Witam.
Pomiar rezystancji izolacji uzwojeń transformatorów wykonujemy induktorem o napięciu 2500V.
Przed przystąpieniem do pomiarów transformator należy wyłączyć spod napięcia i odłączyć wszystkie zaciski uzwojeń od sieci. Oczyścić izolatory z brudu i osuszyć. Zmierzyć temperaturę uzwojeń przez pomiar temperatury oleju. Na czas pomiaru kadź uziemić.
Pomiary rezystancji izolacji uzwojeń transformatora (zgodnie z normą PN-E-04700:1998/Az1:2000 Urządzenia i układy elektryczne w obiektach elektroenergetycznych -- Wytyczne przeprowadzania pomontażowych badań odbiorczych), należy wykonywać dla następującej kombinacji połączeń:
- uzwojenie GN – uziemiona kadź połączona z uzwojeniem DN,
- uzwojenie DN – uziemiona kadź połączona z uzwojeniem GN,
- uzwojenie GN – uzwojenie DN.
gdzie:
GN - górne napięcie,
DN - dolne napięcie.
Wartość rezystancji izolacji uzwojeń odczytujemy po 15 s - R15 i po 60 s.- R60.
Współczynnik absorpcji:: KA = R60/R15.
Wartość KA nie powinna być mniejsza niż:
- 1,15 dla transformatorów III grupy, - o mocy 1,6 MVA i mniejszej,
- 1,2 dla rezystancji uzwojeń w stosunku do ziemi i 1,4 dla rezystancji pomiędzy uzwojeniami dla transformatorów II grupy, o mocy większej od 1,6 MVA a nie należących do grupy I,
- 1,3 dla rezystancji uzwojeń w stosunku do ziemi i 2,0 dla rezystancji pomiędzy uzwojeniami dla transformatorów I grupy, o napięciu znamionowym 220 kV i mocy 100 MVA i większej.
Po zakończeniu każdego pomiaru transformator należy rozładować w czasie nie krótszym niż czas trwania pomiaru poprzez rezystancję 1 kΩ.
Ocena wyników pomiarów.
Wymagane wartości rezystancji izolacji wynoszą:
a) dla transformatorów olejowych o mocy do 315 kVA:
- o napięciu znamionowym do 10 kV - 70 MΩ,
- o napięciu znamionowym powyżej 10 kV - 100 MΩ
b) dla transformatorów olejowych o mocy od 315 kVA do 1,6 MVA:
- o napięciu znamionowym do 10 kV - 35 MΩ,
- o napięciu znamionowym powyżej 10 kV - 50 MΩ,
c) dla transformatorów suchych w temp. 20oC przy wilgotności wzgl. 65 %:
- o napięciu znamionowym do 10 kV - 15 MΩ,
- o napięciu znamionowym powyżej 10 kV - 25 MΩ.
Rezystancje zmierzone w innych temperaturach niż u wytwórcy, ale zawartych w przedziale od 5 do 35 oC, należy przeliczyć według zasady: obniżenie temperatury o 15 oC. spowoduje dwukrotny wzrost rezystancji, a podwyższenie temperatury o 5 oC. spowoduje dwukrotne zmniejszenie rezystancji izolacji.
Dla pomontażowych badań odbiorczych rezystancja izolacji uzwojeń transformatora olejowego o mocy mniejszej niż 1,6 MVA zmierzona po 60 s od chwili przyłożenia napięcia nie powinna być mniejsza niż 70% wartości zmierzonej w wytwórni przy temperaturze oleju 20 oC.
Sprawdzenie stanu izolacji uzwojeń i oleju transformatorowego.
Okresowe badanie stanu izolacji oraz stanu oleju transformatorowego (badanie napięcia przebicia oleju) pozwala uzyskać bieżącą informację o procesie starzenia i wchłaniania wilgoci, wskazujące często na konieczność renowacji oleju i eksploatacyjnego suszenia uzwojeń. Doświadczenia eksploatacyjne pozwoliły na ustalenie granicznych dopuszczalnych wartości wskaźników izolacji, w zależności od mocy i napięć znamionowych transformatorów.