Czy warto robić doktorat? - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroenergetycy Czy warto robić doktorat?
REKLAMA
REKLAMA

Czy warto robić doktorat?

Brak awataru
august

Jak myślicie, czy dobrą decyzją jest kontynuowanie nauki i otwarcia przewodu doktorskiego?

Jak to jest w waszych firmach, tzn. jak na tytuł dr inż. zaopatrują się pracodawcy? Czy są może jakieś różnice w postrzeganiu tego wykształcenia w różnych branżach w zakresie elektrotechniki?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Adam Rychlewski

Moim zdaniem, jeżeli nie chcesz pracować na uczelni to nie warto. Lepiej ten czas poświęcić na kursy i uprawnienia.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Karol Lewandowski

august, nie ma sensu sie doktoryzować, jeśli nie masz doświadczenia (chyba że zamierzasz zostać na uczelni). Tak jak napisał Adam lepiej zainwestować w jakieś kursy, a jeśli już robić doktorat to pracując w firmie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
august

@Adam: nie chce zostawać na uczelni, myslałem o tym bardziej w kontekście większych możliwości na rynku pracy, oczywiście doświadczenie jest ważne, tylko czy wszystkiego można nauczyć się w pracy?

@Karol: no tak, tylko podejrzewam, że niewiele jest takich firm, które wysyłają cie na studia i to jeszcze doktoranckie!

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Mój profesor mawiał, że doktoraty robią albo geniusze, którzy chcą robić karierę naukową albo idioci, którzy nie mogą znaleźć pracy, idealne miejsce na przeczekanie trudnych czasów to uczelnia.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

Doktorat lokalnie utrudnia w znalezieniu "zwykłej" pracy, a przyczyn tego zjawiska jest wiele. Początki chyba mają miejsce w niezrozumieniu idei doktoratu, braku świadomości społecznej, itd., a kończy się chyba na ustawodawstwie. Ustawowo doktorat jest stopniem naukowym, a nie zawodowym. Stąd np. sam doktorat z elektrotechniki nie daje możliwości uzyskania uprawnień budowlanych w zakresie instalacji elektrycznych bez ograniczeń. Próbując odpowiedzieć na trudne pytanie "augusta": czy warto / czy nie warto jest się doktoryzować? Myślę, że kluczem do odpowiedzi może być przedmiot badań. Jeśli przedmiotem badań ma być rzeczywisty obiekt (np. rozwiązanie problemu w firmie) to jak najbardziej warto, jeśli nie to dobrze jest poważnie przemyśleć tę decyzję. Doktorat nie musi być kolejnym papierkiem - jakość doktoratu w głównej mierze zależy od nas samych i promotora.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Unnskyld L
august
 

@Adam: nie chce zostawać na uczelni, myslałem o tym bardziej w kontekście większych możliwości na rynku pracy, oczywiście doświadczenie jest ważne, tylko czy wszystkiego można nauczyć się w pracy?

No chyba raczej doswiadczenia nie zdobedziesz na uczelni. Raczej wszystkiego dopiero zaczniesz sie uczyc w pracy. Po studiach w zasadzie niewiele wiesz w sensie praktycznym.

Doktorat no coz, fajnie miec jesli chce sie pracowac w osrodkach naukowo- badawczych czy rozwojowych. Poza nimi bedzie on tylko utrudnial ci zycie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Łukasz Fritzkowski

Moim zdaniem prawie każdy z Was, choć wypowiedzi są różne, ma rację.

Po pierwsze należałoby rozróżnić, czy chcemy robić doktorat zaocznie czy dziennie. Uważam, że jeśli zaocznie, to tylko w tematyce ściśle związanej z naszą pracą zawodową. Inaczej nie ma szans na solidne wgłębienie się w zagadnienie (głównie ze względu na ograniczony czas), a tego wymaga doktorat.

Robiąc doktorat dziennie możemy wybrać zagadnienie, które nas interesuje (o ile zgodzi się na nie nasz opiekun naukowy). Zachęcam jednak do wybierania tematyki praktycznej, po której łatwo można znaleźć pracę w przedsiębiorstwach, przemyśle itp. Chyba, że jesteśmy wybitni i planujemy zostać na uczelni, wtedy praca może być bardziej teoretyczna.

Przestrzegam też przed rozpoczynaniem studiów doktoranckich osoby, które czują awersję do matematyki lub nie poruszają się po zagadnieniach matematyki wyższej dość swobodnie. Trudno sobie wyobrazić techniczne studia doktoranckie bez obliczeń i to nie tylko analitycznych, ale i numerycznych, czy też bez symulacji komputerowych.

Na koniec chciałbym rozróżnić rozpoczęcie studiów doktoranckich i otwarcie przewodu doktorskiego. Dzisiaj w Polsce studia doktoranckie możemy rozpocząć gdy spełnimy kilka warunków: mamy wysoką średnią ocen ze studiów magisterskich, znajdziemy opiekuna naukowego, który podejmie się współpracy z nami w dziedzinie, nad którą chcemy pracować na studiach III stopnia. Natomiast aby otworzyć przewód doktorski, musimy mieć dorobek naukowy (publikacje, wygłoszone referaty na konferencjach), związany z jego tematyką. No chyba, że dorobek ten osiągniemy podczas studiów II stopnia i możemy prawie od razu po rozpoczęciu studiów doktoranckich otwierać przewód. W praktyce w pierwszych latach doktoratu pracujemy na dorobek naukowy, a pod koniec otwieramy przewód, piszemy rozprawę i się bronimy. Opiekun naukowy ze studiów doktoranckich nie zawsze musi być naszym promotorem, choć przeważnie już nim zostaje. Możliwe jest obranie innego promotora.

Wracając do pytania głównego. Warto robić doktorat, jeśli mamy zacięcie naukowe (najczęściej do skomplikowanych obliczeń i symulacji). Możemy wtedy pozostać na uczelni, pracować w jednostkach rozwojowo-badawczych dużych firm, gdzie doktorat może być  pożądany. Inaczej chyba nie warto.

Ostatnio edytowane 22.07.2011 przez Łukasz Fritzkowski. Powód: błąd literowy
cytuj zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl