Pytanie poniekąd serwisowe - żywotność ogniw w bateriach laptopów - Serwis elektroniki użytkowej
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Serwis elektroniki użytkowej Pytanie poniekąd serwisowe - żywotność ogniw w bateriach laptopów
REKLAMA
REKLAMA

Pytanie poniekąd serwisowe - żywotność ogniw w bateriach laptopów

Awatar użytkownika
Bawor

Witajcie po dłuższej przerwie. Zamierzam wymienić mojego poczciwego Asusa na coś nowszego i tu się pojawia pytanie. Urządzenie będzie używane głównie jako DTR (desktop replacement) czylistacja robocza zastępująca komputer stacjonarny.

Po starym sprzęcie doświadczenia mam takie, że laptop był ciągle wpięty do sieci elektrycznej - stąd bateria w nim miała charakter ups'a - zanik lub wahania napięcia w sieci to rusza bateria i zachowuje ciągłość pracy.

Po roku było ok po dwóch też a po trzecim roku żywotność bez wpięcia do sieci nie przekracza 5 minut.

Jak postępować z nową baterią aby wydłużyć jej żywotność a właściwie wysoką sprawność po długim okresie użytkowania?

Teoretycznie można 'jechać' na samym zasilaczu ale chwilowy zanik napięcia powoduje reset urządzenia a tego bym nie chciał.

Nawet na wpięciu do sieci słyszałem od mądrzejszych ode mnie, że aby ogniwa z baterii utrzymywały wysoką sprawność należy je raz na jakiś czas rozładować i naładować ponownie z tego co pamiętam raz na tydzień jest ok.

Jakie są wasze doświadczenia z tego typu przypadkami?

baterię w starym sprzęcie mam zamiar rozebrać i wymienić ogniwa aby przywrócić jej wysoką pojemność elektryczną natomiast wezmę sie za to dopiero jak odbiorę nowy sprzęt aby w przypadku jakiegoś niepowodzenia, nie zostać na lodzie.

Ostatnio edytowane 20.04.2012 przez Bawor. Powód: stylistyka
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Kamil Wróblewski

Od ok. 5 lat posiadam Fujits-Siemensa i choć praktycznie cały czas pracuje pod zasilaczem, baterie nadal trzymają do ok. 2h. Niewiele krócej niż w nowym. Staram się raz na dwa - trzy miesiące rozładować akumulator i naładować do pełna. Nie robię tego regularnie, ale tak wychodzi, że przynajmniej raz na kwartał jest rozładowywany.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
sebastian pozniak

Ja na służbowym Dellu pracuje często na baterii - żywotność ok. 2,5 h w wieku 4 lat, choć nie jestem pewien czy bateria nie była wymieniana... Natomiast w domu mam Acera, który praktycznie cały czas jest podłączony do sieci. W nim po 5 latach czas pracy spadł do 25 min :/ więc tak jak piszesz spełnia tylko funkcję tylko UPS-a w krótkich przerwach zasilania

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Musze przyznać że nie rozładowywałem go tak jak piszecie. Zastanawia mnie jeszcze to, czy w laptopach zasilanie laptopa z sieci powoduje stały przepływ prądu przez cele baterii.

Wydaje mi się, że musi ponieważ zanik prądu skutkowałby chwilowym spadkiem napięcia na podzespołach zanim nie przełączyłby się na zasilanie bateryjne. Co raczej korzystne by nie było. 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl