Nowy bezprzewodowy system inteligentnego domu CEURON - Inteligentny dom
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Inteligentny dom Nowy bezprzewodowy system inteligentnego domu CEURON
REKLAMA
REKLAMA

Nowy bezprzewodowy system inteligentnego domu CEURON

Awatar użytkownika
Pawel Nar

Proponuje zainteresować się nowym bezprzewodowym systemem CEURON.

Jest to zdecydowanie najtańszy system na rynku oferujący pełną funkcjonalność automatyzacji domu. System idealnie nadaje się do zastosowania zarówno w już wybudowanych domach jak i w nowych budynkach.System Ceuron jest wyjątkowy na rynku ponieważ bazuje wyłącznie na własnych rozwiązaniach technicznych co dało możliwość znacznej redukcji cen elementów z korzyścią dla klientów. 


Ceny centralki sterującej z panelem dotykowym zaczynają się już od 600zł. Pojedynczy element węzłowy (np. włącznik światła) można kupić za 140zł (obsługujący dwa wejścia i dwa wyjścia).


Centralka systemu CEURON

Centralka inteligentnego domu Ceuron


System w 100% polski i w Polsce produkowany. 
System poza funkcją bezprzewodowej automatyki oferuje takie opcje jak :-termostaty (ustawiane zależnie od dnia tygodnia i godziny),- terminarz (za pomocą którego możemy ustawić np. miłą poranną pobudkę przez podnoszące się rolety czy włączającą się muzykę i delikatne światło)- centralka alarmowa,- bezprzewodowy internet umożliwiający: sterowanie domem z dowolnego miejsca na świecie, podgląd kamer, ustawianie temperatury w domu, wysyłanie powiadomień e-mail.
 sterowanie domem z dowolnego miejsca na świecie, podgląd kamer, ustawianie temperatury w domu, wysyłanie powiadomień e-mail.


Zobacz jak działa i wygląda sterowanie przez www:http://www.ceuron.pl/oprogramowanie/CWD/CWH/www/index.php

W odróżnieniu od innych systemów na rynku Ceuron jest całkowicie otwarty dla instalatorów. Każdy może go kupić i każdy może nim handlować. Bez żadnych wstępnych umów i opłat. 

Sterowanie przez www systemem inteligentnego domu Ceuron

www.ceuron.pl

Ostatnio edytowane 07.03.2013 przez Pawel Nar. Powód: Nowy system na rynku automatyki domowej
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Czym system sie wyróżnia w porównaniu do konkurencji? Np. Fibaro lub systemów KNX?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Pawel Nar

"Czym system sie wyróżnia w porównaniu do konkurencji? Np. Fibaro lub systemów KNX?"

1. System został od samego początku stworzony przez polską firmę. Wszystkie produkty są od początku do końca produkowane w Polsce. Ceuron nie bazuje na żadnych zakupionych licencjach czy protokołach transmisji co umożliwiło znaczną redukcję ceny.  Daje też dobrą bazę do rozwoju systemu ponieważ producent może go dowolnie kształtować.

 

2. Od systemu KNX różni się tym że jest to system w pełni bezprzewodowy - no i ceną.

3. Różnice w stosunku do Fibaro:

  - od systemu Fibaro posiada znacznie więcej zewnętrznych elementów własnej produkcji: sterowniki z ekranem dotykowym, włączniki ścienne bateryjne, czujniki oświetlenia, czujniki temperatury, piloty, piloty rolet, moduły gniazdkowe zewnętrzne.

- centralka Ceuron posiada panel dotykowy i służy jako dotykowy kontroler domu np. do sterowania scenami świetlnymi w salonie, sterowania roletami, termostatami, ustawianie godziny pobudki na terminarzach, sterowanie centralką alarmową.

- Komunikacja z internetem odbywa się poprzez WiFi a w Fibaro przez LAN.

- komunikacja z internetem nie wymaga stałego adresu IP w domu ponieważ sterownik łączy się z zewnętrznym serwerem.

- sterowanie przez internet nie wymaga aplikacji. Sterowanie odbywa się wprost z przeglądarki internetowej co daje możliwość sterowania z komputera, smartfona, tabletu, telewizora a nawet lodówki jeżeli ma przeglądarkę.

 - konfiguracja odbywa się poprzez "układanie z klocków" programu co daje praktycznie nieograniczone możliwości konfigurowania zadań.

- szybkością działania (wyższa prędkość transmisji): Ceuron gwarantuje maksymalny czas sterowania radiowego na poziomie 0,3s (średnio 150ms) u konkurencji ten czas może być znacznie, znacznie dłuższy a ma to  znaczący wpływ na komfort obsługi.

 

4. Moduły rolet mogą działać niezależnie od systemu. Można więc kupić same moduły do sterowania roletami za 150zł (które i tak muszą być przy roletach elektrycznych), potem kupić pilota do sterowania roletami pojedynczo lub zbiorczo. A  za jakiś czas, kiedy stwierdzimy ze fajnie żeby rolety działały trochę inteligentniej i np. zamykały się o zmierzchu otwierały kiedy się budzimy dokupić sterownik i inne elementy automatyki i stworzyć prawdziwy inteligentny dom.

 

5. Cena. Porównanie cen podstawowych elementów systemu automatyki 

- Centralka z panelem dotykowy Ceuron  600zł-1200zł  - Fibaro 2600zł 

- Moduł wykonawczy (mieszczące się w puszce pod włącznikiem) 140zł - Fibaro około 300zł.

Widać więc że Fibaro jest ponad dwukrotnie droższe.

 

6. Dostępność i otwartość. System Ceuron każdy może sobie kupić czy sprzedawać. Nie musi być instalatorem ani mieć podpisanej żadnej umowy. Na stronie internetowej www.ceuron.pl są podani oficjalni dostawcy. Lista dostawców szybko się powiększa i niedługo przedstawiciel będzie w każdym większym mieście. Oczywiście można również kupić produkty w sklepie internetowym.

7. W odróżnieniu od wielu konkurencyjnych systemów oprogramowanie jest całkowicie darmowe zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.

Ostatnio edytowane 07.03.2013 przez Pawel Nar. Powód: NOWE
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Pawle dzięki za odpowiedzi ale poczekam na komentarze jakiś "niezależnych użytkowników". Wiadomo każdy wychwala swoje produkty, faktycznie fajną cenę proponujecie jednak stworzenie nowego standardu a nie opieranie się na istniejących, sprawdzonych rowiązaniach typy z-wave  czy knx  niesie ryzyko.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Pawel Nar

Rozumiem twoje obawy co do nowego standardu jednak z-wave też nie dawno był nowością. 

Generalnie system Ceuron jest bardzo podobny do z-wave. Oba pracują na częstotliwości bazowej 868MHz. I mają zbliżoną moc. Ceuron dysponuje jeszcze dodatkowym (sugerowanym) sterownikiem S300-iMax o zwiększonej mocy. 

Główną różnicą pomiędzy systemami jest protokół transmisji (czyli układ danych w ramce radiowej) i obróbka danych. 

 

Odejście od standardowego z-wave (który być może pojawi się jako dodatkowa opcja w nowych sterownikach) jest podyktowane względami ekonomicznymi jak również walorami technicznymi. Z-wave został opracowany jako protokół uniwersalny dla automatyki stąd np przekazywanie informacji za pośrednictwem innych modułów. Ma to na celu umożliwienie komunikacji na większe odległości ale powoduje to również długie czasy reakcji.

Ceuron został dopasowany do domów i mieszkań. Założeniem było że postawienie sterownika/centralki w centralnym punkcie domu ma umożliwić bezpieczną, dwukierunkową, nieprzerwaną komunikację z modułami mieszczącymi się w całym obszarze domu. Dlatego opracowane zostały dwa typy sterowników S300, S300-i do sterowania mieszkaniami oraz S300-iMax do sterowania domami. Zasięg płynnej dwukierunkowej komunikacji S300-iMax w zabudowanym terenie to 30m. Daje to gwarancję że przy zamontowaniu sterownika w centralnym punkcie domu nie będzie problemu z komunikacją z modułami umieszczonymi na skrajnych ścianach domu pomimo że odgradza je kilka ścian.

 

Ceuron jest systemem dopasowanym do domów i mieszkań jak żaden inny a oto skrajny dowód:

Autentyczny przykład realizacji:

Przyjmijmy że chcemy zautomatyzować małe mieszkanie 45m2, salon, sypialnia łazienka, przedpokój. Automatyka ma obejmować:

  • sterowanie roletami w salonie i sypialni,  - 2x moduł rolet
  • sterowanie scenami świetlnymi w salonie złożonymi z czterech punktów świetlnych (sterowanych z dwóch punktów),  - 2x moduł wykonawczy
  • sterowanie dwoma punktami świetlnymi w sypialni (sterowanie z dwóch punktów), 2x moduł wykonawczy, 
  • sterowanie dwoma punktami świetlnymi kuchni (sterowanie z jednego punktu)  - 1x moduł wykonawczy,
  • sterowanie jednym punktem świetlnym 1 korytarzu - 1x moduł wykonawczy
  • sterowanie jednym punktem świetlnym w łazience - 1x moduł wykonawczy
  • pomiar oświetlenia zewnętrznego (dla zamykania rolet po zmroku)  1x czujnik oświetlenia
  • sterowanie grzejnikami w dwóch pokojach - 2x moduł wykonawczy + 2x głowica termoelektryczna
  • przycisk bateryjny wyłączający (zamykający mieszkanie) przy wyjściu,

 

Kalkulacja dla Ceuronu:

  • Sterownik 300-i (z obsługą internetu) 1000zł
  • 10 razy moduły wykonawcze 10*148zł = 1480zł
  • 2 razy moduły rolet 2x148zł =296zł
  • czujni oświetlenia 148
  • czujnik temperatury 148
  • 2x głowica termoelektryczna 2x65zł = 130zł

Razem: 3209zł Brutto

 

Kalkulacja dla Fibaro

  • Sterownik 2581,77zł
  • 10 razy moduły wykonawcze 10*306zł = 3060zł
  • 2 razy moduły rolet 2x306zł =612zł
  • czujni oświetlenia - BRAK
  • czujnik temperatury z głowicą 2x223,86zł =447,72zł

Razem: 6701zł Brutto

 

Szczególnie na takim mieszkaniu widać olbrzymią różnice - ponad 2x drożej.

Ostatnio edytowane 07.03.2013 przez Pawel Nar. Powód: Poprawa błędu częstotliwości
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Brak użytkownika

Biorąc pod uwagę jakie Fibaro ma opinie to Ceuron brałbym w ciemno. Ale, tak na poważnie to myślę, że z dużą dozą ostrożności, ale chyba warto zaufać sprzętowi Pawła [może warto pomyśleć o jakieś formule testowego zakupu urządzeń?].

Widziałem kiedyś opublikowane portfolio Pawła i wiem, że pracował on dla bardzo poważnej i odpowiedzialnej instytucji technicznej we Wrocławiu, więc zdobył stosowne doświadczenie. Poczucia odpowiedzielności za swoje projekty na pewno musiał się tam nauczyć. Nie zdradzam źródła tego portfolia, bo nie wiem czy Pawel Nar sobie tego życzy. Już sam nick świadczy, że częściowo nie chce zdradzać swojej tożsamości. W każdym razie Ceuron to nie jest twór świeżego absolwenta uczelni z głową w chmurach... ale tak jak pisałem... system zapowida się smakowicie... ale smakować ze względu na młodość Ceurona należy ostrożnie.

Ostatnio edytowane 07.03.2013 przez Brak użytkownika. Powód: redakcja
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz

2 Pytanka:

1. Jaka jest odporność temperaturowa urządzeń ?

2. Na jakie odległości można stosować urządzenia ?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Pawel Nar

Ad.1 Katalogowa dopuszczalna temperatura pracy urządzeń to -20°C do +50°C.

Ad.2 Teoretyczna odległość (tz. w otwartej przestrzeni) to : 300m dla sterownika S300-iMax oraz 100m dla sterowników S300, S300-i.

W terenie zabudowanym bezpieczny zasięg sterownika S300-iMax to 30m (przez pięć ścian*) a centralek S300/S300-i to 12m (przez 3 ściany*). 

Sugeruje się stosowanie do mieszkań sterowników S300/S300-i a do domów i dużych mieszkań S300-iMax. 

* liczba ścian jest uśredniona dla różnych technologii wykonania ścian.


cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl