Konfiguracja sieci Ethernet w oparciu o pakiet MOXA MXstudio - ETHERNET - ELMARK AUTOMATYKA - ZARZĄDZANIE SIECIĄ - MOXA - SIEĆ ETHERNETOWA - KONFIGURACJA SIECI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Konfiguracja sieci Ethernet w oparciu o pakiet MOXA MXstudio
drukuj stronę
poleć znajomemu

Konfiguracja sieci Ethernet w oparciu o pakiet MOXA MXstudio

fot. Elmark Automatyka

Trudno wyobrazić sobie obecnie zarządzanie siecią złożoną z kilkuset aktywnych urządzeń bez programu nadzorującego infrastrukturę. Monitorowanie i analiza stanu pracy sieci to podstawowe zadania osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury. Oprogramowanie klasy NMS firmy Moxa umożliwia szybkie i proste konfigurowanie urządzeń wspierających protokół SNMP (nie tylko firmy Moxa), a także monitorowanie ich parametrów i pracy.

MXStudio to pakiet kilku programów umożliwiających sprawną konfigurację i wizualizację urządzeń ethernetowych, tworzących sieć. Pozwala to skrócić czas przygotowania urządzeń do pracy, konfigurację poszczególnych parametrów lub tworzenia topologii i sczytywanie komunikatów pochodzących od poszczególnych urządzeń. Dzięki wizualizacji topologii sieci możliwe jest szybkie znalezienie ewentualnego problemu i jego rozwiązanie.

Pakiet MxStudio składa się z trzech głównych aplikacji: MxConfig, N-Snap i MxView. Wszystkie trzy są darmowe. MxConfig oraz N-Snap nie mają żadnych ograniczeń, natomiast oprogramowanie MxView w wersji bezpłatnej zostało ograniczone do obsługi 20 węzłów w sieci.

MxCONFIG

MxConfig jest aplikacją umożliwiającą wyszukiwanie urządzeń sieciowych oraz ich podstawową konfigurację. Dzięki funkcji konfiguracji grupowej możliwe jest np. nadawanie różnych adresów IP wszystkim urządzeniom sieciowym. Zamiast konfigurować każde urządzenie osobno można skonfigurować jednocześnie wszystkie switche i nadać im indywidualne adresy IP. Wyobraźmy sobie sytuację, w której konieczne jest skonfigurowanie 100 switchy (nadanie im różnych adresów IP i ustawienie ich do pracy w topologii redundantnego pierścienia).

Zamiast łączyć się z każdym urządzeniem osobno (poprzez połączenie konsolowe bądź przeglądarkę www) można wykorzystać funkcję konfiguracji grupowej programu MxConfig dla wszystkich urządzeń jednocześnie. Tym sposobem każdy switch otrzyma własny (indywidualny) adres IP, a odpowiednie porty na urządzeniach będą skonfigurowane do pracy w topologii pierścienia (Turbo Ring). Cała operacja zajmie najwyżej kilkanaście minut. Oznacza to znaczne przyspieszenie i uproszczenie procesu konfiguracji. W taki sposób bardzo łatwo przejść przez proces przygotowania do uruchomienia sieci ethernetowej.

Zrzut ekranu z aplikacji MxConfig umożliwiającej m.in. przeprowadzenie konfiguracji na wielu urządzeniach ethernetowych jednocześnie (tzw. konfiguracja grupowa), fot. Elmark Automatyka

Zrzut ekranu z aplikacji MxConfig umożliwiającej m.in. przeprowadzenie konfiguracji na wielu urządzeniach ethernetowych jednocześnie (tzw. konfiguracja grupowa)


N-SNAP

N-Snap to aplikacja umożliwiająca zarządzanie poszczególnymi konfiguracjami różnych urządzeń tworzących sieć. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie, jakie zmiany zaszły w konfiguracji sieci od wykonania ostatniego obrazu (tzw. snapshot). Dzięki temu można łatwo wrócić do poprzedniej (lub dowolnej innej) konfiguracji i wycofać wprowadzone zmiany. Możliwe jest również porównanie wszystkich parametrów konfiguracyjnych (np. VLAN-ów przypisanych do poszczególnych portów). Program wskaże również, jakie zmiany zaszły w tzw. tabelach przełączających (forwarding table), co znacznie ułatwia diagnozowanie problemów występujących w ruchu sieciowym.

Zrzut ekranu z programu N-Snap – podgląd konfiguracji urządzenia (tu: obecnej i wykonanej dzień wcześniej)

Zrzut ekranu z programu N-Snap – podgląd konfiguracji urządzenia (tu: obecnej i wykonanej dzień wcześniej)


MxVIEW

Ostatnią i jednocześnie największą aplikacją jest MxView – narzędzie do zarządzania i wizualizacji sieci (Network Management Software). Oprogramowanie może być używane nie tylko z produktami firmy Moxa, ale każdym urządzeniem obsługującym otwarty protokół SNMP. Jest to aplikacja typu klient-serwer, tak więc może z niej korzystać wielu użytkowników jednocześnie.

Dzięki różnym poziomom dostępu możliwe jest np. zakładanie kont użytkownikom, którzy będą mieli dostęp jedynie do podglądu i odczytu komunikatów. Nie będą mogli zmieniać żadnych parametrów, ale będą mogli odczytywać i filtrować wszystkie komunikaty. Wizualizacja topologii sieci również będzie widoczna, ale nie będzie można wprowadzać w niej zmian. Z kolei konto administratora zapewnia nieograniczony dostęp tak do podglądu, jak i do modyfikacji wszystkich parametrów.

Poza zwizualizowaniem całej sieci, MxView umożliwia też podgląd wszystkich komunikatów napływających z poszczególnych urządzeń. Wykorzystywany jest w tym celu protokół SNMP (tzw. trapy) i standard Syslog. Co istotne, aplikacja ma własny wbudowany serwer Syslog i może obsługiwać wszystkie urządzenia kompatybilne z tym standardem. W programie można wykorzystać zaawansowane filtrowanie komunikatów według czasu, ważności komunikatu czy adresu IP, z którego napłynęła informacja. Wszelkie zmiany w topologii sieci (np. wypięcie jednego urządzenia) są natychmiast rejestrowane oraz zwizualizowane. Bardzo łatwo więc zdiagnozować awarię, a tym samym określić przyczynę jej wystąpienia.

Dla danego łącza można np. ustawić próg, po przekroczeniu którego zostanie wysłany alarm (np. gdy przepustowość łącza będzie wykorzystana w więcej niż 80%). Program automatycznie wylicza czas przestojów urządzeń (gdy dane urządzenie przestało być widoczne w sieci) i na tej podstawie przygotowuje raporty dostępności (bezawaryjności).

Dodatkowo aplikacja jest zgodna ze standardem OPC 2.0, co umożliwia generowanie tagów dla systemów SCADA/HMI.

Zrzut z głównego okna MxView. W oknie wizualizacji wyraźnie widać utratę komunikacji na poszczególnych łączach (połączenia takie zostały oznaczone kolorem czerwonym)

Zrzut z głównego okna MxView. W oknie wizualizacji wyraźnie widać utratę komunikacji na poszczególnych łączach (połączenia takie zostały oznaczone kolorem czerwonym)


Dzięki konfiguracji grupowej możliwe jest m.in. wskazanie początkowego adresu IP oraz wartości, o jaką ma zwiększać się adres IP dla kolejnych urządzeń ethernetowych.

Dzięki konfiguracji grupowej możliwe jest m.in. wskazanie początkowego adresu IP oraz wartości, o jaką ma zwiększać się adres IP dla kolejnych urządzeń ethernetowych.


MxView – podgląd wykorzystania pasma danego portu (procent wykorzystanej przepustowości łącza) oraz podgląd komunikatów napływających od poszczególnych urządzeń (dolna część okna)

MxView – podgląd wykorzystania pasma danego portu (procent wykorzystanej przepustowości łącza) oraz podgląd komunikatów napływających od poszczególnych urządzeń (dolna część okna)

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ELMARK Automatyka S.A.
ul. Niemcewicza 76, Warszawa-Wesoła
tel.  22 773 79 37
www.elmark.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl