FIBARO SYSTEM WASZA OCENA - Inteligentny dom - str. 2
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Inteligentny dom FIBARO SYSTEM WASZA OCENA
REKLAMA
REKLAMA

FIBARO SYSTEM WASZA OCENA

Brak awataru
NEO

Fibaro system  co sądzicie o nowej Home center 2 wygląd startujący prom kosmiczny ! boczna klapka na śrubki słusznie złącza tylko dla znawców brak wi -fi ....dobrze czy żle ????? bez routera  problem 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Anna Wróblewska

W obecnych czasach wifi to standard więc na starcie wasz system jest przestarzały.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Jak już przedmówcy wspomnieli komunikacja bezprzewodowa w obecnych czasach jest standardem.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Joanna Ossowska

Cały system FIBARO oparty jest na bezprzewodowym protokole komunikacji z-wave, z uwagi na to instalacja nie wymaga najmniejszych przeróbek w infrastrukturze obiektu. Żadnego kucia w ścianach, przeróbek itp.  Miniaturowe moduły montuje się w kontakcie - w puszcze podtynkowej. Wystarczy zdjąć obudowę i podłączyć do istniejącej instalacji nasz moduł. Moduły komunikują się między sobą a centralką całkowicie bezprzewodowo, dzięki czemu użytkownik oszczędza zarówno na instalacji jak i użytkowaniu bieżącym.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Pani Janno a czy może Pani np w formie tabelki, czy podpunktów porównać system Fibaro z innymi systemami np. X-Comfort dostępnymi na rynku. Proszę nie zapominać o podaniu ceny.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
NEO

Szanowny Panie Marku ponieważ Pani Joanna zamilkła ,pozwolę sobie jako założyciel grupy wtrącić dwa słowa tzn nie za bardzo można porównywać Fibaro z knx ,x-comfortem własnie szczególnie cenowo Siłą Fibaro jest HC2 ok 2500zł  interfejs po polsku nawet ładny a teraz druga strona i tu jest mały szok cenowy ok 300 zł za kość w gniazdo no ale pracują tam wejścia s1/s2 in  q1/2 /ale danie 600 zł po to aby odczytać ekspander w interfejsie po s1 /s2 x2 schemat aplikacyjny fibaro ekspander / to troche za dużo  ALE NIE ZNISZCZMY FIBARO idea jest ciekawa ,miesiąc temu miałem przypadek że dimmery robiły się "trupami " Fibaro szybko opanowało ten problem ,jest oczywiście....... problem trochę czasami zniesmaczonego klienta ale ja klientowi zawsze mówię niech Pan zobaczy ile poprawek wprowadza Gates do Windowsa i ile jest tam wtop .

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Joanna Ossowska

Szanowni Panowie, przepraszam za zwłokę. Poniżej dość ogólne porównanie systemów. Proszę pamiętać ze X comfort to system zamknięty a FIBARO otwartym i to jest dość istotna różnica. Poza tym FIBARO z uwagi na zaawansowany silnik scen, geolokalizację i urządzenia wirtualne jest rzeczywistą inteligencją budynku a nie tylko automatyką. Ale w skrócie na bazie szybko zebranych danych:

System

FIBARO

xComfort

Rodzaj transmisji

Bezprzewodowa

Bezprzewodowa

System otwarty/zamknięty

Otwarty, współpracuje z urządzeniami z-wave ponad 250 producentów. Dodatkowo uniwersalny sensor umożliwia zamianę dowolnej czujki w urządzenia z-wave, co daje pełną swobodę użytkownikowi w doborze sensorów/czujek. Ponadto FIBARO można integrować z systemami innych producentów np. alarmowym czy podlewania. Ponadto Centralka daje możliwość wprowadzenia urządzeń wirtualnych czyli otwiera system na sprzęty np. RTV większości producentów na rynku.  

Zamknięty działa tylko ze swoją grupą produktową czyli z urządzeniami Xcomfort

Elementy systemu

Miniaturowe moduły wykonawcze (nadajnik i odbiornik w jednym):

On/off ok. 300pln

Ściemniacz ok. 300pln

Kontroler rolet ok. 300pln

Jednostka centralna

HC2 ok 2500pln

Czujniki:

Uniwersalny sensor ok. 170pln

Pozostałe czujniki w ofercie ok. 350pln

Termostaty: ok. 224pln

 

 

 

Zestaw do sterowania oświetleniem 583pln

Zestaw do sterowania roletami  583pln

Zestaw do sterowania oświetleniem i ściemniania ok.  923 pln

Nadajniki sterujące:

Pilot 2 urządzenia ok. 307 pln

Pilot 12 urządzeń ok 465pln

Panel sterujący Room manager ok 5000pln

Panel sterujący Home Manager ok 9000pln

Moduł do zdalnego sterowania GSM  1700pln

Termostat 532 pln

Wielkość modułów

Miniaturowe mieszczą się do puszki instalacyjnej pod włącznik lub gniazdko

Nadajnik mieści się w puszce , odbiornik musi być montowany jako klawisz na ścianie lub innym dowolnym miejscu

Interfejsy do komunikacji

Telefon komórkowy, komputer, Internet, tablet,

Aplikacje darmowe

Pilot

Wyświetlacze LCD

W przypadku chęci korzystania z dostępu zdalnego trzeba dokupić specjalny moduł gsm (koszt ok. 3000pln)

 

brak konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów sterujących

tak

tak

Typy modułów

on/off – włączanie i wyłączanie sprzętów

dimmer- ściemniacz

kontroler rolet-

wszystkie moduły są jednocześnie nadajnikiem i odbiornikiem

koszt  każdego moduły

Oddzielnie odbiornik (montowany w puszcze podtynkowej)i nadajnik w postaci klawisza

On/off

Dimmer

Kontroler rolet

Jednostka centralna

HC2 koszt 2099pln netto

Home Manager koszt 9000pln

Room manager koszt 1700pln

Zdalny dostęp

TAK

TAK

W przypadku chęci zarządzania zdalnego trzeba dokupić dodatkowy moduł za ok 3000pln

Możliwość  formułowania logicznych scen zaawansowanych wielokrotnie warunkowanych

TAK

NIE

System pokonuje jedynie proste sceny np. świetlne

możliwość zainstalowania w istniejącej już instalacji elektrycznej

tak

tak

skomplikowana instalacja z użyciem dodatkowego oprogramowania i sprzętu

NIE

Tak

geolokalizacja

tak

nie

Zarządzanie prawami użytkowników

tak

bd

Możliwość sterowania

HC2 może sterować 260 urządzeniami, wszystkimi można sterowac z jednego interfejsu np. na Tel komórkowym

Ograniczone wg. Zrodła sterowania Piloty 2,12 urządzeń, lub panele lcd

Ostatnio edytowane 12.04.2012 przez Michał Choromański. Powód: ramka
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
NEO

Dobrze że panstwo piszecie" że otwiera system na sprzęty np RTV" to otwieranie zaczyna sie od 900 zł /sg b/ a coś świeższego z uk 1100 zł ,zawsze odpalając hc zastanawiam się czemu z poziomu hc nie można sterować IREDem z kodami  5 lub 6 w zakładce interfejsu pilot najlepiej uczący się który by można powiązać ze scenami w tej chwili włączenie tv np po otwarciu drzwi do sklepu trzeba realizować/ podkreślam tanio/ za pomocą switcha,chyba że macie lepszy pomysł to mi podpowiedzcie .Przesyłam adres do w mojej ocenie ciekawej strony której urządzenie może by można  adaptować do hc http://www.ia.agh.edu.pl/lab_biocyb/wojtek/pr-pilot.html rozmawiałem z tym gościem to ustrojstwo kosztuje ok 100zł

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Maciej Turski

Tekst napisałem do umieszczenia na Wykopie, ale może i tutaj kogoś zainteresuje:

 

Dlaczego nie oferujemy Fibaro?

Za ten tekst polecą na mnie gromy z jasnego nieba i kancelarie adwokackie.

Pod wpływem ostatniego, bardzo popularnego znaleziska w tematyce #inteligentnydom #smarthome rzuciłem wszystko i musiałem coś naskrobać #tworczoscwlasna. Wołam też zainteresowanych #budownictwo #fibaro #elektryka #elektronikadiy

Fibaro w Polsce ma bardzo silną pozycję wśród systemów inteligentnego domu. Przyczyniają się do tego: rewelacyjny marketing, atrakcyjne wzornictwo i bardzo duża dostępność. Powoduje to, że często musieliśmy się zmierzać z tytułowym pytaniem zadawanym przez (potencjalnych) klientów i partnerów. Do dziś. Być może ten artykuł będzie jak kij włożony w mrowisko, ale trudno – niech się dzieje! Oto 10 powodów, dla których nie oferujemy naszym klientom instalacji automatyki opartej na Fibaro:

1. Bo to system bezprzewodowy
Czyli podstawa podstaw – niestety. Komunikacja bezprzewodowa pomiędzy urządzeniami nie jest niezawodna. Zdarzają się zagubione pakiety, w konsekwencji czego mamy problem z najbardziej podstawowymi funkcjami w domu, jak obsługa oświetlenia czy rolet. Mimo, że urządzenia pracują w strukturze „mesh”, to im więcej urządzeń (a więc i wzmacniaczy) w systemie, tym gorzej. Przy pewnej skali komunikacja siada pod własnym ciężarem.

Ponadto skazujemy klienta na regularne wymienianie baterii w urządzeniach. Według producenta – 2-3 lata. W praktyce może to być zdecydowanie częściej. Przy kilkudziesięciu urządzeniach w domu wymieniać gdzieś baterię będziemy musieli praktycznie co tydzień. 

Ale czy rozwiązaniom bezprzewodowym mówimy absolutnie NIE? No, nie do końca. Świetnie sprawdzają się, jako uzupełnienie instalacji przewodowej. W przypadkach, gdy nie przewidzieliśmy pojedynczych przewodów do jakichś funkcji, zmienił się sposób wykorzystania pomieszczenia, lub po prostu chcemy mieć włącznik na szklanej ścianie lub ruchomym łóżku.

2. Bo to system przewodowy
Oczywiście komunikacja pomiędzy modułami odbywa się drogą bezprzewodową, ale w wielu przypadkach bez okablowania ani rusz. Centralka musi mieć zasilanie i sieć komputerową (najlepiej w centralnej części domu). W odrobinę większych instalacjach należy przewidzieć kilka centralek działających, jako punkty centralne wzmacniaczy – każda musi być w rozsądnym miejscu, każda musi mieć podłączenie do LAN.

Moduły dopuszkowe do sterowania oświetleniem najczęściej są instalowane w puszkach pod włącznikami. Możemy pominąć nawet fakt, że najczęściej w domach i mieszkaniach mamy płytkie puszki i moduły się tam po prostu nie mieszczą. Bardziej kłopotliwe jest to, że w polskich instalacjach elektrycznych do włączników doprowadza się tylko fazę (bez przewodu neutralnego) a to powoduje, że nie będą nam działały moduły przekaźnikowe, a jedynie ściemniacze. Sama idea ściemniaczy jest dobra, ale gdy źródłami światła są LEDy albo świetlówki kompaktowe, to w 90% przypadków nie będzie to działało tak, jak powinno: minimalne żarzenie przy wyłączeniu obwodu, migotanie, buczenie zasilacza, to najczęściej spotykane przez nas problemy.

Oczywiście bez doprowadzenia przewodu zasilającego nie mamy co liczyć na sterowanie na przykład roletą. I tu dochodzimy do kolejnego punktu.

3. Bo nie wymaga projektu
Jest to hasło napędowe wszystkich systemów bezprzewodowych. Kupujesz mieszkanie od dewelopera, albo wykańczasz dom? Masz tyle kłopotów na głowie, odpuść sobie planowanie i myślenie nad instalacją elektryczną – wszystko zrobisz bezprzewodowo! I to jest błąd, bo bez kabla do rolet, ekranu projekcyjnego lub okien połaciowych ani rusz. Bez sensownie zaplanowanej sieci komputerowej (centralki jako wzmacniacze!) również nie zajedziemy daleko. Właściwie wszystkie elementy automatyki w domu (poza energooszczędnymi czujnikami) wymagają zasilania, które trzeba przewidzieć.
Trafiają do nas klienci, którzy dali się na tą sztuczkę nabrać, wykończyli i umeblowani dom i dopiero zaczynają rozglądać się za systemem inteligentnym. Jedyne, co można w takich warunkach osiągnąć, to jeden wielki kompromis. My tak pracować nie chcemy. Omawiamy potrzeby i wizję klienta na dom (na elektrykę, alarm, automatykę) najpóźniej w stanie surowym zamkniętym budynku, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad ostatecznym rezultatem i możemy spełnić oczekiwania inwestora. 

4. Bo wymaga projektu
A więc, czy nie da się zaprojektować systemu bezprzewodowego? Oczywiście, że się da! My projektujemy instalację elektryczną pod system przewodowy, ale równie dobrze może się to udać pod system bezprzewodowy. Trzeba jednak – tak samo jak w przypadku systemów przewodowych – przewidzieć na etapie stanu surowego zamkniętego budynku. Kiedy jednak możemy projektować system od podstaw z pełną swobodą: przewodowy albo bezprzewodowy – to dlaczego decydować się na system bezprzewodowy, który jest bardziej zawodny i droższy?

5. Bo jest za drogie
Zaraz, zaraz… co takiego? Przecież bezprzewodówka Fibaro jest jednym z najtańszych rozwiązań na rynku! No, nie do końca. Prosty przykład: pod każdym włącznikiem musimy przewidzieć osobne urządzenie sterujące, np. Fibaro Switch. Cena katalogowa – 299 zł. Mimo posiadania dwóch przekaźników, najczęściej przygotowane wcześniej okablowanie ogranicza nas do wykorzystania tylko jednego. W wielu wariantach koszt sterowania jednym obwodem to katalogowo 300 zł (w szczególnych przypadkach 150 zł). Decydując się na instalację przewodową, montujemy w rozdzielnicy na przykład moduł 16 przekaźnikowy (albo nawet 24 przekaźnikowy!), który, choć jednostkowo droższy, per punkt jest zdecydowanie tańszy. Nawet moduły (uznawanego za ekstremalnie drogi) systemu KNX kształtują się w cenie 80-100 zł za kanał. To 2-3 razy taniej, niż Fibaro!

Inny przykład? Bezprzewodowy kontaktron (czujnik otwarcia drzwi/okna) Fibaro kosztuje 200 zł. Kontaktron do systemu alarmowego kosztuje 10 zł. Mając w domu 20 okien za Fibaro zapłacimy 4000 zł. Za kontaktrony przewodowe 1400 zł (200 zł za kontaktrony, 500 zł za ekspandery wejść oraz 700 zł za bramkę między systemem alarmowym a automatyką budynku). Analogiczna sytuacja jest z czujnikami ruchu, pożaru, zalania - a bramkę między systemem alarmowym a automatyką na całą instalację kupujemy tylko raz! Przykłady można mnożyć. 

6. Bo jest za tanie
Nie mniej przekaz medialny jest następujący: kup sobie inteligentny dom za 2 tysiące złotych. W rezultacie zostajemy z pudełkiem, w którym znajduje się centralka, jedna czujka ruchu i jedno sterowanie gniazdkiem. Kupujemy za dwa tysiące złotych bardzo drogą zabawkę o użyteczności bliskiej zeru. Jednocześnie klient widząc wielokrotnie takie ceny dziwi się, że nasze systemy automatyki dla domów kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Muszą tyle kosztować, bo sama instalacja elektryczna z teletechniką dla przeciętnej wielkości domu kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a dobrze zaprojektowany i rozbudowany system alarmowy drugie tyle. „Nieinteligentne” sterowniki ogrzewania podłogowego dla całego domu to koszt kilku tysięcy złotych, podobnie jak sterowniki napędów rolet. Zatem cenę inteligentnego domu należy zawsze porównywać z ceną instalacji o podobnej skali, ale bez „inteligencji”. Wtedy okazuje się, że koszt instalacji inteligentnej jest wyższy od klasycznej o raptem kilkanaście procent.

7. Bo to system zbyt prosty
Kolejnym hasłem, na fali której Fibaro się promuje jest „zrób to sam!”. Sama koncepcja – super! Duch DIY w narodzie wciąż silny. Montaż urządzeń (montaż? czasem jest to po prostu wyjęcie z pudełka, włożenie baterii i kliknięcie jednego przycisku) jest łatwy. Wykonanie podstawowych funkcji asocjacyjnych (takiego terminu używa Fibaro na zgranie ze sobą np. włącznika z przekaźnikiem załączającym lampę) również nie nastręcza problemów. Instrukcje, filmiki i telefoniczne wsparcie techniczne pomoże w trudniejszych momentach. Choć równie dobrze samodzielny inwestor mógłby oprzeć się na zdecydowanie tańszych modułach RaspberryPi lub Arduino. W każdym razie - my nie jesteśmy tu potrzebni.

Wydaje się, że to czysto pozytywna cecha. Gdyby nie jeden drobiazg. Po wykonaniu samodzielnie jednej instalacji w swoim mieszkaniu można poczuć się bardzo mocnym (EH PANOWIE CORAZ WIĘCEJ AMATORÓW SIĘ PCHA DO ZABAWY HEHE MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY… #pdk). Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy oferujące realizację inteligentnych domów na systemie Fibaro, często z poziomem wiedzy i doświadczenia bliskim zeru. Podpierając się materiałami firmowymi producenta i elegancką stroną można łatwo zrobić dobre wrażenie. Tym bardziej, że wysokie marże na sprzęcie umożliwiają realizację systemu „bez kosztów robocizny”. Bardzo zróżnicowany poziom jakości usług psuje rynek i zniechęca do korzystania z automatyki domowej w ogóle.

8. Bo to system zbyt skomplikowany
No to teraz już wywołałem konkretną konsternację. Za łatwy, czy zbyt skomplikowany? Proste funkcje asocjacji (przypisania wejść do wyjść czy scen) są banalne w realizacji. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy czegoś więcej. Bo – tu należy oddać honory – system Fibaro potrafi znacznie więcej. Bardziej zaawansowane funkcje realizuje się przy pomocy języka skryptowego opracowanego na bazie LUA. Jest to programowanie „pełną gębą”, do którego jak znalazł będzie wykopowy programista za 15k. Kogo stać na etat takiego programisty? W praktyce jest dosłownie kilka osób w Polsce, które naprawdę dobrze znają się na tym języku skryptowym Fibaro. Nie byłoby w tym tak dużego problemu, gdyby nie fakt, że właśnie w ten sposób należy łatać problemy komunikacyjne między modułami. Mówiąc krótko – da się ustabilizować nieco prace bezprzewodówki Fibaro, ale jest to wyjątkowa gimnastyka.

9. Bo to system daleki od dopracowania
Wystarczy odrobinę zagłębić się w odmęty Internetu: fora i blogi by dowiedzieć się, że to system, który trawią kłopoty wieku niemowlęcego. Urywanie komunikacji w sieci mesh, niestabilność i brak powtarzalności czujników, moduły tak małe, że podatne na zapłon i wywołanie pożaru to tylko kilka z powtarzających się opinii w Internecie. Dla nas to zbyt wiele, by podpisywać się pod tymi produktami.

10. Bo dopalacze
No dobra, ten punkt pomińmy. Niech stanie na dziewięciu argumentach. Nie mi oceniać, czy Fibaro urosło na pieniądzach „Króla dopalaczy”, i czy były to działania etyczne, czy nie. Każdy niech oceni sam.

Na koniec:
Dlaczego w ogóle mam prawo wypowiadać się o Fibaro? Od czterech lat instaluję systemy automatyki w polskich domach i mieszkaniach. Zrealizowałem dotychczas czterdzieści projektów automatyki. Mam stabilną pozycję na rynku, wzmocnioną kilkudziesięcioma artykułami w pismach branżowych, wydaną książką i członkostwem w KNX Polska. Wśród moich realizacji dwie były właśnie na bazie Fibaro. I o dwa za dużo. Mierzyłem się z problemami opisanymi powyżej i znam je z praktyki. Wielu kolegów z branży również potwierdziło moje słowa. Mimo to zwracam uwagę, że jest to moja prywatna, subiektywna lista uwag. Dla wielu osób cechy, które opisałem jako wady mogą być zaletami. Inni mogą po prostu moich argumentów nie przyjąć – zachęcam każdego do wypracowania własnego zdania.

I trochę autopromocji (myślę, że sobie zasłużyłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ):
Chciałbyś niezawodny, profesjonalny system inteligentnego domu, który naprawdę oszczędza Twoje pieniądze i czas? Napisz na office@futunext.com

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej wizji inteligentnych domów i jednocześnie stać się posiadaczem jedynej książki na świecie, która ma dedykacje Mirko? Możesz ją kupić na Allegro:
http://allegro.pl/10-mitow-inteligentnych-domow-m-turski-i6828417773.html

Chciałbyś samodzielnie zaprojektować nowoczesną instalację elektryczną w swoim domu? Zapisz się na bezpłatny poradnik www.smarthomeready.pl/poradnik

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl