posłuży do zaspokojenia większości potrzeb grzewczych Sanoka, przez znaczną część roku.

 – Zaprezentowane szczegóły techniczne projektu 'HydroSanok' są kamieniem milowym na naszej drodze do stania się liderem w dziedzinie zrównoważonej energetyki. Jestem niezmiernie dumny, że Sanok przyjmuje rolę pioniera, pokazując, jak z zaangażowaniem i innowacyjnym podejściem można realizować przedsięwzięcie, które nie tylko chroni nasze środowisko, ale i gwarantuje stabilność oraz bezpieczeństwo energetyczne. To wszystko osiągamy bez wpływu na budżet miasta, korzystając ze wsparcia naszych partnerów inwestycyjnych. Przedstawione informacje jasno pokazują, że 'HydroSanok' to nie tylko wizja, ale realny plan na przyszłość – mówi Tomasz Matuszewski, Burmistrz Sanoka.

Inwestycja obejmuje również budowę nowoczesnych magazynów energii, co pozwoli na jej efektywne wykorzystanie. Dzięki temu Sanok będzie mógł oferować mieszkańcom stabilne i przystępne cenowo dostawy ciepła, jednocześnie redukując swoją zależność od paliw kopalnych. Nowa infrastruktura, w tym kocioł elektrodowy, zagwarantują miastu elastyczność w dostarczaniu ciepła zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, szczególnie w okresach zimowych. To krok naprzód w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej miasta.

Dodatkowo projekt zakłada inteligentne wykorzystanie zasobów wodnych, gdzie produkcja wodoru w procesie elektrolizy będzie zużywać tylko 0,95% wody sieciowej, a prawie połowa wróci z powrotem do systemu uzdatniania.

Projekt 'HydroSanok' to nasza odpowiedź na wyzwania stawiane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakietu „Fit for 55”. Jesteśmy przekonani, że jest to kluczowe przedsięwzięcie nie tylko dla naszego miasta, ale również dla lokalnych samorządów w całej Polsce, które stają przed zadaniem przekształcenia swoich systemów energetycznych w zgodzie z rygorystycznymi regulacjami unijnymi. Dzięki współpracy i zaangażowaniu, 'HydroSanok' pokazuje, jak można efektywnie spełnić te wymogi, wykorzystując sprawdzone technologie, połączone w innowacyjny, koherentny system energetyczny. - podkreśla Krzysztof Jarosz, prezes SPGK.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl