Nowa generacja inteligentnych i małych sterowników wsparciem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) - STEROWNIKI - EATON - ZEGARY STERUJĄCE - PRZEKAŹNIKI PROGRAMOWALNE - EASY E4
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowa generacja inteligentnych i małych sterowników wsparciem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT)
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowa generacja inteligentnych i małych sterowników wsparciem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT)

Nowa generacja inteligentnych i małych sterowników wsparciem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT)
fot. Eaton easyE4

Przez lata rodzina urządzeń nazywana często przekaźnikami programowalnymi, inteligentnymi i małymi systemami automatyki, mikrokontrolerami, małymi sterownikami lub zegarami sterującymi, była stosowana we wszystkich gałęziach przemysłu i stanowiła istotny element systemów elektrycznych na całym świecie. Obecnie wiele z tych aplikacji przeszło transformacje i wspomniane urządzenia zostały zastąpione sterownikami programowalnymi i „inteligentnymi przekaźnikami” nowej generacji. Niezależnie od ostatnich zmian, nadal mają one niezwykle ważną rolę do odegrania zarówno w procesach przemysłowych, jak i komercyjnych. Najnowsza wersja tych sterowników, znana również jako „easyE4”, reprezentuje nową generację przekaźników programowalnych.

Zmiany w sterownikach

Zanim dokonał się postęp, ograniczona liczba dostępnych wejść/wyjść i języków programowania stanowiła istotną przeszkodę w stosowaniu małych sterowników. Dziś nie jest to już problemem, ponieważ nowe modele mają ponad 188 We/Wy, które mogą być wykorzystane w szerokim zakresie aplikacji. Różne sygnały mogą być teraz podłączane lokalnie do wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, co umożliwia automatykom większą niezależność od schematów połączeń elektrycznych i ostatecznie sprawia, że konstrukcja jest bardziej elastyczna.

O krok dalej od tradycyjnego programowania

Producenci i programiści, którzy mają doświadczenie w pracy z podobnymi technologiami, nie będą mieli trudności z obsługą i programowaniem tych nowych urządzeń. Wynika to głównie z faktu, że użytkownicy mają teraz możliwość korzystania z tekstu strukturalnego (ST), a w przypadku języka EDP, możliwość wprowadzania zmian bezpośrednio na urządzeniu. Wszystkie programy można w prosty sposób zaimportować, a możliwość użycia bloków funkcyjnych użytkownika (UF) ułatwia wygodne, ponowne wykorzystanie raz przetestowanego fragmentu programu.

Dla wygody automatyków doświadczonych w sterownikach PLC dodano ponadto klasyczny język drabinkowy. Dzięki temu użytkownicy mogą bezpośrednio zintegrować bloki funkcyjne ze schematem programu - wszystko to bez ograniczania liczby styków szeregowych lub równoległych. Oprogramowanie zwiększa też możliwości strukturyzacji, zwiększając tym samym czytelność kodu.

Rozwój sieci i Internetu Rzeczy (IoT)

Opcje komunikacji są jedną z najważniejszych cech małych i inteligentnych systemów automatyki. Złącze Ethernet jak i obsługa protokołu Modbus TCP mogą być używane do programowania i łączenia w sieć komunikacyjną. W zakresie komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami sterownik easyE4 działa analogicznie jak easy800, ale sieć „easyNET” zastąpiono protokołem „NET” opartym o Ethernet.

Eaton easyE4

Dzięki zintegrowanemu interfejsowi Ethernet sterownik może być podłączony do dowolnego routera LAN / WLAN, repeatera, czy switcha, zapewniając tym samym integrację z sieciami IIoT. Oparcie komunikacji o Ethernet nie zmienia jednak sposobu obsługi sieci komunikacyjnej - użytkownicy znający easyNET będą mogli obsłużyć ją w doskonale sobie znany sposób.

Szeroki zakres zastosowań

Sterownik easyE4 otwiera wiele możliwości zastosowania w instalacjach budynkowych i maszynowych. Enkodery inkrementalne mogą być podłączane bez dodatkowego sprzętu, a obsługa przerwań pozwala zrealizować różne metody referencyjne i sterowanie pozycjonowaniem.

Wykorzystanie tekstu strukturalnego (ST) w małych sterownikach umożliwia efektywne kosztowo podejście do nauczania i przyswajania podstaw programowania tekstowego w systemach automatyki. Biorąc pod uwagę liczbę opcji symulacji, większość ćwiczeń nie wymaga sprzętu - jedynie komputera z oprogramowaniem narzędziowym easySoft. Mówiąc wprost, sterownik easyE4 upraszcza wdrożenie, które może być dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników.

Ulepszenia w zakresie wizualizacji

Proste wyświetlanie stanów jest już standardem w małych sterownikach. Sterownik easyE4 idzie jednak krok dalej, zawierając różne ulepszenia wizualizacji, w tym możliwości wielu języków, zadawania wartości, a także możliwość wykorzystania koloru podczas projektowania elementów ekranu. Wyświetlacz aparatu umożliwia użytkownikom wizualizację w trzech różnych kolorach podświetlenia tła, a przy pomocy smartfona czy tabletu wyświetlania poszczególnych komponentów ekranu w kolorze.

Dzisiejsze urządzenia, z ich bogatą funkcjonalnością i możliwościami komunikacyjnymi, są doskonałym przykładem innowacji, które przodują obecnie w przemyśle elektrycznym. Ułatwiają one realizację zadań sterowania, są wygodniejsze i szybsze, oszczędzając tym samym cenny czas specjalistów i stanowią dla nich optymalny wybór dla szerokiej gamy aplikacji.

Więcej informacji na temat sterowników easyE4 można uzyskać na stronie www.eaton.eu/easy.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Eaton Electric Sp. z o.o.
Eaton Electric Sp. z o.o.
ul. Galaktyczna 30, Gdańsk
tel.  (0-58) 554 79 00, 10
fax.  (0-58) 554 79 09, 19
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl