Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0 - BOSCH REXROTH - PRZEMYSŁ 4.0 - ACTIVE COCKPIT - INDUSTRY 4.0 - CZWARTA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA - IOT GATEWAY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0
drukuj stronę
poleć znajomemu

Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0

Urzeczywistnianie koncepcji Przemysłu 4.0
fot. Bosch Rexroth

Tworzenie inteligentnych fabryk oraz idea przemysłu połączonego (Connected Industry) to już nie tylko koncepcja – to rzeczywistość. Firma Bosch Rexroth od dawna odgrywa czołową rolę w tej dziedzinie, będąc zarówno pionierem jak i użytkownikiem technologii Przemysłu 4.0.

O koncepcji Przemysłu 4.0 mówi się wiele, ale tylko kilka firm wprowadziło tzw. czwartą rewolucję przemysłową w taki sam sposób jak zrobiła to firma Bosch Rexroth. Przyjęta została podwójna strategia, w ramach której firma Bosch Rexroth przed wprowadzeniem rozwiązań do przemysłu zarówno opracowuje, jak i testuje technologie Przemysłu 4.0 we własnych zakładach.

Rozwiązania te pomagają przedsiębiorstwom na całym świecie zautomatyzować produkcję i zwiększyć wydajność. Dobry przykład stanowi IoT Gateway, który umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom łatwe przejście do Przemysłu 4.0. IoT Gateway to urządzenie modułowe służące do połączenia z istniejącymi maszynami, które bez konieczności programowania zapewnia dostęp do infrastruktury, systemów informatycznych oraz Internetu. Zbiera ono dane ze sterowników PLC oraz inteligentnych czujników, umożliwiając integrację analizy danych i monitoringu.

Pomimo tego, że koncepcja Przemysłu 4.0 zdecydowanie kojarzy się z ciągle rosnącą automatyzacją, nie można pominąć znaczenia ludzi w środowisku produkcyjnym. Odgrywają oni kluczową rolę w Przemyśle 4.0 – łączność pomiędzy pracownikami produkcji a maszynami ma tak samo fundamentalne znaczenie dla sukcesu operacji, jak połączenia oraz interakcja poszczególnych maszyn i komponentów.

Filozofia firmy Bosch Rexroth skupia się wokół łączności umożliwiającej współpracę maszyny z człowiekiem, maszyn pomiędzy sobą, gromadzenia danych oraz wykorzystywania inteligencji do wspomagania procesu decyzyjnego w czasie rzeczywistym. Funkcje te zapewniają pracownikom dodatkowe informacje kontekstowe, lepszą ergonomię oraz dopasowanie środowiska pracy do ich potrzeb.

Dobrym tego przykładem jest ActiveCockpit. Interaktywna platforma komunikacyjna zestawia, filtruje i wizualizuje dane w sposób ciągły, dając operatorom możliwość szybkiego reagowania na wszelkie zmiany w procesie produkcyjnym. Oprogramowanie to zapewnia łączność cyfrową pomiędzy operatorem, produktem, stanowiskiem roboczym oraz procesem, prezentując zestawione dane na interaktywnej tablicy umieszczonej w pobliżu miejsca produkcji. Na tablicy wyświetlane są w czasie rzeczywistym kluczowe dane dotyczące procesu, integrując wirtualny świat planowania zamówień oraz kontroli produkcji.

Fabryka firmy Bosch Rexroth w Homburgu (Saara, Niemcy)

Fabryka firmy Bosch Rexroth w Homburgu (Saara, Niemcy)

W ostatnich latach firma Bosch Rexroth otworzyła nagradzaną, spełniającą założenia koncepcji Przemysłu 4.0 linię produkcyjną w swoim niemieckim zakładzie w Homburgu. Linia ta wykorzystuje technologie RFID oraz Bluetooth, umożliwiające wzajemną komunikację maszyn, produktów oraz użytkowników. Maszyny mogą rozpoznawać określonych inżynierów oraz operatorów, pozwalając na opracowanie szczegółowych instrukcji dla każdego użytkownika, zmniejszając możliwość wystąpienia błędu po stronie człowieka. Przykład zakładu w Homburgu pokazuje, jak w sposób efektywny można produkować szeroki asortyment produktów - w tym konkretnym przypadku sześć typów zaworów hydraulicznych w aż 200 wariantach - przy pomocy obsługi półautomatycznej. Gwarantuje to elastyczność i wydajność produkcji, przy jednoczesnej poprawie ogólnej produktywności.

Nowoczesny przemysł stale się zmienia. Producenci muszą stawiać czoła coraz większym wyzwaniom, aby utrzymać konkurencyjność i efektywność kosztową. Dzięki innowacyjnym pomysłom oraz doświadczeniu firmy Bosch Rexroth, producenci zyskują większe możliwości poznania potencjału technologii Przemysłu 4.0, która służy zwiększaniu wydajności
i utrzymaniu konkurencyjności. Wszystkie zakłady produkcyjne mogą czerpać korzyści z koncepcji Przemysłu 4.0. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl