otórz napiecie przemienne łatwo przetransformowac na wyższe bądź niższe, turbiny w Elektrowniach (takich typowych w Polsce, prądnice synchroniczne) wytwarzaja napięcie przemienne 3 kV (3000V) przemienne znaczy o wykresie sinusoidalnym, a jak wyglada sinusoida zapewne kazdy wie. Wyobraź sobie ze 50Hz to czestotliwość, czyli ile razy na sekunde wartość napiecia raz jest minusie a raz na plusie tak jak wyglada sinusoida możesz to sprawdzić na oscyloskopie. otórz przesyłajac energię elektryczna duzych mocy , a moc to nic innego jak P=U*I*wsp. mocy.
Wyobraś sobie ze chcesz przesłac moc rzedu kilku M Watów i albo zwiekszysz napięcie albo prąd. W przypadku zwiekszenia napięcia musisz zadbac o izolacje np co widać na liniach wysokiego napiecia duze odstępy miedzy przewodami. W przypadku prądu musielibysmy zwiekszyć przekrój przewodu co było by zbyt kosztowne miedź czy też aluminium są stosunkowo drogie. Stad tez transformujemy napiecie na wyższe , przesyłamy i jest.
Większość urządzeń w domu jest na prąd przemienny, silniki spręzarki w lodówkach itp.
no i wychodzi ze skoro elektrownia juz sama w sobie produkuje prąd przemienny i wiekszość urządzeń jest produkowanych na prąd przemienny a prostownik to bardzo proste urządzonko to lepiej obstawać przy prądzie przemiennym.
W przypadku gdybysmy mieli prąd stały musielibyśmy do niektórych urzadzen stosować falowniki co czesto przekraczało by koszt urządzenia które miało by byc zasilane .