Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi - FARNELL - RASPBERRY PI - RASPBERRY PI PICO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi

Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt oparty o układ scalony zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi
fot. Raspberry Pi Pico

Wysoce wydajny a zarazem niedrogi Raspberry Pi Pico został zaprojektowany by móc go łatwo zintegrować wewnątrz różnorodnych profesjonalnych aplikacji opartych o mikrokontrolery.

Farnell, należący do koncernu Avnet, globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, ogłosił dziś dostępność pierwszego produktu – Raspberry Pi Pico – zbudowanego w oparciu o zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi układ krzemowy. Ten nowy produkt przenosi na rynek mikrokontrolerów wartości, z jakich znane są komputery z serii Raspberry Pi, a więc wysoką wydajność, nieduży koszt i łatwość użycia. Całość ma postać rewolucyjnego zestawu deweloperskiego, oferowanego w cenie 4 dolarów. Klienci Farnell będą mogli nabyć zestaw Raspberry Pi Pico ze strony internetowej Farnell, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia.

Zestaw Raspberry Pi Pico został skonstruowany w oparciu o zupełnie nowy mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 i stanowi elastyczną, niedrogą platformę deweloperską, której można z powodzeniem używać w finalnych wersjach produktów, skracając tym samym czas potrzebny na wprowadzenie nowych urządzeń na rynek. RP2040 cechuje się wysoką wydajnością w zakresie operacji stałoprzecinkowych, dużą wbudowaną pamięcią oraz szerokim wyborem opcji interfejsów wejść i wyjść, dzięki czemu jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się w różnorodnych aplikacjach mikrokontrolerowych.

Profesjonalni inżynierowie-projektanci, którzy już nabrali wprawy w pracy z Raspberry Pi, z łatwością będą w stanie przyjąć Raspberry Pi Pico oraz docenić jego łatwość użytkowania i niewygórowaną cenę.

Kluczowe cechy Raspberry Pi Pico:

  • Pamięć: 264 kB pamięci SRAM, scalonej wraz z procesorem; 2 MB pamięci QSPI Flash, umieszczone na płytce
  • Interfejsy i parametry mechaniczne: 26 uniwersalnych wyprowadzeń, z czego 3 mogą być używane jako wejścia analogowe. Wyprowadzenia przewlekane o rastrze 2,54 mm ze żłobionymi krawędziami na potrzeby montażu powierzchniowego.
  • Zasilanie: wbudowany zasilacz, podający 3,3 V, potrzebne układowi RP2040 i zewnętrznym obwodom. Szeroki zakres napięć wejściowych, tj. od 1,8 V do 5,5 V, co pozwala projektantom na swobodę w wyborze preferowanego źródła zasilania.
  • Narzędzia deweloperskie: proste programowanie poprzez przeciąganie z użyciem złącza micro-USB. 3-pinowy, szeregowy interfejs do debugowania interaktywnego. Kompletne biblioteki SDK w języku C, wsparcie sprawdzonego środowiska MicroPython oraz bogate przykłady i dokumentacja.

Sercem Raspberry Pi Pico jest układ RP2040, czyli mikrokontroler opracowany przez Fundację Raspberry Pi. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-M0+, taktowane zegarem 133 MHz, 264 kB pamięci SRAM, 30 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, specjalne obwody, przystosowane do powszechnie używanych elementów peryferyjnych oraz programowalny podsystem wejść i wyjść, ułatwiający zaawansowane wsparcie peryferiów. Do tego czterokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy z wewnętrznym czujnikiem temperatury oraz wbudowany kontroler USB 1.1, mogący pracować tak w trybie hosta, jak i urządzenia podrzędnego.

Lee Turner, Global Head of Semiconductors and SBC w Farnell, powiedział: „Od momentu premiery pierwszego Raspberry Pi w 2012 roku, ta wiodąca marka stała się synonimem łatwości użycia oraz świetnego stosunku jakości do ceny. Raspberry Pi Pico to najnowszy, a zarazem najmniejszy moduł w rodzinie Raspberry Pi. Wnosi potencjał na przemienienie rynku mikrokontrolerów w ten sam sposób, w jaki oryginalna płytka Raspberry Pi odmieniła komputery jednopłytkowe. Przy cenie zaledwie 4 dolarów, Pico zapewnia niezwykłą elastyczność oraz wspaniałe możliwości dla inżynierów-projektantów. Niezmiernie się cieszymy, że stajemy na początku kolejnej, ekscytującej drogi wraz z naszymi partnerami z Fundacji Raspberry Pi.”

James Adams, Chief Operating Officer w Raspberry Pi Trading, powiedział: „To początek nowej, ekscytującej ery dla Raspberry Pi. Dzięki Raspberry Pi Pico i układowi RP2040 możemy bazować na wiedzy zdobytej przez dziesięć lat korzystania z mikrokontrolerów innych producentów i przygotować dla naszych klientów innowacyjną platformę krzemową. Ludzie wykorzystali Raspberry Pi by tworzyć znacznie bardziej różnorodne projekty i produkty, niż byliśmy sobie w stanie to wyobrazić dekadę temu. Jesteśmy pewni, że taki sam scenariusz ziści się także w przypadku Raspberry Pi Pico.”

Farnell to największy producent i dystrybutor Raspberry Pi. Jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk tego minikomputera. Farnell gromadzi w swoich magazynach kompletny wybór komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi, umożliwiając klientom budowanie różnorodnych urządzeń na potrzeby aplikacji domowych, profesjonalnych, edukacyjnych czy komercyjnych. Klienci mogą także skorzystać ze wsparcia technicznego, świadczonego w dni robocze oraz z bezpłatnego dostępu do wartościowych zasobów internetowych, publikowanych na stronie firmy Farnell oraz w ramach społeczności inżynierów i twórców – serwisie element14.

Zestaw Raspberry Pi Pico jest dostępny w cenie 4 dolarów w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sklepie Newark w Północnej Ameryce i w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia. Aby dowiedzieć się więcej na temat Raspberry Pi Pico, odwiedź stronę element14.com.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl