Jaki zasilacz laboratoryjny 2x 0-30V 0-5A + 1x 5V 3A - Zasilacze laboratoryjne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Zasilacze laboratoryjne Jaki zasilacz laboratoryjny 2x 0-30V 0-5A + 1x 5V 3A
REKLAMA
REKLAMA

Jaki zasilacz laboratoryjny 2x 0-30V 0-5A + 1x 5V 3A

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam,
w wątku tym chciałbym usłyszeć wasze opinie na temat kilku zasilaczy czy warto dołożyć i kupić lepszy czy róznica w cenie wynika tylk oz marży sprzedawcy itp.

Nie stać mnie na zasilacz 2kanałowy z U 0-30V i I 0-10A jaki bardzo bym chchiał mieć więc muszę wybrać coś z I 0-5A

kryteria :

1. możliwość pracy wyjść w szeregu (0-60V i 0-5A) oraz równoległej ( 0-30V 0-10A)
2. ograniczenie prądowe i napięciowe ustawiane przez użytkownika
3. CV i CC

moi kandydaci :

KANDYDAT 1 MATRIX MPS-3005L-3 - Zasilacz: laboratoryjny; Kanały:3; 0÷30VDC; 0÷30VDC; 5VDC; 0÷5A z oferty TME

* 2 regulowane sekcje pracujące w trybie stabilizacji prądowej lub napięciowej oraz jako zasilacze szeregowe, równoległe lub niezależne
* 4 wyświetlacze LED
* jednoczesny odczyt napięcia i prądu
* płynna regulacja napięcia i prądu
* programowalny ogranicznik prądowy
* zabezpieczenie przeciwzwarciowe

1szt 761pln 2+ sztuk 710pln

KANDYDAT 2NDN DF1723005TC
KArta katalogowa

Napięcie wyjściowe 2 x (0-30V)
Prąd wyjściowy 2 x (0-5A)
1 x (5V, 3A)
Wyświetlacz 4 x LED
Tętnienia i szumy 0,5mVrms
Zabezpieczenie przed przeciążeniem, odwrotną polaryzacją, przeciwzwarciowe
Praca szeregowa, równoległa, tracking
Włączenie/wyłączenie wyjścia
Nastawianie ograniczenia prądowego przy odłączonym wyjściu

701pln

KANDYDAT 3 PL305D-2 Zasilacz laboratoryjny 2x(0...30V); 2x(0...5A); 5V/3A
Zasilacze stabilizowane dużej mocy - laboratoryjne serii POWERLAB PL303D-2, PL305D-2 sa idealne do zastosowań edukacyjnych, warsztatowych, przemysłowych i dla hobbystów. Posiadaja elektroniczna stabilizację napięcia stałego z ogranicznikiem pradowym chroniacym zasilane urzadzenia przed nadmiernym obciażeniem. Płynne, bezstopniowe ustawianie napięcia wyjsciowego za pomoca dwóch potencjometrów (regulacja zgrubna i dokładna). Wbudowany ogranicznik pradu wyjsciowego z płynna regulacja pradu maksymalnego. Jednoczesny odczyt napięcia i pradu na dwóch wyswietlaczach LED. Zasilacze posiadaja solidna, uziemiona obudowę.
napięcie zasilania: 230V; napięcie wyjsciowe: regulowane odpowiednio 2X(0....30V); 5V/3A; prad wyjsciowy: odpowiednio 2X(0...5A); 3A;
Stabilizacja napięcia wy przy zmianie napięcia we +/-10%: mniej niż 15mV;
Stabilizacja pradu wy przy zmianie napięcia we +/-10%: mniej niż 5mA;
Stabilizacja napięcia wy przy zmianie obciażenia o 100%: mniej niż 30mV.

768pln

Kandydat 4 DF1731SB5A Zasilacz laboratoryjny

Napięcie wyjściowe 2x (0÷30 V)
Prąd wyjściowy 2x (0÷5 A)
1x (5v, 3A)
Stabilizacja napięcia i prądu
Praca wyjść niezależna lub w trybie śledzenia (tracking)
Tryb pracy szeregowej i równoległej wyjść
Tętnienia Ł 1mV rms (wart. skut.)
Jednoczesny odczyt napięcia i prądu każdego z wyjść
Wyświetlacz 4 x LCD
Konkurencyjna cena
602pln

Kndydat 5 Zasilacz laboratoryjny KORAD KA3005D-3S

zakres napięcia: 2x (0-30 V)
zakres natężenia: 2x (0-5 A)
niezależny kanał 5V 3A
regulacja obciążenia
napięcie: =< 0.01% +5mV
natężenie: =<0.1% +10mA
dokładność nastawienia parametrów
napięcia: 10 mV
natężenia: 1 mA
dokładność ustawień
napięcia =<0.5% +20mV
natężenia =<0.5% +10mA
tętnienia napięcia wyjściowego
napięcie: =< 2mVrms
natężenie: =< 3mArms
czas reakcji
narastania napięcia: =< 100mS (obciążenie znamionowe 10%)
spadku napięcia: =< 100mS (obciążenie znamionowe 10%)
pełna regulacja prądu
dikładność wskazań do 3 miejsc po przecinku
5 pamięci dla zapisania prądu, napięcia i trybów pracy zasilacza
czytelne wyświetlacze LED
wbudowany wentylator
zabezpieczenie przed zwarciem i przeciążeniem
ochrona przed wysokim prądem (OCP) oraz ochrona przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym (OVP)
wysoka dokładność pomiarów
niski poziom szumów
praca w trybie CV (tryb napięcia) lub CC (tryb prądu wyjściowego)
blokada nastaw


z opisu (http://www.hotair.pl/pl/sklep/zasilacze-laboratoryjne/potrojne/zasilacz-laboratoryjny-korad-ka3005d-3s-potrojny-2x30v-5ap5v-3.html)
widzę że również wyjścia pracują w trybach szeregowym i równoległym


580 pln


w grę wchodzi jeszcze:
Mc-Power LN-425 Digi ( mam tylko link allegro http://allegro.pl/zasilacz-laboratoryjny-mc-power-ln-425-digi-i3165077624.html)
ZHAOXIN RXN-305D II

nie wiem czy dobrze interpretuję ale ochronę przeciwzwarciową/przecieprzepięciową i przeciwprzeciążeniową uznaję jako OVP OCV gdzie można ręcznie ustalić próg graniczny

Z góry serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poświęcą kilka minut na sklejenie komentarza i podpowiedzą czy warto kupić tańszy czy droższy model z tych zaprezentowanych.

Pozdrawiam,

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Piotr Bibik

Witam!

Moim zdaniem należy zacząć od innej strony. Na początku należy odpowiedzieć na pytania:

Do czego potrzebujesz zasilacza?

Jakie prace będziesz nim wykonywał?

Jak często będzie używany zasilacz?

Czy zasilacz będzie używany zarobkowo czy hobbystycznie? 

Czy ważne jest aby do zasilacza był świadczony serwis w postaci łatwo dostępnych części zamiennych; kalibrowania czy naprawy w autoryzowanym serwisie? A może wymagana jest szczegółowa dokumentacja techniczna aby w razie czego samemu móc usunąć usterkę?

Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania można rozważyć jakie parametry są wymagane, a jakie funkcje fajnie żeby były, ale jak ich nie będzie to też da się pracować na tym zasilaczu.

W ten sposób podchodząc do tematu wybierzesz z rynku (nie patrząc na cenę) kilka modeli które na pewno Cię zadowolą. Wówczas dopiero warto spojrzeć na cenę oraz określić jakim budżetem dysponujesz.

No i należy podjąć decyzję.

Nie znając dokładnych Twoich założeń można bardzo łatwo popełnić błąd doradzając Ci w dobrej wierze zasilacz który nie spełni Twych oczekiwań.

 

Chciałbym zwrócić uwagę na zagadnienie które pominięte często mści się w późniejszym czasie. Producent zakłada iż jego urządzenie będzie podłączone do instalacji elektrycznej o określonych parametrach. Rozumiem iż Twoja instalacja elektryczna jest wyposażona w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe żargonowo nazywane B+C a do samego zasilacza dasz ochronnik nazywany w żargonie klasą D. Nie miałem czasu na wczytywanie się w dane katalogowe ale jeden z producentów chwali się iż dokładność wskazań do 3 miejsc po przecinku. Nie podał natomiast jaka jest niepewność pomiaru w skład której wchodzi również błąd pomiarowy. Jest to zagadnienie bardzo ważne i obszerne a na które łapie się bardzo wiele osób. Wielu producentów sprzętu laboratoryjnego podaje również iż do prawidłowej pracy ich urządzeń wymagane jest podłączenie uziemienia. I nie chodzi tu tylko o podłączenie do bolca w gniazdku instalacji elektrycznej ale o podłączenie do uziemienia o konkretnych wartościach rezystancji uziemienia (można to również zmierzyć odpowiednim przyrządem).

pozdrawiam

Piotr Bibik 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Zasilacza potrzebuję do:

domowego majsterkowania, zasilania taśm led, chcę pobawić się z power LED zasilanych prądowo, dodatkowo dochodzi możliwość np podładowania akumulatora/ów.

użycie 2-3 razy w tygodniu

nie przewiduję pracy zarobkowej z jego wykorzystaniem (niemniej zależałoby mi na jego niezawodności, szkoda by mi było układów, diod, itp które zamiast 12v dostałyby 50 a wiem że w najtańszych różnie się może zdarzyć )

co do drugiej części postu powiem tak, mieszkam w starszym bloku ( ok 1985r) nie sądzę, żeby była tu instalacja spełniająca jakieś specjalne normy - ale się dowiem.

 

pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Piotr Bibik

Z tego co przeglądałem, porządny zasilacz laboratoryjny kosztuje parę tysięcy złotych np: PSI 8032-20 2U
Po opisaniu zagadnienia odradzał będę zakup zasilacza laboratoryjnego ponieważ moim zdaniem będzie to wyrzucenie kasy.

Ładowanie akumulatorków!

Przy tym zagadnieniu najlepiej zrobisz jak kupisz dedykowaną markową ładowarkę mikroprocesorową. Taka ładowarka sama diagnozuje stan akumulatorka, z uszkodzeniami włącznie wówczas nawet nie rozpocznie ładowania. Dodatkowo sprawdza napięcie i wykrywa moment w którym sama przechodzi w stan konserwacji, unikniesz przeładowania. Kolejnym problemem jest temperatura. W czasie ładowania akumulatorki się grzeją. Przekroczenie temperatury granicznej (tu różni producenci podają różne wartości) powoduje nieodwracalne uszkodzenie akumulatora. Ładowarki mikroprocesorowe mają zabezpieczenia przed przegrzaniem realizowane w różny sposób, chociażby przez ładowanie impulsowe. Kolejnym problemem występującym w akumulatorkach wykonanych w technologii Ni-Mh lub Ni-Cd jest efekt pamięci. Jeśli przed ładowaniem nie rozładujesz akumulatorka "zapamięta" on ile energii doładował. do wykorzystania będziesz miał tylko tyle co doładowałeś. Energia która była w akumulatorze będzie nieodwracalnie stracona. W ten sposób w bardzo krótkim czasie zniszczysz akumulatorki. Do akumulatorków litowo-jonowych całkowicie Ci odradzam zasilacz. Zresztą sam przerabiałem to na własnej skórze i kilka akumulatorów różnego typu wylądowało w koszu zanim się tego wszystkiego dowiedziałem, też używałem zasilacza laboratoryjnego...

LED-y

Tu sprawa wydaje się prosta ALE... są LED-y 

sterowane + lub sterowane -

sterowane pradowo lub sterowane napięciowo


Moim zdaniem najtaniej i najlepiej zrobisz jeśli kupisz dobry markowy zasilacz do LED RGB i życzę miłej zabawy :) Tam producent przewidział wiele zjawisk i zabezpieczył odpowiednio zasilacz jak i LED-y. 
Jeśli chcesz kup kilka zasilaczy do różnych modeli LED-ów i wówczas masz możliwości testowania bardzo duże.

Możesz też podejść do sprawy hobbystycznie i pobawić się trochę ale nie będzie to tanie i szybkie rozwiązanie. Wówczas proponował bym Ci zainwestować w markowy miernik uniwersalny np: CMM-10 lub CMM-40 firmy Sonel. Dokładność pomiarów masz zagwarantowaną, dodatkowo masz miernik do różnych zastosowań z pomiarem temperatury włącznie :)
Następnie można kupić różne zestawy do samodzielnego montażu i zasilacz wykonać samemu. Wówczas wiesz z czego go zrobiłeś, sam możesz go naprawić a zabawa jest przednia.

pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Zaproponowany zasilacz na pewno jest dobry ale zdecydowanie za drogi tak mniej więcej 8-10 razy :)

Co do ładowania akumulatorków muszę się zgodzić chcąc ograniczyć wydatki chciałem to robić zasilaczem ponieważ "się da".

Zakładałem, że przy ładowanie aku bezobsługowych odbywa się napięciem ( a nie prądem jak w przypadku obsługowych) tu akurat chyba by to było również bezpieczne ponieważ przy ładowaniu 'napięciem' prąd płynie w czasie gdy pomiędzy zaciskami aku a zaciskami zasilacza występuje różnica potencjałów.

Startując ładowanie np zasilacz 14,4 - aku 11V płynie prąd o dużej wartości (można by użyć ograniczenia prądowego aby ten proces spowolnić). Wraz ze wzrostem napięcia na zaciskach aku zmniejsza się różnica w stosunku do napięcia ładowania i tym samym samym (U=RI) spada wartość prądu ładowania.

W chwili gdy napięcia się zrównają prąd przestaje płynąć, gdy aku się trochę rozładuje prąd popłynie znowu.

Niemniej doładowywanie będzie się odbywało w sposób prawie ciągły, przydałby się jakiś prób że doładowywanie zaczyna się w momencie, gdy napięcie spada do ok 13V - tego mi zasilacz bez dodatkowego układu nie zaoferuje a dodatkowo małą ładowarka waży 1Kg a zasilacz 12.

Pomimo prawie pasującej teorii do akumulatorów jednak wybiorę ładowarkę mikroprocesorową zgodnie z sugestią.

 

Z LED pojawiają się schody, markowe zasilacze z reguły są dedykowane pod pewne parametry ze stabilizacją napięcia lub prądu nie wiem czy zasilacz regulowany nie byłby bardziej uniwersalnym rozwiązaniem?

Power Led zasilane są prądowo niektóre prądem stałym o wartości 350mA inne np  I=700mA, zasilacze do power LED z reguły stabilizują jedną wartość prądu na wyjściu. Czy się mylę?

 

Przy samodzielnym składaniu zasilacza muszę przyznać że myślałem o tym, może nie od podstaw ale mam kilka zasilaczy ATX które można zaadoptować na zasilacze z wyjściami +12 i +5V. Nie są to ATX12 więc sprawa wygląda tak, że musiałbym dołożyć obciążenie na +5V ponieważ zasilacz ma być bardziej stabilny przy stałym obciążeniu ( Przy ATX12 obciążamy +12V) dam jak w opisach równolegle 2 rezystory 10Ω 5W, 2 włączniki wysoko - niskonapięciowy oraz jakieś złącza na zewnątrz obudowy pewnie jak wszędzie "banany". Pomysł nie mój ale satysfakcja jakaś będzie. Może w przyszłości złoże swój od podstaw ale na to trzeba więcej czasu :)

 

pozdrawiam

Ostatnio edytowane 23.04.2013 przez Artur Kulikowski. Powód: uzupełnienie
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl