Warunki pracy świetlowek - Oświetlenie
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Oświetlenie Warunki pracy świetlowek
REKLAMA
REKLAMA

Warunki pracy świetlowek

Brak awataru
ACDC
Spotkałem się z pewnym problemen dotyczacym świetlówek kompaktowych, a mianowicie z problemem ich żywotności przy zaniżonym napięciu.
Problem wygląda następująco:
W kopalni soli w Bochni występuje jeszcze archaiczny system zasilania 3x220 V. Gdy zwiedzałem to miejsce w zeszłym roku, wdałem się w rozmowę z przewodnikiem na temat oświetlenia kopalni i gość twierdził, że zakupione do oświetlenia trasy turystycznej świetlówki Osram bardzo szybko się zużywały, świeciły niewiele dłużej niż zwykłe żarówki. Świetlówki są zainstalowane na drodze ucieczkowej, gdzie światło świeci się przez cały czas. Oprawy są hermetyczne, ale raczej wątpię, by to aż tak przełożyło się na spadek trwałości świetlowek (w kopalni panuje stała, raczej umiarkowana temperatura).
Teoretycznie napięcie w sieci może zawierać się w przedziale od 207 V do 243 V i teoretycznie świetlówki jak i każde inne urządzenie powinny radzić sobie w takich warunkach, ale nie wiem, czy tak to wygląda w praktyce.
Przy zaniżonym napięciu przetwornica świetlowki ma przecież gorsze warunkin pracy.
Czy przedziałów napięcia od 207 V do 243 V nie traktuje się tylko jako chwilowe wachania i do nich tylko odbiornik jest przystosowany?
Czy też urządzenie jest przystosowane do możliwości pracy cały czas przy zmienionym napięciu (w granicach normy)?
Dodam tylko, że słyszałem o podobnym problemie z przetwornicą w telewizorze (częste awarie), gdzie w sieci również było zaniżone napięcie, a problemy ustały po inspekcji i naprawie instalacji (prawdopodobnie występowało tam "pływające" 0).

Będę bardzo wdzięczny ze odpowiedź, jeżeli ktoś miał do czynienia z tego typu zagadnieniami.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
LqS

Hm... Im mniejsze (niższe) napięcie tym rzeczywiście żywotność dużo krótsza. Jest to spowodowane typem elektroniki montowanej w źródłach. Proponuję zgłosić fakt (niższego napięcia) producentowi lub oddawać na gwarancję sukcesywnie każdą partje oświetlenia ;) Skuteczne :D

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl