Rezystywność gruntu - Projektanci sieci elektroenergetycznych nN i SN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Rezystywność gruntu

Awatar użytkownika
Mariusz Kłokowski

Czy dokonujecie rzeczywistych pomiarów rezystywności gruntu, czy zakładacie maksymalne wartości dla gruntów słabych? Dotyczy to przede wszystkim projektowania uziomów. A tak przy okazji ktoś z Was projektuje uziomy, czy tylko podajecie wartości rezystancji uziemienia?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
lo

Ja w swojej pracy mam do czynienia z gotowymi projektami. Zazwyczaj jest podany gotowy sposób wykonania uziemienia ochronnego oraz roboczego oraz wartości rezystancji jakie muszą spełniać. Przy obiektach w których mam do czynienia samo uziemienie fundamentowe spełnia już wszelkie warunki, a często zdarza się że taki uziom jest połączony metalicznie z uziomem otokowym oraz np. "bednarką" która jest ułożona wzdłuż kabla zasilającego oświetlenie zewnętrzne... co powoduje, że rezystancja sumaryczna jest bardzo malutka:)

 

Co do uziemiania słupów... też jest odgórny wymóg (podyktowany przez warunki ZE) co do wartości rezystancji uziemienia, którego realizacja jest już w gestii wykonawcy. Czasami skuteczniejsze okazuje się wbicie w jednym miejscu pylonu, czasami mini otoku z kilkoma mniejszymi pylonami.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl