Polskie zbiorniki ze stali nierdzewnej do magazynowania elektrolitu - MAGAZYNOWANIE - KONSTRUKCJE STALOWE - ELEKTROLIT - PRZEMYSŁ CHEMICZNY - GPI TANKS - STAL NIERDZEWNA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polskie zbiorniki ze stali nierdzewnej do magazynowania elektrolitu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polskie zbiorniki ze stali nierdzewnej do magazynowania elektrolitu

Polskie zbiorniki ze stali nierdzewnej do magazynowania elektrolitu
fot. Gpi Tanks

Gpi Tanks to pierwsza firma w Polsce, która stała się producentem zbiorników ze stali nierdzewnej do magazynowania elektrolitu. Zbiorniki przemysłowe, a w szczególności do substancji chemicznych, muszą spełniać wysokie wymagania dot. jakości i bezpieczeństwa. O nowym projekcie w historii spółki opowiadają eksperci Gpi.

Od wielu lat w Gpi Tanks Poland inżynierowie projektują zbiorniki na potrzeby przemysłu chemicznego w kraju i za granicą. Specjaliści Gpi po raz pierwszy podjęli się realizacji zbiorników do magazynowania elektrolitu, substancji niezbędnej do produkcji akumulatorów i baterii litowo-jonowych, które znajdują się w przedmiotach codziennego użytku m.in. w telefonach komórkowych, laptopach i samochodach.

 – Mimo że jest to pierwsza instalacja tego typu w Polsce, eksperci Gpi nie byli zaskoczeni opisywanym rodzajem zbiorników. Niejednokrotnie budowaliśmy już zbiorniki ciśnieniowe do przechowywania produktów niebezpiecznych, zarówno ciekłych zapalnych jak i trujących oraz żrących – mówi Krzysztof Kozan, Project Engineer Gpi Tanks.

Wzrost zapotrzebowania na zbiorniki do magazynowania chemii

Z roku na rok wzrasta liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach. Miasta inwestują w zeroemisyjny transport publiczny i skłaniają się ku ekologii. Więcej firm motoryzacyjnych i ich podwykonawców inwestuje w rozwój baterii elektrycznych nie tylko w krajach Dalekiego Wschodu, ale właśnie w Europie. Skutkuje to wzrostem zapotrzebowania na elektrolit, który będzie magazynowany m.in. w zbiornikach Gpi. Przyjmuje się, że wydajność jednej z fabryk w Polsce to ok. 40 tys. ton elektrolitu rocznie.

Kontrowersyjny elektrolit

Akumulator zbudowany jest z czterech podstawowych komponentów: anody, katody, separatora i właśnie elektrolitu, substancji chemicznej, niezbędnej do przewodzenia prądu. Przyjmuje się, że elektrolity to substancje łatwopalne, dlatego też sposób i miejsce magazynowania substancji podlega wysokim restrykcjom. Jak z takim wyzwaniem poradzili sobie eksperci Gpi?

 – W początkowej fazie rozmów dot. realizacji projektu, wyzwaniem był transfer szeroko rozumianej technologii, rozwiązań projektowych, podejścia inżynieryjnego, czy standardów obowiązujących na Dalekim Wschodzie na regulacje nie tylko europejskie, ale też obwiązujące w naszym kraju. Dokumentacja techniczna wymagała od inżynierów Gpi szczegółowej analizy zarówno pod względem technologii wykonania zbiorników, zasadności pewnych rozwiązań oraz wpływu na parametry ekonomiczne finalnego rozwiązania – wyjaśnia Arkadiusz Supernak, Sales Manager Gpi Poland.

Zbiorniki do magazynowania elektrolitu od Gpi

Do produkcji zbiorników wykorzystano stal nierdzewną 1.4301 / 1.4307 czyli stal austenityczną chromowo-niklową, odporną na korozję w środowisku naturalnym. Zbiorniki posiadają przyłącza, których funkcja jest określona jako systemy przeciwwybuchowe/przeciwzapalne. Zbiorniki tego typu są zbiornikami ciśnieniowymi, a budowa oparta jest o normę EN 13445.

Gpi Poland we współpracy z holenderską grupą Gpi Tanks wyprodukowało 12 zbiorników horyzontalnych o pojemności 100 m3, średnicy 4 m i długości ponad 10 m oraz 10 zbiorników pionowych o pojemności 70 m3, średnicy 3 m oraz wysokości ponad 12 m. Część z tych zbiorników została wyposażona w wężownice służące do ogrzewania bądź chłodzenia produktu w zależności od jego rodzaju.

Zbiorniki dla przemysłu chemicznego

Mimo problemów, z jakimi boryka się pandemiczna gospodarka, rynek motoryzacyjny i petrochemiczny sięga po nowe, zielone rozwiązania. Przykładem jest budowa biorafinerii w Trzebini, gdzie Gpi dostarcza zbiorniki do magazynowania glikolu dla Orlen Południe.

 – Jako producent zbiorników nierdzewnych z ogromnym doświadczeniem i rozwijającym się rynkiem, widzimy duży potencjał i szanse na przyszłe realizacje. Potwierdza to również fakt, iż cały czas jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami zbieżnych inwestycji – dodaje Arkadiusz Supernak, Sales Manager Gpi Poland.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl