Podtopienie w Elektrowni Bełchatów - POWÓDŹ - ELEKTROWNIA BEŁCHATÓW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Podtopienie w Elektrowni Bełchatów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Podtopienie w Elektrowni Bełchatów

Podtopienie w Elektrowni Bełchatów
fot. D. Śmigielski - elbelchatow.pgegiek.pl

Zalało największą elektrownie węglową w Europie. Prąd po 1300 zł/MWh

Ceny energii elektrycznej ostro wzrosły, a PSE musiały ratować sytuację w polskim systemie energetycznym, po tym jak ulewa ograniczyła produkcję energii w największej elektrowni węglowej w Europie − Bełchatów, a w elektrowniach Kozienice, Dolna Odra, Jaworzno, Łagisza i Włocławek doszło do serii awarii. Co się stało?

Nie susza, jak wieszczyła do niedawna część mediów, a ulewa doprowadziła polski system elektroenergetyczny do trudnej sytuacji. Z niedzieli na poniedziałek ulewne deszcze zalały jeden z budynków i unieruchomiły taśmociągi z węglem w samym środku Elektrowni Bełchatów – największej elektrowni węglowej w Polsce i Europie.

 − W wyniku ulewnego deszczu dzisiejszej nocy doszło do zalania jednej z trzech funkcjonujących w Elektrowni Bełchatów przesypowni nawęglania. Awaria spowodowała wyłączenie czterech bloków energetycznych. Woda z zalanego pomieszczenia została niezwłocznie wypompowana – wyjaśnia w komunikacie przesłanym portalowi WysokieNapiecie.pl Sandra Apanasionek, rzeczniczka prasowa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Rzeczniczka spółki dodała, że powołany został „Zespół Awaryjny”, który ma zbadać szczegóły awarii. Z relacji osoby z którą rozmawiali dziennikarze WysokieNapiecie.pl wynika, że woda wdarła się do galerii nawęglania bloków 5-8, czyli pnących się na kilkadziesiąt metrów zadaszonych taśmociągów przechodzących przez kilka budynków, w których węgiel jest sortowany i kruszony, w efekcie czego taśmociąg nie chciał transportować węgla na górę i instalacja "zatkała się". Nie był to pierwszy żywioł, jaki w ten sposób unieruchomił część bełchatowskiej elektrowni - w 1996 roku taśmociągi nawęglania strawił ogień wywołany niedostatecznym odpylaniem, a w 1983 roku, jeszcze podczas budowy, zniszczył go huraganowy wiatr.

Seria awarii w większości elektrowni

Nie był to jednak koniec awarii w polskim systemie energetycznym. – W poniedziałek wypadło lub nie wróciło do produkcji po weekendzie kilka istotnych bloków – mówi nam osoba z jednej ze spółek energetycznych. Zapotrzebowanie odbiorców, wynoszące ok. 21 GW, trudno więc było pokryć.

Awarię instalacji odsiarczania miał nowy blok węglowy o mocy 900 MW w Elektrowni Opole. Kolejne bloki, w tym największy blok w Elektrowni Bełchatów, musiały ponadto zmniejszyć moc z powodu słabej jakości węgla. Do elektrowni trafia obecnie coraz więcej węgla z pola "Szczerców", które ma wyższą zawartość siarki niż pole "Bełchatów". Ponieważ nie można było zmieszać węgla z obu pól, aby surowiec miał mniej szkodliwej siarki, oba bloki musiały palić go mniej. Spalanie tak zasiarczonego węgla groziło bowiem przekroczeniem norm emisji siarki i karami. Sytuacja poprawi się zapewne po planowanym unowocześnieniu instalacji odsiarczania we wszystkich bełchatowskich blokach. W efekcie przez cały poniedziałek bez przeszkód pracowały zaledwie 2 z 11 bloków największej krajowej elektrowni.

Gdzie jeszcze doszło do awarii? Dlaczego ceny energii tak bardzo wzrosły? Jak daleko byliśmy od blackoutu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl