uszkodzone styki złacza micro usb 3.0 na płytce PCB - Serwis elektroniki użytkowej
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Serwis elektroniki użytkowej uszkodzone styki złacza micro usb 3.0 na płytce PCB
REKLAMA
REKLAMA

uszkodzone styki złacza micro usb 3.0 na płytce PCB

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam, czy możliwa jest naprawa/ regeneracja styku do którego lutowane jest złącze micro-usb na płytce PCB? Wczoraj wieczorem wylutowując uszkodzone złącze, zerwałem jeden pin z płytki ( drugi sie jakoś trzyma ale jest ruchomy) czy możliwa jest regeneracja tego pinu?

styki po lewej stronie ładnie się wyczyściły i pokryły świeżą cyną po prawej jak widać nie bardzo

Ostatecznością jest poprowadzenie kabelka od chipu, gdzie dana ścieżka wchodzi bezpośrednio do złącza ale chcę tego uniknąć.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Ostatnio edytowane 21.02.2013 przez Artur Kulikowski. Powód: uzupełnienie
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

odświeżam wątek. jak dotąd wpadłem na pomysł:

 usunąć izolację nad ścieżką 2-gą od lewej (zdrapałem pęsetą) po czym 'zabieliłem' odkryty element cyną (zaznaczone czerwonym kółkiem):

pokryta cyną ścieżka na płytce PCB

Od pokrytego elementy miałem zamiar przeprowadzić krótki drucik aż do do odpowiedniego pinu złącza micro USB. Można było przecież podlutować kabelek bezpośrednio na wejściu kondensatora ale najprostsze pomysły przychodzą na końcu)

Sprawdzałem stabilność styku z pinu pierwszego (od lewej) który oderwał mi się podczas badania stąd jak widać również na powyższym zdjęciu usunąłem izolację znad ścieżek 1i 2.

Po uszkodzeniu pinu 1 (od lewej) postanowiłem zdrapać pęsetą izolację z obu ścieżek, aby dolutować styki jak w oryginale (zaznaczone kolorami) niebieska linia pokazuje jak chciałem ustawić plastikowy izolator, któy miałby zapobiec połączeniu się pinów 1 i 2 :

Ostatecznie po 30 minutach kombinowania doszedłem do wniosku że najprościej będzie połączyć odpowiednie piny gniazda bezpośrednio ze stykami kondensatorów:

 

Najprostsze rozwiązanie przyszło na końcu. Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie podpowiedzieć li lepsze rozwiązanie niż połączenie odpowiednich styków złącza micro USB bezpośrednio do kondensatorów C24 i C25?

 

Najchętniej zrobiłbym to tak jak wyglądało fabrycznie -  podkleić piny podlutować.

Do dyspozycji mam lutownicę transformatorową i stację do lutowania (frot + HOT AIR).

Z góry dziękuję za sugestie. Jeśli żadnych nie dostanę do chwili zakupu złącza micro USB 3.0 w rozsądnej cenie to będę lutował kabelki.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl