Reinstalacja XP - Komputery, sprzęt komputerowy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Reinstalacja XP

Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Mój stary PC, który jednak chciałbym użytkować, ma już tak zbałaganiony HDD, tak połatany a jednoczśnie pofragmentowany i zepchniety na koniec dysku system, że pora chyba na sformatowanie dysku i ponowną instalację systemu operacyjnego. Mam swoje (kupione legalnie) CD z systemem XP. Co po kolei powinienem zrobić żebym nie został ze starym PC ale dla odmiany nie działającym zupełnie i bez zapisanych na dysku danych lub programów? Starczy mi przez Święta czasu na to zadanie?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Proszę sprawdzić konfigurację dysków czy w komputerze jest kilka partycji czy tylko jedna. To dość istotne aby nie utracić danych. Dobrze jest gdy jest kilka partycji, wtedy formatuje się tylko systemową ( z reguły jest to c:\ ).

Wszystkie istotne dane zapisane na dysku C: ( włącznie z zawartością pulpitu, katalogu moje dokumenty, moje obrazy itd) należy skopiować na inną partycję lub najbezpieczniej na zewnętrzny dysk aby przypadkowo nie sformatować pozostałych dysków czy partycji.

Cały profil użytkownika z WP znajduje się w katalogu c:\documents and settings\[nazwa usera]

tam zapisane są takie dane jak: zapisane pliki programów - większości, zawartość pulpitu w katalogu pulpit, ulubione (może być też nazwane favorites) zawiera kontakty programu outlook express (jeśli używany) , w pozostałych katalogach znajdować się mogą dane użytkownika, linki i zakładki przeglądarek internetowych w zależności jakich programów się używa.

Skopiowanie programów nie jest możliwe ponieważ trzeba bedzie je ponownie zainstalować. Takie programy odwołują siędo wpisów do rejestru, któy podczas formatu zostanie usunięty i konieczna będzie ponowna instalacja wszystkich programów aby wpisy te  ponownie powstały.

Jeśli dane prywatne są już zabezpieczone trzeba wykonać format dysku C: który robi się podczas instalacji nowego systemu.

Po skopiowaniu danych wkładamy płytkę z Windowsem do napędu i restartujemy komputer. teraz są 2 opcje:

  1. system wymaga użycia dyskietki startowej 
  2. możliwa jest zmiana kolejności napędów ładowania (bootowania) systemu w biosie.

Instalacja jest banalnie prosta wystarczy czytać komunikaty wyświetlające się na ekranie.

Gdy system zacznie "mielić" płytkę wyskakuje informacja aby uruchomić system z dysku cd/dvd wciśnij dowolny klawisz na to mamy 5 sekund pozostałe czynności nie mają ograniczenia czasowego.

Podczas instalacji mamy możliwość sformatowania  dysku systemowego i to trzeba wykonać ale przez opcję szybkie formatowanie aby nie przedłużać procesu (pełne formatowanie trwa odpowiednio dłużej w zależności od wielkości dysku. Szybkie formatowanie polega na wyczyszczeniu tylko tablicy FAT ale to mało istotne w tym momencie.

Formatujemy tylko partycję lub dysk na którym poprzednio był instalowany system.

Postępując zgodnie z instrukcjami na ekranie nie ma szans na zepsucie tego.

Pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Chris krajczyk

Do tej wyczerpującej istrukcji należy tylko dodać to, iż należy po instalacji xp załadować wszystkie potrzebne sterownik(płyta,karta dżwiękowa,video itp) .

Pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Cóż, święta minęły razem z wolnym czasem ale to nie szkodzi. Dziękuję za wskazówki.

Ignorantem całkowitym nie jestem - przeżyłem w firmie już ze trzy wymiany pecetów i ze dwie zmiany systemu operacyjnego, co każdorazowo wymagało starannego przejrzenia różnych zakamarków peceta gdzie się upychało jakieś pliki. Gorzej było gdy gdzieś tam coś się zapisało - przypadkiem. I tak zawsze była to trauma bo przecież wszystkie personalizacje diabli brali, a pracując jakieś trzy lata na pececie człowiek coś tam sobie poustawiał...

HDD mam spartycjonowany - po poprzednim porządkowaniu przez fachowca. Utrata zainstalowanych programów jest oczywista - kiedyś żeby w ogóle wiedzieć co miałem zainstalowane powyciągałem skróty na pulpit i zrobiłem "print screen" :-). Utrata sterowników jest pewnym zaskoczeniem - chyba nie tych urządzeń które są aktualnie włączone w płytę główną? Karta sieciowa/ graficzna, DVD,  -  klawiatura? Nie rozpozna mi ich system gdy się uruchomi?

A co z aktualizacjami sytemu? Przecież Windows Update natychmiast będzie chciał ściągać uaktualnienia a pecet goły - ani firewall'a ani antywirusa... Zainstalować to z pendriva zanim włączę się do sieci? Też nie będzie aktualne bo bazy danych antywirusów właściwie codziennie są aktualizowane.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Sterowniki oczywiście "polecą" są to programowe instrukcje w jaki sposób system operacyjny ma korzystać z urządzeń typu karty sieciowe itd.

Jeśli mówimy tu o Viście to system ten ma większość sterowników podstawowych już zintegrowanych i nie ma potrzeby ich szukania (chyba, że chodzi o ich aktualizację).

W XP jak dobrze pamiętam było różnie. Z reguły wyskakiwał monit o znalezieniu nowego sprzętu, wskazywało się "automatycznie szukaj sterownika" i albo próbowało się znaleźć je na płycie Windowsa, na dysku, lub na płytkach dostarczonych ze sprzętem.

Podsumowując sterowniki to instrukcje dla Windowsa i trzeba je niestety dogrywać.

Sprawa aktualizacji wygląda tak, że są doinstalowywane do systemu i często podmieniają stare wersje plików na nowe. Instalacja nowego OS ze starej płyty niestety wgra oryginalne wersje plików i wszystkie aktualizacje będzie trzeba ściągnąć na nowo.

Firewall i antyvirus. - według mnie podłączenie komputera do sieci nie spowoduje złapania wirusów. przeglądając zaufane strony - znajome nie złapie się raczej niczego. Osobiście po"formacie" instaluję antywirusa po około 2-3 tygodniach z czystego lenistwa i muszę przyznać że jeszcze niczego nei złapałem - tego proszę się nie obawiać.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Dziękuję - już rozumiem więcej. No to teraz muszę znaleźć czas i reanimować starego peceta żeby dokończył żywota jako maszyna do pisania...

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Chris krajczyk

 Niekoniecznie przy małych modyfikacjach sprzętowych i programowych może jeszcze długo służyć nie tylko jako  maszyna do pisania ale i jako graficzny czy multimedialny pcet. Wystarczy dograć parę programów i  działać Polecam program Photo filtr studio jest darmowy a można wiele rzeczy fantastycznych zrobić np ze zdjęciami.Polecam nasz  portal -  grupa- grafika ,animacja.

odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl