Oblot termowizyjny budynku Q22 z wykorzystaniem bezzałogowca - WARSZAWA - POMIARY TERMOWIZYJNE - BIPV - TERMOWIZJA - ORTOFOTOMAPA - INSPEKCJA - BADANIA TERMOGRAFICZNE - DRONY - BIUROWCE - BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Oblot termowizyjny budynku Q22 z wykorzystaniem bezzałogowca
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oblot termowizyjny budynku Q22 z wykorzystaniem bezzałogowca

fot. uAvionics

Drony coraz częściej znajdują zastosowanie jako profesjonalne narzędzie inspekcji. Przemysł, infrastruktura, rolnictwo, leśnictwo, budownictwo - to jedynie przykładowe sektory, w których dron przynosi realne korzyści dla biznesu.

Facility management również wykorzystuje możliwości bezzałogowych statków powietrznych. Przykładów inspekcji środowisk pracy na całym świecie jest co raz więcej. Dron wyposażony w specjalne oprzyrządowanie może stać się idealnym narzędziem inspekcji wizualnych bądź termowizyjnych w miejscach trudno dostępnych i niebezpiecznych. Oczywiście przykładów nie musimy szukać daleko. Q22 w Warszawie to świeża inwestycja deweloperska firmy Echo Investment. Co szczególnego wyróżnia kolejny biurowiec w stolicy? Infrastruktura Q22 to szereg zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Jednym z nich jest innowacyjny system paneli fotowoltaicznych firmy Maybatt.

Sam system paneli fotowoltaicznych jest bardzo ciekawym rozwiązaniem - polega na zintegrowaniu ogniw fotowoltaicznych z fasadą, przy zachowaniu przezierności - technologii BIPV (Building - Integrated Photovoltaics).

Jednak aspektem, na który szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę to jakie w tym wszystkim miejsce znajdują drony. Warszawska firma uAvionics podjęła się przeprowadzenia inspekcji termowizyjnej wspomnianych paneli fotowoltaicznych. Do tego celu wykorzystano wielowirnikową bezzałogową platformę, wyposażoną w kamerę termowizyjną FLIR. Materiał został zebrany podczas dwóch inspekcji - w celu sprawdzenia pracy paneli w trybie ogrzewania oraz w trakcie normalnej pracy. Badanie zostało wykonane na wysokości od 80 do 125 m ponad podstawą budynku. Po oblocie wykonano analizy materiału, dzięki którym udało się ustalić czy występują jakiekolwiek usterki. Analiza taka pozwala uniknąć strat spowodowanych lub nierównomiernym grzaniem paneli. Ze względu na fakt, że panele fotowoltaiczne są komponentami wrażliwymi na czynniki zewnętrzne, zalecane się regularne inspekcje termowizyjne w celu utrzymania  wysokiej sprawności wytwarzanej energii.

Wynikiem oblotu termowizyjnego może być również model 3D budynku z rozkładem temperatur, co pozwala na wykrycie wszystkich nieprawidłowości w izolacji oraz izolacji cieplnej budynku. Ponadto otrzymane zdjęcia można również złożyć w ortofotomapę termowizyjną - pojedyncze zdjęcia lotnicze z drona przetworzone komputerowo w jedną mapę. Taki numeryczny model terenu czy budynku jest bardzo wygodnym i użytecznym sposobem przedstawienia wyników audytu.

Oczywiście dron może być wyposażony w kamerę inspekcyjną z wielokrotnym zoomem co pozwala na dokładny oblot trudno dostępnych miejsc. Tu znowu przykład Q22 i firmy, która wykonała inspekcję wizualną szczytu budynku. Do tego celu wykorzystano tą samą platformę bezzałogową tym razem wyposażoną w kamerę inspekcyjną z 30 krotnym zoomem. Materiał został zebrany podczas jednej inspekcji w warunkach wystarczającego oświetlenia. Badanie zostało wykonane na wysokości do 155 m ponad podstawą budynku. Po oblocie wykonano analizy materiału, dzięki którym udało się ustalić czy występują jakiekolwiek usterki. na szczycie budynku. Analiza taka pozwala na zlokalizowanie uszkodzonych elementów przed odbiorem budynku. Inspekcja taka jest również wskazana przed upływem terminu rękojmi.

Biurowiec Q22

Zastosowań dronów w sektorze facility management jest więcej. Mogą być wykorzystane to weryfikacji zewnętrznych usług porządkowych, zimowej inspekcja stanu dachów budynków, wykrycia wad instalacji przemysłowych czy wykrycia wad urządzeń elektrycznych.

Czy drony to nowy, łatwiejszy sposób inspekcji budynków? Czy korzyści finansowe i bezpieczeństwo takiego rozwiązania przekonają firmy nadzorujące budynki czy deweloperów do wykorzystania tej bezzałogowej technologii? Zdecydowanie widoczne są ruchy w tym kierunku. My uważamy, że takie inspekcje już niedługo staną się nowym, lepszym standardem przy budowie i nadzorze wszystkich obiektów.  

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl