Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi - FARNELL - RASPBERRY PI - RASPBERRY PI PICO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi

Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi
fot. Raspberry Pi Pico

Wysoce wydajny a zarazem niedrogi Raspberry Pi Pico został zaprojektowany by móc go łatwo zintegrować wewnątrz różnorodnych profesjonalnych aplikacji opartych o mikrokontrolery.

Farnell, należący do koncernu Avnet, globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, ogłosił dziś dostępność pierwszego produktu – Raspberry Pi Pico – zbudowanego w oparciu o zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi układ krzemowy. Ten nowy produkt przenosi na rynek mikrokontrolerów wartości, z jakich znane są komputery z serii Raspberry Pi, a więc wysoką wydajność, nieduży koszt i łatwość użycia. Całość ma postać rewolucyjnego zestawu deweloperskiego, oferowanego w cenie 4 dolarów. Klienci Farnell będą mogli nabyć zestaw Raspberry Pi Pico ze strony internetowej Farnell, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia.

Zestaw Raspberry Pi Pico został skonstruowany w oparciu o zupełnie nowy mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 i stanowi elastyczną, niedrogą platformę deweloperską, której można z powodzeniem używać w finalnych wersjach produktów, skracając tym samym czas potrzebny na wprowadzenie nowych urządzeń na rynek. RP2040 cechuje się wysoką wydajnością w zakresie operacji stałoprzecinkowych, dużą wbudowaną pamięcią oraz szerokim wyborem opcji interfejsów wejść i wyjść, dzięki czemu jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się w różnorodnych aplikacjach mikrokontrolerowych.

Profesjonalni inżynierowie-projektanci, którzy już nabrali wprawy w pracy z Raspberry Pi, z łatwością będą w stanie przyjąć Raspberry Pi Pico oraz docenić jego łatwość użytkowania i niewygórowaną cenę.

Kluczowe cechy Raspberry Pi Pico:

  • Pamięć: 264 kB pamięci SRAM, scalonej wraz z procesorem; 2 MB pamięci QSPI Flash, umieszczone na płytce
  • Interfejsy i parametry mechaniczne: 26 uniwersalnych wyprowadzeń, z czego 3 mogą być używane jako wejścia analogowe. Wyprowadzenia przewlekane o rastrze 2,54 mm ze żłobionymi krawędziami na potrzeby montażu powierzchniowego.
  • Zasilanie: wbudowany zasilacz, podający 3,3 V, potrzebne układowi RP2040 i zewnętrznym obwodom. Szeroki zakres napięć wejściowych, tj. od 1,8 V do 5,5 V, co pozwala projektantom na swobodę w wyborze preferowanego źródła zasilania.
  • Narzędzia deweloperskie: proste programowanie poprzez przeciąganie z użyciem złącza micro-USB. 3-pinowy, szeregowy interfejs do debugowania interaktywnego. Kompletne biblioteki SDK w języku C, wsparcie sprawdzonego środowiska MicroPython oraz bogate przykłady i dokumentacja.

Sercem Raspberry Pi Pico jest układ RP2040, czyli mikrokontroler opracowany przez Fundację Raspberry Pi. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-M0+, taktowane zegarem 133 MHz, 264 kB pamięci SRAM, 30 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, specjalne obwody, przystosowane do powszechnie używanych elementów peryferyjnych oraz programowalny podsystem wejść i wyjść, ułatwiający zaawansowane wsparcie peryferiów. Do tego czterokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy z wewnętrznym czujnikiem temperatury oraz wbudowany kontroler USB 1.1, mogący pracować tak w trybie hosta, jak i urządzenia podrzędnego.

Lee Turner, Global Head of Semiconductors and SBC w Farnell, powiedział: „Od momentu premiery pierwszego Raspberry Pi w 2012 roku, ta wiodąca marka stała się synonimem łatwości użycia oraz świetnego stosunku jakości do ceny. Raspberry Pi Pico to najnowszy, a zarazem najmniejszy moduł w rodzinie Raspberry Pi. Wnosi potencjał na przemienienie rynku mikrokontrolerów w ten sam sposób, w jaki oryginalna płytka Raspberry Pi odmieniła komputery jednopłytkowe. Przy cenie zaledwie 4 dolarów, Pico zapewnia niezwykłą elastyczność oraz wspaniałe możliwości dla inżynierów-projektantów. Niezmiernie się cieszymy, że stajemy na początku kolejnej, ekscytującej drogi wraz z naszymi partnerami z Fundacji Raspberry Pi.”

James Adams, Chief Operating Officer w Raspberry Pi Trading, powiedział: „To początek nowej, ekscytującej ery dla Raspberry Pi. Dzięki Raspberry Pi Pico i układowi RP2040 możemy bazować na wiedzy zdobytej przez dziesięć lat korzystania z mikrokontrolerów innych producentów i przygotować dla naszych klientów innowacyjną platformę krzemową. Ludzie wykorzystali Raspberry Pi by tworzyć znacznie bardziej różnorodne projekty i produkty, niż byliśmy sobie w stanie to wyobrazić dekadę temu. Jesteśmy pewni, że taki sam scenariusz ziści się także w przypadku Raspberry Pi Pico.”

Farnell to największy producent i dystrybutor Raspberry Pi. Jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk tego minikomputera. Farnell gromadzi w swoich magazynach kompletny wybór komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi, umożliwiając klientom budowanie różnorodnych urządzeń na potrzeby aplikacji domowych, profesjonalnych, edukacyjnych czy komercyjnych. Klienci mogą także skorzystać ze wsparcia technicznego, świadczonego w dni robocze oraz z bezpłatnego dostępu do wartościowych zasobów internetowych, publikowanych na stronie firmy Farnell oraz w ramach społeczności inżynierów i twórców – serwisie element14.

Zestaw Raspberry Pi Pico jest dostępny w cenie 4 dolarów w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sklepie Newark w Północnej Ameryce i w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia. Aby dowiedzieć się więcej na temat Raspberry Pi Pico, odwiedź stronę element14.com.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl